Artikkeli kuva

PS ARKISTO

Elomaa: Kansan tulee tietää, mitä EU:n elpymispaketti tarkoittaa Suomelle

14.05.2021 |20:11

Perussuomalaisten kansanedustaja Ritva ”Kike” Elomaan mielestä keskustelu EU:n elpymisvälineestä on ollut liian vähäistä asian suureen painoarvoon nähden. Perussuomalaiset yrittävät vielä pitkäksi venyneessä eduskuntakeskustelussa nostaa esille elpymispakettiin liittyviä epäkohtia, ja saada hallituspuolueiden ja Suomen kansan silmät avautumaan elpymisvälineen seurauksille.

– EU:n elpymispaketti on merkittävä kahdesta syystä. Ensinnäkin Suomelle on koitumassa noin neljän miljardin euron tappiot mitä on hankala niellä, kun korona on kurittanut talouttamme. Toiseksi kyseessä on EU:n toimintaperiaatteita mullistava päätös, Ritva “Kike” Elomaa kertoo.

– Tässä on vuosien varrella tuettu Kreikkaa ja muita Etelä-Euroopan talouksia, mutta nyt elpymispaketin muodossa toteutettava mittava jäsenmaiden välinen tulonsiirto on viimeinen niitti vanhalle kunnon no bail out- periaatteelle, jonka perusajatuksena jäsenmaat kantavat vastuun taloudenpidostaan.

Hallitus ei puolustanut Suomen etua

Elomaa katsoo, että Marinin hallitus epäonnistui pahemman kerran puolustamaan Suomen etua viime kesän elpymispakettineuvotteluissa Brysselissä.

– Suomen kannalta kehno neuvottelutulos on keskeinen syy sille, miksi esimerkiksi perussuomalaiset vastustavat elpymispakettia tiukasti.

Pannukakku tuliaisina

Elomaan mielestä Suomen osuuksissa tukipaketissa olisi pitänyt ottaa huomioon muun muassa maamme korkea veroaste, viimeaikainen heikko talouskasvu ja kilpailukyky, syrjäinen maantieteellinen sijainti ja haastavat olosuhteet maatalouden harjoittamiseen sekä maiden tosiasiallinen varallisuus.

– Pidän neuvottelutulosta äärimmäisen epäoikeudenmukaisena Suomen kohdalla. Talouskasvumme on EU-maiden pohjakastia ja kansalaisemme puolestaan kärsivät yhdestä EU:n korkeimmista veroasteista. Miten on silti mahdollista, että otamme vastaan elpymisvälineen takia noin neljän miljardin euron tappiot, kun maamme velkaantuu hälyttävää tahtia, Elomaa ihmettelee.

– Kun elpymispakettineuvottelujen tuloksia katsoo, niin voidaan todeta Marinin hallituksen tuoneen Brysselistä tuliaisiksi karvaan makuisen pannukakun.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Turvapaikanhakijan Münchenissä tekemä autoisku kärjistää Saksan kuumana käyvää vaalikamppailua – punavihreä ei ole antanut vielä periksi

14.02.2025 |18:47
6.
Suomen uutiset logo

New Yorkissa taistellaan “paperittomien” luksushotellimajoituksen maksamisesta – Musk vaati rahojen takaisinperintää

13.02.2025 |13:30
8.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Hallitus puuttuu maahanmuuton mukanaan tuomaan seksuaalirikollisuuteen – kuinka monta naista joutuu vielä raiskatuksi, ennen kuin vihervasemmisto herää?

14.02.2025 |15:11
9.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Kasvisruokahörhöily menee liian pitkälle – Marttaliitto myötäilee vihervasemmistoa

17.02.2025 |18:24
10.
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Vihervasemmisto ja kokoomus ajavat lisää maahanmuuttoa ja uudisrakentamista Helsinkiin, koska ne hyötyvät siitä – ”Vain suomalainen veronmaksaja ei hyödy”

17.02.2025 |18:35

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää