Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Elomaa ja Savio: Hallitus tarjoaa avointa piikkiä maahanmuuttajien kotoutumiskoulutukseen

01.12.2017 |14:16

Perussuomalaiset kansanedustajat Ritva ”Kike” Elomaa ja Sami Savio jättivät sivistysvaliokunnassa vastalauseen hallituksen esitykseen, jossa maahanmuuttajien kotoutumiskoulutukseen kohdennettua valtionosuutta ehdotetaan kasvatettavaksi.

Hallitus myös esittää, ettei opiskelijoilta voitaisi periä opetuksesta maksuja siltä osin kuin opetus on hyväksytty maahanmuuttajaopiskelijan kotoutumissuunnitelmaan.

– Perussuomalaiset pitävät oikeansuuntaisena kehityksenä koulutusjärjestelmien joustavoittamista ja kehittämistä. Emme kuitenkaan voineet kannattaa maahanmuuttajien kotoutumiskoulutukseen suunnatun rahoitusmallin uudistamista hallituksen esityksen mukaisesti. Maahanmuuttajien koulutustason nostaminen ei saa tapahtua kantaväestön kustannuksella, varsinkaan kun koulutusmäärärahoista on leikattu merkittävästi, perustelee Savio perussuomalaisten jättämää vastalausetta.

Lakimuutos parantaisi vammaisten asemaa

Vapaasta sivistystyöstä annettua lakia ehdotetaan samassa yhteydessä muutettavaksi siten, että opetus- ja kulttuuriministeriö voisi hakemuksesta myöntää aiempaa suuremman valtionrahoituksen sellaisen kansanopiston ylläpitäjälle, jonka pääasiallinen koulutustehtävä on vaikeasti vammaisille järjestettävä koulutus.

Tällainen erityiskansanopisto on esimerkiksi Helsingissä sijaitseva Kuurojen liiton opisto.

– Olemme tyytyväisiä hallituksen esitykseen siltä osin, että se nostaa kahden vaikeasti vammaisille opetusta tarjoavan erityiskansanopiston rahoitusta. Tavoitteena on jo pitkään ollut löytää kyseisten opistojen rahoitukseen pysyvä kokonaisratkaisu, jotta opistojen erityistarpeita ei tarvitsisi hoitaa vuosittain lisämäärärahalla valtion talousarviossa, kuten tähän asti on tehty, kertoo Elomaa.

Maahanmuuttajille suurempi tuki

Perussuomalaiset ihmettelevät kuitenkin sitä, että vaikeasti vammaisille järjestettävä koulutus voisi esityksen mukaan saada valtionosuutta enimmillään vain 80 prosenttia, kun maahanmuuttajien kotoutumiskoulutuksen valtionosuus olisi jatkossa täydet 100 prosenttia.

– Pidämme esitystä epäoikeudenmukaisena ja esitimme sen vuoksi sivistysvaliokunnassa, että valtionosuus ei kattaisi kaikkia kotouttamiskoulutuksen kustannuksia. Samalla esitimme, että kansanopistot voisivat periä opiskelijamaksuja myös kotoutumiskoulutuksesta. Emme kuitenkaan saaneet muutosesityksellemme tukea muilta puolueilta.

– Hallituksen tarjoama avoin piikki kotoutumiskoulutukseen onkin jälleen uutta jatkumoa maahanmuutosta aiheutuvien kustannusten nousulle, toteavat Elomaa ja Savio.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Entinen työväenpuolue vasemmistoliitto kannustaa nyt terveitä työikäisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa

16.04.2025 |12:40
4.
Suomen uutiset logo

Kansanedustaja Antikainen: Tekoäly analysoi Luonnonvarakeskuksen vastaukset ja ehdotti sitten kantelun tekemistä

15.04.2025 |08:34
5.
Suomen uutiset logo

Ministeri Lulu Ranne pistäisi koko Yleisradion johdon vaihtoon: ”Kun on tulosvastuu, niin tulos tai ulos”

17.04.2025 |21:51
9.
Suomen uutiset logo

SDP vaatii lähivaalien jälkeen ”reilumpaa” politiikkaa, eli löyhempää talouskuria sotealueille – Miko Bergbom muistuttaa karuista tosiasioista

15.04.2025 |08:51

Uusimmat

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää