EKP kiistää elvytysrahaston suosittamista pysyväksi rahaputkeksi

29.09.2020 |17:28

Euroopan keskuspankin pääjohtaja Christine Lagarde kiistää EKP:n hoputtavan päättäjiä muodostamaan EU:n elvytysrahastosta pysyvää tulonsiirtomekanismia, Politico uutisoi.

Lagarde oli Euroopan parlamentin talouskomitean kuultavana. ECR-ryhmän hollantilaismeppi Derk Jan Eppink totesi pysyvän järjestelyn olevan tulonsiirtounionin pumppaava sydän. Hän myös kertoi, miten pysyvä mekanismi merkitsisi maan eurojäsenyydelle.

– Alankomailla ei ole muuta vaihtoehtoa kuin lähteä valuuttaliitosta, Eppink sanoi miettien pysyvää tulonsiirtounionia.

– Elvytyspaketti on kertaluontoinen vastaus poikkeuksellisiin olosuhteisiin, Lagarde kertoi.

 

Henri Alakylä


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Turvapaikanhakijan Münchenissä tekemä autoisku kärjistää Saksan kuumana käyvää vaalikamppailua – punavihreä ei ole antanut vielä periksi

14.02.2025 |18:47
5.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Hallitus puuttuu maahanmuuton mukanaan tuomaan seksuaalirikollisuuteen – kuinka monta naista joutuu vielä raiskatuksi, ennen kuin vihervasemmisto herää?

14.02.2025 |15:11
6.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Kasvisruokahörhöily menee liian pitkälle – Marttaliitto myötäilee vihervasemmistoa

17.02.2025 |18:24
7.
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Vihervasemmisto ja kokoomus ajavat lisää maahanmuuttoa ja uudisrakentamista Helsinkiin, koska ne hyötyvät siitä – ”Vain suomalainen veronmaksaja ei hyödy”

17.02.2025 |18:35
9.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaiset perusti oman opiskelijajärjestön: “Haluamme normalisoida normaalin ajattelun”

17.02.2025 |12:51

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää