Artikkeli kuva

Roger Hallam Daily Mailin sivuilla.

Viikon 41/2020 luetuin

Elokapinan perustaja Roger Hallam: kansanedustajia ja yritysten omistajia pitäisi ampua

04.10.2020 |18:28

Brittilehti Daily Mail kirjoittaa elokapina-liikkeen (engl: Rebellion Extinction) perustajan Roger Hallamin näkemyksistä. Hallamin mukaan ympäristön heikkenevään tilaan syylliset kansanedustajat ja yritysjohtajat pitäisi ampua.

– Jos eläisimme 90-luvulla, rangaistus voisi olla kuuden kuukauden vankeus. Mutta nyt joku voisi ampua luodin yritysjohtajien päihin – ja todennäköisesti näin käykin, Hallam yllytti kannattajiaan yksityistilaisuudessa.

Hallam peräänkuulutti tilaisuudessa sosialismia sekä Nürnberg-tyyppisiä oikeudenkäyntejä.

Verenkarvaiset kommentit ovat herättäneet melkoisen metelin saarivaltakunnassa.

Konservatiivinen brittikansanedustaja Andrew Bridgen huomautti, että Hallamin kommenteista on pelkkää haittaa ympäristöliikkeelle. Hän muistutti, että sosialistien, marxistien ja anarkistien päämäärä on väkivalta, ei ympäristösuojelu.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin

11.09.2025 |16:14
2.
Suomen uutiset logo

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”

13.09.2025 |10:00
4.
Suomen uutiset logo

Yle julkaisee valejuttuja, lokaa valheillaan Purraa – tällaisilla perusteilla Yle kieltäytyy korjaamasta tympeitä virheitään

08.09.2025 |19:09
5.
Suomen uutiset logo

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista

10.09.2025 |13:06
6.
Suomen uutiset logo

Mistä väestönvaihdossa on oikeasti kyse – Ylen ja Ilta-Sanomien faktantarkistajilla faktat hukassa ja lähteet kateissa

08.09.2025 |10:29
7.
Suomen uutiset logo

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan

12.09.2025 |09:10

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää