Artikkeli kuva

Elokapinan perustaja esittää “kuulaa kalloon” länsimaiden johtajille – onko järjestö sopiva kumppani Lääkäriliitolle?

12.03.2021 |16:38

Neljätoista allekirjoittajaa vaatii avoimessa kirjeessä Lääkäriliittoa irtautumaan ääripoliittisesta Elokapina-liikkeestä.


Avoimessa kirjeessä todetaan:

– Olemme äskettäin lukeneet lehdistä, että Suomen Lääkäriliitto, oma ammattiliittomme, on yhdessä Elokapinan ja muutaman muun järjestön kanssa julistanut Suomeen ilmastohätätilan. Lääkäriliitto on näin asettunut yhteiseen rintamaan länsimaitten demokraattisten hallitusten kaatamiseen pyrkivän tahon, Extinction Rebellionin (XR), kanssa. XR on ulkoparlamentaarisia ja laittomia menetelmiä käyttävä kansainvälinen äärijärjestö. Elokapina on sen suomalainen jäsen- ja peitejärjestö, avoimessa kirjeessä todetaan.

Allekirjoittajat vastustavat lainrikkomuksia sekä ihmisten henkeen ja terveyteen kohdistuvaa laitonta uhkailua.

– Perustajajäsen Roger Hallam on julkisuudessa esittänyt XR:n pyrkimyksiksi läntisten hallitusten kaatamisen, yksityisomaisuuden konfiskaation ja säännöstelyn. Russia Todaylla Hallam kertoi 10.3.2019 läntisten hallitusten kaatamissuunnitelmista. Daily Mail -lehden haastattelussa hän kertoi 3.9.2020 läntisten johtajien surmaamisaikeista, tyyliin ”kuula kalloon”.

Ei ole selvää, millä tavalla murhaamiseen yllyttävien kanssa liittoutuminen edistää kaikkien lääkäreiden vannomaa hippokrateen valaa, joka velvoittaa ihmisten pyyteettömään auttamiseen.

Lääkäriliiton jäsenlehden ilmastohätätilaa koskevat jutut ovat luettavissa verkossa (1, 2). Elokapinaa kritisoiva avoin kirje on sen sijaan piilotettu maksumuurin taakse.

Suomen Uutiset julkaisee avoimen kirjeen ohessa:

Perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aho arvioi taannoin Hallamin totalitaristisia näkemyksiä:


Lääkäriliitto kiistää yhteydet

Lääkäriliiton puheenjohtaja Tuula Rajaniemi kiistää yhteydet Elokapinaan.

Pelkosen mukaan Lääkäriliitto lähti mukaan lääkärijärjestöjen aloitteeseen ja osallistui avoimessa kirjeessä mainittuun ilmastohätätilan julistukseen. Mukana oli useita lääkärialan järjestöjä, ja yksi näistä on Elokapina Lääkärit.

Pelkosen mukaan Elokapina Lääkärit julistautuu väkivallattomaksi, elämää ja ihmisyyttä kunnioittavaksi ryhmäksi. Hän painottaa, että itse elokapinan kanssa Lääkäriliitolla ei ole mitään tekemistä.


Täydennys 15.3.2021 klo 16:40: Lisätty Tuula Rajaniemen kommentti


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Turvapaikanhakijan Münchenissä tekemä autoisku kärjistää Saksan kuumana käyvää vaalikamppailua – punavihreä ei ole antanut vielä periksi

14.02.2025 |18:47
6.
Suomen uutiset logo

New Yorkissa taistellaan “paperittomien” luksushotellimajoituksen maksamisesta – Musk vaati rahojen takaisinperintää

13.02.2025 |13:30
8.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Hallitus puuttuu maahanmuuton mukanaan tuomaan seksuaalirikollisuuteen – kuinka monta naista joutuu vielä raiskatuksi, ennen kuin vihervasemmisto herää?

14.02.2025 |15:11
9.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Kasvisruokahörhöily menee liian pitkälle – Marttaliitto myötäilee vihervasemmistoa

17.02.2025 |18:24
10.
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Vihervasemmisto ja kokoomus ajavat lisää maahanmuuttoa ja uudisrakentamista Helsinkiin, koska ne hyötyvät siitä – ”Vain suomalainen veronmaksaja ei hyödy”

17.02.2025 |18:35

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää