

LEHTIKUVA
Eerola: Työttömyysturvan käyttäminen starttirahana on mullistava uudistus
Olemme ottamassa isoja askeleita Tanskan velvoittavan työllistämispolitiikan suuntaan. Tanskassa malli on toiminut hyvin. Työttömyys on vähentynyt ja yhä useammalla nuorella on tutkinto, toteaa perussuomalaisten kansanedustaja ja työelämä- ja tasa-arvovaliokunnan jäsen, Pohjoismaiden neuvoston Suomen valtuuskunnan puheenjohtaja Juho Eerola Oslosta.
“Työkykyisestä voi tulla kotisohvalla työkyvytön”
Oikeus- ja työministeri Jari Lindström kertoi tänään hallituksen uusista keinoista hoitaa työttömyyttä. Hallitus on linjannut, että kokoaikainen työ on aina otettava vastaan. Se myös kertoi, että aloilla, joilla ei ole työtä, ammattisuoja ei päde. Työstä kieltäytyminen aiheuttaa sanktioita.
– Toimet kuulostavat julmilta, mutta julmaa on työttömyyskin. On työhön kykenevän ihmisen etu, että yhteiskunta kannustaa työllistymään. Työttömyysjaksot eivät näytä koskaan hyvältä työnantajan silmissä. Työkykyisestä ihmisestä voi kotisohvalla tulla nopeasti työkyvytön. Se on julma kohtalo, jatkaa Eerola.
Yrittämistä ilman pelkoa tukien menettämisestä
TE-keskukset ovat Eerolan mielestä tähän asti käyttäneet velvoittavuusmahdollisuutta liian vähän. Nyt tähän tulee muutos. Hallitus on avannut uusia rahoituskanavia työllisyyden hoitoon. Valtion rahoittamia työttömyysetuuksia saa jatkossa käyttää myös työttömän liikkuvuusavustukseen, starttirahaan ja palkkatukeen.
– Nyt työllistämistukien ei pitäisi loppua kesken vuoden. Tanskassa voimakkaammalla velvoittavuudella ja paremmilla resursseilla on saatu hyviä tuloksia aikaan.
– Hallitus todella kannustaa tarttumaan toimeen. Jatkossa esimerkiksi työttömän työnhakijan on mahdollista kokeilla yrittämistä starttirahan turvin jopa 12 kuukautta ilman pelkoa tukien menettämisestä. Tämä on hieno asia. Moni yrittämisestä unelmoinut työtön ei esimerkiksi suurtyöttömyydestä kärsivässä kotikaupungissani Kotkassa ole taloudellisista syistä uskaltanut tehdä ratkaisevaa siirtoa, Eerola tietää.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Hallitus vauhdittaa työllisyyttä – painopiste mikroyrityksiin

Työstä kieltäytyminen vaikeutuu, työttömyysturva tukemaan työn löytämistä ja yrittäjyyttä

Turunen: Työllisyyspaketissa lisää resursseja työttömyyden hoitoon

Kankaanniemi pyysi SDP:ltä rehellistä leikkauslistaa: “Lupauksenne on lunastamatta”

Työllisyys kohenee jo tänä vuonna – rakennusalalle 6 000-7 000 uutta työpaikkaa
Viikon suosituimmat

Tynkkynen: “On vain ajan kysymys, milloin Li Anderssonin EU-varojen käyttö menee tutkintaan”
Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen (ps.) oudoksuu oikeuden langettamaa kieltoa, joka estää Marine Le Penin osallistumisen Ranskan presidentinvaaleihin 2027. Le Pen menetti vaalikelpoisuutensa EU-varoihin liittyvien epäselvyyksien takia. EU-avustajien palkkaamiseen tarkoitettuja varoja oli tuomioistuimen mukaan käytetty Le Penin puolueen toimintaan, mikä on kiellettyä. Samalla Tynkkynen huomauttaa, että europarlamentaarikko Li Andersson järjesti alkuvuonna Suomessa festivaalin, jonka rahoitukseen hän käytti mepin viestintäavustustaan.

Toimeentulotuki on nyt kuin katiska, johon liian moni jää loukkuun – hallitus uudistaa sosiaaliturvajärjestelmää selkeämmäksi ja työhön kannustavammaksi
Hallitus pyrkii yksinkertaistamaan sosiaaliturvajärjestelmää. Tavoitteena on sujuvampi, yksinkertaisempi ja työhön kannustavampi sosiaaliturvajärjestelmä. Tarkoituksena on ohjata ihminen hakemaan ensin ensisijaisia etuuksia, kuten työmarkkinatukea, jotta henkilö saadaan palvelujärjestelmän piiriin ja velvoitteiden pariin.

Antikainen: Suomi irtautuu Ottawan sopimuksesta ja panostaa turvallisuuteen – epäisänmaalliset toverit aloittivat heti myyräntyön
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan vihervasemmistoa ei näytä kiinnostavan Suomen ja suomalaisten turvallisuus - saati puolustuskyky.

Lääkärit ilman rajoja -järjestön Gazan työntekijät The Atlanticin haastattelussa: “Tiesimme, että Hamas oli läsnä”
Lääkärit ilman rajoja -järjestöltä on perätty vastausta kysymykseen, miten järjestö on voinut toimia gazalaisissa sairaaloissa huomaamatta Hamasin läsnäoloa tai sairaaloissa pidettyjä panttivankeja. The Atlanticin julkaisu todentaa, että sekä terroristit että heidän asevarastonsa sairaaloissa olivat järjestön yleisessä tiedossa oleva vaiettu salaisuus.

USA:n maatalousministeriö lopetti transsukupuolisten viljelijöiden erityishankkeet – myös DEI-siemenet heitettiin roskiin
Yhdysvaltain valtionhallinnon tehostaminen jatkuu. Osana leikkauksia transsukupuolisille maanviljelijöille suunnattujen erityishankkeiden rahoittaminen on lopetettu. Tuholaistorjuntaan ei etsitä enää "monimuotoisuutta". Myös tiedostavat tomaatinsiemenet heitettiin roskiin.

Riikka Purra MTV:n puheenjohtajatentissä: Maahanmuutto laskenut Pisa-tuloksia
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra nosti maahanmuuton esiin suurimpana syynä Suomen Pisa-tulosten laskemiselle eilisessä puheenjohtajatentissä.

Kunta- ja aluevaaleissa saa äänestää jopa 260 000 maahanmuuttajataustaista – demarit kalastelee nyt äänestäjiä venäjäksi ja arabian kielellä, somessa SDP toivottaa mielistellen ”Hyvää Eid-juhlaa”
Ulkomaalaistaustaisten äänestäjien määrä ja samalla painoarvo on edelleen kasvanut viime kuntavaaleista. Helsingissä ulkomaalaisia äänestäjiä on lähes 11 prosenttia ja Vantaalla jopa 15,8 prosenttia. Vasemmistopuolueet ovatkin aloittaneet loppukirin haaliakseen maahanmuuttajien massat taakseen.

Ruotsidemokraatit Narinkkatorilla: ”Rakkaat suomalaiset, älkää toistako Ruotsin tekemiä virheitä maahanmuuttopolitiikassa!”
Ruotsidemokraattien ja Tanskan kansanpuolueen kansanedustajia vieraili Narinkkatorin vaalikontilla Pohjoismaiden neuvoston kokousten yhteydessä. - Rakkaat suomalaiset, älkää toistako Ruotsin tekemiä virheitä maahanmuuttopolitiikassa. Pitäkää rajanne kiinni. Huolehtikaa, että asetatte oman maanne kansalaiset etusijalle! ruotsidemokraattien kansanedustaja Victoria Tiblom vetosi äänestäjiin Narinkkatorilla.

Purra tylytti oppositiota: Te pelottelette ja huijaatte kansalaisia
Eduskunnassa käytiin keskiviikkona keskustelu välikysymyksestä hallituksen lisäleikkauksista soteen ja koulutukseen liittyen. Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra ihmetteli opposition vaalien alla kiihtyvää kurjuuden julistusta.

Pirkanmaan perussuomalaiset vastustavat suunnitteilla olevia massiivisia korotuksia kokouspalkkioihin – kansalaisilla on oikeus tietää, mitä poliitikot suunnittelevat
Pirkanmaan hyvinvointialueen demokratiarakenteen ohjausryhmän kokouksissa on ollut esillä jopa 6 600 euron kuukausikorvaus aluehallituksen puheenjohtajalle ja 3 300 euron (plus kokouspalkkiot) kuukausikorvaus aluevaltuuston puheenjohtajalle. Keskustelu palkkiosäännön muuttamisesta päätettiin yllättäen siirtää kuntavaalien jälkeen. Hyvinvointialueen uusia kovapalkkaisia palkkiovirkoja ja kohtuuttomia korotuksia vastustavat perussuomalaiset olisivat halunneet, että palkkioihin ja luottamustehtäviin liittyvät päätökset olisi tehty ennen vaaleja.
Uusimmat
Toimitus suosittelee

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää