

Demokraattisenaattori Cory Booker lietsoi omiaan Washingtonissa. / LEHTIKUVA
Viikon 6/2025 luetuin
Elon Muskin “nörttitiimi” sulki USA:n kehitysapuviraston – demokraatit raivoissaan
Demokraattien luoman USAID-sotkun selvittäminen on vasta alkanut. Jo nyt on paljastunut, että veronmaksajien rahoja on hätäavun sijasta käytetty LGBTQ- ja DEI-ideologioiden levittämiseen. Rahaa on käytetty myös median lahjomiseen eri puolilla maailmaa. Jatkossa Afganistanin talebanit joutuvat tulemaan toimeen ilman USAID-kondomeja. Rahankäyttöä tutkinut Elon Muskin "nörttitiimi" on jo saanut tappouhkauksia.
Yhdysvaltain kansainvälisen kehityksen virasto USAID (U.S. Agency for International Development) on ilmoittanut lomauttavansa lähes koko henkilöstönsä perjantai-illasta lähtien. Osa henkilökunnasta tullaan irtisanomaan. Jatkossa USAID todennäköisesti lakkautetaan itsenäisenä virastona ja sen toiminnot sulautetaan ulkoministeriöön.
Peräti 40 miljardin dollarin budjetilla toimiva USAID työllistää noin 10 000 henkilöä, joista kaksi kolmasosaa työskentelee Yhdysvaltojen ulkopuolelle. Ulkomailla työskenteleville pyritään järjestämään paluulento Yhdysvaltoihin kuukauden kuluessa.
Paljon kyseenalaisia hankkeita
Aiemmin tällä viikolla Elon Muskin johtajaman hallinnon tehostamisvirasto DOGE:n työntekijät kävivät USAID:in pääkonttorilla kopioimassa tietoja, joita he analysoivat tekoälytyökaluilla löytääkseen leikattavaa. Monenlaisia turhalta kuulostavia kulueriä onkin jo löytynyt.
Vuosien varrella USAID on rahoittanut muun muassa seuraavia hankkeita:
– 15,5 miljoonaa LGBTQ-järjestöille Zimbabwessa, El Salvadorissa ja Libanonissa
– 15 miljoonaa talebanien kondomeihin Afganistanissa
– 14 miljoonaa maksusitoumuksina laittomille siirtolaisille etelärajalla
– 3,3 miljoonaa karibialaisille LGBTQ-henkilöille
– 3,2 miljoonaa Yhdysvalloista karkotetuille tunisialaisille, jotta he kotoutuisivat jälleen elämään Tunisiassa
– 2,5 miljoonaa sähköautojen latausasemien rakentamiseen Vietnamin suurimpiin kaupunkeihin
– 1,5 miljoonaa LGBTQ-henkilöiden työllistymismahdollisuuksien edistämiseen Serbiassa
– 446 000 dollaria ateismin edistämiseen Nepalissa
– 425 000 dollaria Indonesian kahvifirmojen ympäristöystävällisyyden ja gender-tietoisuuden lisäämiseen.
DEI ja LGBTQ suosiossa
DEI-ideologiaa on edistetty painostamalla yrityksiä Liettuassa ja tukemalla DEI-musikaalia Irlannissa. Ranskankieliset LGBTQ-ryhmät Afrikassa saivat miljoonan taalan apupaketin.
Useita pienempiä avustuksia on myönnetty LGBTQ-asian edistämiseen eri puolilla maailmaa. Amerikkalaisten veronmaksajien rahoilla on järjestetty drag show Ecuadorissa, esitetty trans-ooppera Kolumbiassa, julkaistu LGBTQ-sarjakuva Perussa, tuettu Slovakian LGBTQ-yhteisöä, edistetty queer-feminististä diskurssia Albaniassa ja tuettu LGBTQ-ryhmiä Kyproksella.
USAID on liittovaltion virasto, joka vastaa liittovaltion antaman kehitysavun jakamisesta. Rahaa näyttää kuitenkin kuluneen hätä- ja ruoka-avun sijasta selvästi ideologisiin hankkeisiin.
Aatteita ja värivallankumouksia
Aatteiden levittäminen ja “osallistuminen demokraattisiin uudistuksiin” ovat alusta asti olleet osa USAID:in virallista agendaa. Kuten Yle kertoo, virasto perustettiin kylmän sodan aikana vastapainoksi Neuvostoliiton vaikutusvallan lisääntymiselle maailmalla. Sittemmin se on kilpaillut Kiinan Vyö ja tie -kehitysyhteistyöohjelman kanssa.
Monet ovat myös väittäneet, että USAID on toiminut CIA:n välikätenä ja rahoittanut niin sanottuja värivallankumouksia eri puolilla maailmaa. Joka tapauksessa USAID on ollut paljon muutakin kuin pelkkä kehitysyhteistyövirasto.
“USAID on rikollisorganisaatio, jonka on aika kuolla”
Nyt Elon Muskin johtajama hallinnon tehostamisvirasto DOGE on ottanut USAID:in hampaisiinsa. Musk on itse todennut, että USAID on ”rikollisorganisaatio”, jonka on ”aika kuolla”.
Presidentti Donald Trump on samoilla linjoilla Muskin kanssa. Trumpin mielestä kehitysyhteistyövirastosta on kehittynyt “radikaalivasemmistolaisten hullujen” johtama täystuho.
DOGE:n nuoret työntekijät maalituksen kohteena
Musk on palkannut DOGE-tiimiinsä kuusi 18-25-vuotiasta tietokonenörttiä, jotka käyvät läpi valtionhallinnon budjettikirjanpitoa tekoälytyökalujen avulla löytääkseen leikkauskohteita. Pojille on tuotu tekoälyn ohjaamat leposängyt valtion virastotalolle, jotta he voivat ottaa nokoset datan penkomisen lomassa.
DOGE-tiimin nuorukaiset ovat jo joutuneet maalittamisen kohteiksi. Toimittajat ovat kaivaneet selville ja julkaisseet heidän nimensä ja kuvansa.
Henkilötietojen julkaiseminen mediassa on aiheuttanut uhkailuja heitä ja heidän perheitään kohtaan. Liittovaltion syyttäjänvirasto vahvistaa, että uhkailut ovat tutkinnassa.
Demokraatit raivoissaan
Monet demokraattipoliitikot ovat ilmaisseet pöyristyksensä siitä, että Trumpin hallinto puuttuu USAID:in toimintaan. Yksi kaikkein kiukustuneimmista on Somaliasta Yhdysvaltoihin muuttanut kansanedustaja Ilhan Omar, joka vertaa Trumpin toimintaa “diktatuurin alkuaskeleisiin”. Yhdysvallat on antanut Somalialle humanitaarista apua yli 2,3 miljardia dollaria vuodesta 2022 lähtien.
Julkisuudessa on esitetty epäilyjä, että merkittävä osa USAID-avustuksista on ohjautunut demokraattien johtamille kansalaisjärjestöille, jotka ovat vuorostaan kanavoineet osan rahoista takaisin demokraattipoliitikoille. Näille epäilyille ei vielä ole löytynyt pitäviä todisteita, mutta rahoituskuvion tutkiminen on vasta alussa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- värivallankumous queer-feminismi USAID DOGE hätäapu DEI LGBTQ CIA Ilhan Omar Drag Show humanitaarinen apu Elon Musk Donald Trump kehitysapu
Mitä mieltä?
Viikon suosituimmat


Jari ”Suomessa ei ole katujengejä” Taponen erosi poliisin palveluksesta – perusti konsulttifirman
Sosiaalisessa mediassa kuuluisaksi tullut ylikomisario Jari Taponen on eronnut poliisin palveluksesta. Hän on perustanut oman konsulttiyrityksen, joka tarjoaa palveluksiaan muun muassa kaupungeille ja medialle. Erosta ilmoittaessaan Taponen syytti Helsingin poliisin johtoa politisoitumisesta ja poliisien vaientamisesta. Myös Taposta itseään on syytetty poliisityön politisoimisesta ja toisinajattelijoiden vainoamisesta. Tässä jutussa on yhteenveto ylikomisario Taposen värikkäästä urasta poliisina.

Antikainen: Islamia ei tule sisällyttää ylioppilaskirjoituksiin – suomalaisen kristillisyyteen pohjatuvan kulttuurin on oltava ensisijaista
Opetushallituksen työryhmä ehdottaa, että islamin uskonto tulisi ottaa mukaan ylioppilaskirjoituksiin. Työryhmän mukaan islamin tulisi olla yhtenä vaihtoehtona reaaliaineiden kokeissa. Nykyisin abiturientit voivat kirjoittaa vain evankelisluterilaisen tai ortodoksisen uskonnon.

Maahanmuuttoministeri piipahti ongelmalähiössä – pukeutui luodinkestäviin liiveihin
Ruotsin maahanmuuttoministeri lähti niin sanotusti kentälle ja suunnisti ongelmalähiöön. Matka sujui ongelmitta poliisin kyydissä ja samalla hallituksen edustaja sai ensiarvoisen tärkeätä palautetta uuden lainsäädännön vaikutuksista virkavallan arkityöhön. Ministeri julkaisi somessa postauksen reissustaan - ja taas kerran maton alle lakaistu todellisuus pamahti kaikkien silmille.

Hallitus aikoo lakkauttaa suojeluaseman lähtömaassaan lomailevilta – Vigelius: “Jos lomailee Irakissa, ei tarvitse suojelua Suomessa”
Hallitus antoi tänään eduskunnalle esityksen, jossa kiristetään ulkomaalaislakia turvapaikanhakijoiden ja suojelua saaneiden osalta. Jatkossa muun muassa lähtömaassa lomailu johtaisi lähtökohtaisesti ulkomaalaisen suojeluaseman lakkauttamiseen.

Suden suojelustatus alenee täysin rauhoitetusta suojelluksi lajiksi – helpottaa kannanhoidollista metsästystä
Euroopan villieläinten suojelusta vastaava komitea hyväksyi viime vuoden joulukuussa ehdotuksen suden suojelustatuksen alentamisesta täysin rauhoitetusta suojelluksi lajiksi. Susien kannanhoidollista metsästystä helpottava asetus astuu voimaan huomenna.

Ruotsalainen ICA-ketju juhlistaa kansanmurhaa “joelta merelle” -taateleilla – Israelin valtio pyyhitty pois kartalta ja korvattu Palestiinalla
ICA-kauppaketjun taatelilaatikoissa lukee "Free Palestine". Pakkaus on kuvitettu palestiinalaislipuilla ja Kalliomoskeijan kuvalla, jonka vieressä olevan kartan tarkoitus on kuvata "joelta merelle" ulottuvaa Palestiinaa, josta Israel on pyyhitty pois.

Trump puhui kongressille rajaturvallisuudesta, woken päättymisestä, transurheilusta, tulleista – republikaanit mielissään, demokraatit harmissaan, protestoinut demokraattiedustaja poistettiin salista
Donald Trump lupasi kongressissa pitämässään linjapuheessa rauhaa Ukrainaan, veronalennuksia ja työpaikkoja amerikkalaisille ja teollisuusyritysten paluuta Yhdysvaltoihin. Hän iloitsi siitä, että laiton siirtolaisuus on saatu kuriin, woke-ideologia on poistettu valtionhallinnosta ja kouluista ja että miehet eivät enää pääse urheilemaan naisten sarjoihin.

Antikainen: Kaasuputkimies Heinäluoman irvailu sai nolon lopun – venäläissotilaita ryömi kaasuputkissa Ukrainassa
Tiedotusvälineissä on uutisoitu tänään, että Venäjän joukot olisivat yllättäneet ukrainalaiset kaasuputken kautta Kurskin alueella viime viikonloppuna. Venäläisjoukkojen arvellaan ryömineen kaasuputken läpi kaksi päivää ja odottaneen sen sisällä vielä neljä päivää ennen nousemistaan esiin.

Eduskunta hyväksyi ulkomaalaislain ja säilöönoton kiristykset – Vigelius: ’’Laittomasti maassa oleskelevien maastapoisto tehostuu ja vierastaistelijoiden paluu estetään’’
Eduskunta äänesti tänään ulkomaalaislain tiukennuksista.