Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Elomaa: Paikallisella sopimisella joustoa ja työpaikkoja

26.01.2016 |12:49

Perussuomalaisten kansanedustaja Ritva “Kike” Elomaa kiittelee EK:n halukkuutta jatkaa yhteiskuntasopimusneuvotteluja.

– Työntekijäjärjestöt ovat nyt SAK:ta myöten kertoneet olevansa valmiita jatkamaan neuvotteluja, ja hallitus ottaa varmasti mielellään vastaan kaikki kilpailukykyämme parantavat ratkaisuehdotukset, Elomaa toteaa.

Paikallista sopimista kaivattu työmarkkinoilla

Elomaan mukaan yhteiskuntasopimuksen lisäksi olisi keskeistä saada ratkaisu myös paikallisesta sopimisesta mahdollisimman pian, sillä sopimisen lisäämistä suunnittelevan työryhmän määräaika päättyy jo maaliskuun puolivälissä.

– Ratkaisuun pääseminen saattaisi helpottaa myös työmarkkinoiden muiden ongelmakohtien ratkaisua ja tarjota yhteiskuntasopimukselle näin paremmat onnistumisen mahdollisuudet, Elomaa uskoo.

– Paikallinen sopiminen tarjoaa lisäksi juuri sitä, mitä työmarkkinoilla on kaivattu: joustoa yrityksen kantokyvyn mukaan. Kysymys ei välttämättä ole rahasta, vaan asioiden sujuvammasta hoitamisesta. Ratkaisu hyödyttäisi niin duunaria kuin työnantajaa. Sanelusopimuksia työnantajan puolelta ei saa tulla.

Ruotsista rohkaiseva esimerkki

Elomaan mielestä tämän varmistaa osaltaan jo se, että työntekijöiden puolelta sopimuksista pitävät huolta luottamusmiehet, jotka ovat tähänkin asti toimineet työehtojen vartijoina työpaikoilla.

– Työnantaja- ja palkansaajaliittojen tulee myös kunnioittaa paikallisia sopimuksia, eikä puuttua liian herkästi yksittäisten yritysten sopimuksiin.

– Syksyllä valmistunut Harri Hietalan esitys paikallisesta sopimisesta luo hyvän pohjan. Toteutuessaan se samanaikaisesti vahvistaisi sekä yleissitovuutta että sopimusjärjestelmää. Näin luotaisiin järjestelmä, jolla voidaan lisätä luottamusta yrityksissä. Rohkaiseva esimerkki löytyy Ruotsista, missä paikallisen sopimisen lisääminen ei ole heikentänyt ruotsalaisten työehtojen kattavuutta, eikä kasvattanut tuloeroja, Elomaa evästää.

Kymmeniä tuhansia uusia työpaikkoja

Elomaa painottaa, että pk-yritysten näkökulmasta paikallinen sopiminen tarjoaisi aidon mahdollisuuden lisäväen palkkaamiseen.

– Pienyrittäjälle henkilön palkkaaminen on nykyisessä järjestelmässä aina iso riski, aivan kuten pätkätyöt ovat taloudellinen riski työntekijälle. Pienissä yrityksissä työnantajan ja työntekijöiden edut ovat usein yhteneväisiä, joten sopiminen olisi useimmiten mutkatonta, Elomaa uskoo.

– Suomen yrittäjien mukaan on mahdollista, että paikallinen sopiminen aikaansaa jopa 60 000-65 000 työpaikkaa lähivuosina. Jos päästään edes lähelle näitä lukuja, olisi se merkittävä parannus nykyiseen työllisyystilanteeseen.

Naiset kärsijöinä nykytilanteessa

Elomaan mielestä paikallinen sopiminen tarjoaisi myös mahdollisuuksia parantaa pienipalkkaisten naisvaltaisten alojen työehtoja.

– Juuri nämä naiset ovat todellisia kärsijöitä nykyisessä työmarkkinatilanteessa.

– Suomella on edelleen hyvät mahdollisuudet nousta kilpailukykyisten ja innovatiivisten talouksien kärkeen. Sen eteen on tehtävä yhdessä töitä. Yhteisistä pelisäännöistä sopiminen olisi erinomainen alku.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon

26.03.2025 |18:41
3.
Suomen uutiset logo

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”

25.03.2025 |19:18
6.
Suomen uutiset logo

Vieläkö muistat? Sanna Marin kiisti kielitaidottomien hoitajien aiheuttavan ongelmia – nyt hoitajaliitto SuPer pelkää vieraskielisten hoitajien vaarantavan jo potilasturvallisuutta

24.03.2025 |16:12
7.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaisten kuntavaaliehdokas Mika Merano: Miksi Helsinki päätti lähettää 350 000 euroa Gazaan? – ”Kaupunkilaisten rahaa heitetty täysin hukkaan kohteisiin, jotka eivät hyödytä veronmaksajaa”

29.03.2025 |13:59
10.
Suomen uutiset logo

EVA tutki: Jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yleisradion uutisoinnin kallistuvan tiedonvälityksessään poliittisesti vasemmalle

25.03.2025 |12:54

Uusimmat










Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää