Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Elomaa ja Tavio: Koulutukseen ja tutkimukseen miljoonia lisää Varsinais-Suomeen

19.05.2017 |13:34

Hallitus on luvannut tänään yhteensä noin 20 miljoonan euron lisämäärärahan ammatillisen ja korkeakoulutuksen vahvistamiseen Varsinais-Suomen alueella.

– Turun telakka ja Uudenkaupungin autotehdas kärsivät työvoimapulasta. Työntekijöitä haetaan ulkomaita myöten samaan aikaan kun Suomessa on yli 300 000 työtöntä työnhakijaa. Tilannehan on aivan absurdi, pohtivat perussuomalaisten varsinaissuomalaiset edustajat Ritva ”Kike” Elomaa ja Ville Tavio.

– Hallituksen lisäpanostus alueemme koulutukseen on enemmän kuin tervetullut. Määräraha suunnataan nimenomaan alueen työllisyysnäkökulmasta tärkeille aloille. Samanaikainen ammatillisen koulutuksen reformi jouhevoittaa alueen työvoimapulan korjaamista. Tutkinnoista tulee joustavampia ja opiskelija pystyy aikaisempaa paremmin vaikuttamaan opintojensa kestoon. Mahdollisuus on valmistua hyvin nopeastikin.

Elomaa ja Tavio muistuttavat, että laadukas ja hyvin koulutettu työvoima on elintärkeää Suomen kansantaloudelle.

– Hallitus on ymmärtänyt, että yrityksien työvoiman tarpeisiin tulee reagoida nopeasti, mutta panostaa koulutukseen myös pitkällä tähtäimellä, Tavio kiittää.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Kansanedustaja Joakim Vigelius kysyy: Onko tosiaan välttämätöntä kaataa Yleisradion kautta suomalaisten veronmaksajien rahaa noitapiirille tai tanskalaisille strippareille?

21.02.2025 |21:17
5.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Kasvisruokahörhöily menee liian pitkälle – Marttaliitto myötäilee vihervasemmistoa

17.02.2025 |18:24
6.
Suomen uutiset logo

Hulluus etenee Helsingissä – perussuomalaisten Raatikaisen esitystä niin sanotun Mariantunnelin hylkäämisestä ei kannattanut kukaan: “Yhdelle polkaisulle tuleva hinta on järjetön”

21.02.2025 |12:50
7.
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Vihervasemmisto ja kokoomus ajavat lisää maahanmuuttoa ja uudisrakentamista Helsinkiin, koska ne hyötyvät siitä – ”Vain suomalainen veronmaksaja ei hyödy”

17.02.2025 |18:35
9.
Suomen uutiset logo

Oppositiopuolueet SDP, keskusta, Liike Nyt, vihreät ja vasemmistoliitto käyttävät enemmistövaltaa Keski-Uudenmaan sotealueella – omaishoitajilta leikattiin juuri 400 000 euroa

20.02.2025 |14:28
10.
Suomen uutiset logo

Pohjalaiskansanedustajat tukevat Ylen laittamista kuriin: Jalkojen välissä, Koukussa strippaamiseen, Seksi-Suomen historia, Pillupäiväkirjat – ”Onko tämä todella perusteltua verorahojen käyttöä?”

21.02.2025 |16:59

Uusimmat










Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää