

LEHTIKUVA
Eerola: ”Mitä enemmän Lähi-idästä ja Afrikasta tulee maahanmuuttajia, sitä enemmän raiskaukset lisääntyvät”
Vuosia turvapaikanhakijoiden kanssa työskennellyt kansanedustaja Juho Eerola on huolissaan turvapaikanhakijoiden ja maahanmuuttajien tekemistä raiskauksista.
Kempeleen raiskaustapaus on nostanut mediamyrskyn aiheesta maahanmuuttajat ja raiskaukset. Perussuomalaisten kansanedustaja Juho Eerola nimeää ongelmaksi sen, että tiettyjen maahanmuuttajaryhmien ja Suomen kantaväestön välisiä kulttuurieroja ei suostuta myöntämään.
Eerolalla on tiukka mielipide aiheesta.
– Mitä enemmän Lähi-idästä ja Afrikasta tulee maahanmuuttajia, sitä enemmän raiskaukset lisääntyvät.
Ratkaisu on kansanedustajan mukaan helppo.
– Maahanmuutto kyseiseltä alueelta lopetetaan, ja ne, jotka ovat tänne jo tulleet, käännytetään mahdollisuuksien salliessa takaisin. Ne, joita ei saada käännytettyä ja joilla ei ole työpaikkaa, tulee kotouttaa Suomessa harvaan asutetuille syrjäseuduille.
Rikollisuustilastot kertovat ongelmasta
Kriminologian ja oikeuspoliittisen instituutin(Krimo) tutkimus tukee Eerolan huolta.
Afrikasta ja Lähi-idästä tulleiden rikollisuustaso seksuaalirikoksissa on 17-kertainen kantaväestöön verrattuna. Vertailun vuoksi, seuraavaksi korkein luku on Itä-Euroopasta tulleilla (Venäjää lukuun ottamatta), joka on kymmenkertainen kantaväestöön verrattuna.
Tutkimuksessa korostetaan sitä, että vaikka tasoerot ovat suuria, valtaosa maahanmuuttajista ei syyllisty koskaan rikokseen. Tutkimuksessa todetaan kuitenkin se, että luvut kertovat todellisista ongelmista, eikä niitä pidä sivuuttaa.
– Rikollisuustaso on hyvä indikaattori kaiken tyyppisille sosiaalisille ongelmille, jotka ajan myötä pahentuvat, jos niihin ei puututa.
”Tasa-arvosta kertominen ei auta”
Turvapaikanhakijoille kerrotaan jo ensimmäisten viikkojen aikana faktoja Suomesta, ja yksi pääteemoista on naisten asema.
Vastaanottokeskuksissa kerrotaan, että esimerkiksi avoin kaulus tai minihame eivät tarkoita mitään, ja että naisiin ei saa koskea luvatta. Eerola uskoo, että tämä ei auta.
– Pohjois-Afrikasta sekä Lähi-idästä tulleiden tavat ovat syvään juurtuneita. Naisten asema on siellä kaikista huonoin. He eivät esimerkiksi tunnista sellaista käsitettä, kun avioliitossa tapahtunut raiskaus.
“Kotimaan sisällissota jatkuu Suomessa”
Eerola on työskennellyt yli kymmenen vuotta erilaisissa maahanmuuttoon liittyvissä tehtävissä, kuten pakolaisohjaajana ja tulkkikoordinaattorina. Hän on siis työskennellyt maahanmuuttajien kanssa ihan konkreettisella tasolla.
– Suurin osa maahanmuuttajista käyttäytyy hyvin. Mutta myös suuri osa rettelöi ja tappelee keskenään. Voisi sanoa, että kotimaan sisällissota jatkuu täällä Suomessa. Tappelut johtuvat myös siitä, että nuoret miehet turhautuvat, kun ei ole tekemistä.
Huono politiikka muuttuu hitaasti
Eerola on erittäin huolissaan maahanmuuttopolitiikasta. Siitäkin huolimatta, vaikka viimeksi kuluneen puolen vuoden aikana tilanne on muuttunut enemmän kuin koskaan aiemmin.
– Onneksi nykyinen hallitus on muuttanut suuntaa parempaan. Tosin maahanmuuttopolitiikka on ollut huonoa jo pitkään, joten muutoksetkin tapahtuvat hitaasti.
Kuvassa: Oleskeluluvan Suomesta saanut afgaani Ramin Azimi, 26, tuomittiin tänään elinkautiseen vankeusrangaistukseen porilaisen lenkkeilijätytön raiskauksesta ja murhasta.
Artikkeliin tehty lisäys 27.11.2015 klo 10.15.
VERA MIETTINEN
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Juvonen: Lapsen törkeästä seksuaalisesta hyväksikäytöstä aina ehdoton tuomio

Somalialaisen lapsimorsiamen perhehelvetti: “Pelkään henkeni puolesta”

PS-kansanedustajalta lakialoite: Vakaviin rikoksiin syyllistyneet ulkomaalaiset karkotettava automaattisesti

Eerola: Kansalaisilla on oikeus saada tietoa turvapaikanhakijoiden tekemistä rikoksista

Mäntylä: Nuoria naisia pakkonaitetaan Suomessa – asia otettava hyvin vakavasti

EU: Terrorismi ja pakolaiskriisi voi hidastaa talouskasvua

PS-naiskansanedustajat: Kuka puolustaa Suomen naisia ja tyttöjä?

Nuoria tyttöjä ahdisteltu – turvapaikanhakijoiden käytös pelottaa Saarijärvellä

Eerola turvapaikanhakijoista: Pois Suomesta, jos rikot lakia
Viikon suosituimmat

Käsittämätön kahakka vaaliteltalla – Sofia Virta usutti avustajiaan häiriköimään työtään tekevää toimittajaa – kameraa revittiin kädestä, naamaan läpsittiin vaaliesitteillä
”En ole 20 toimittajavuoden aikana nähnyt poliitikkoa, joka hoitaisi mediasuhteitaan yhtä ala-arvoisesti.”

Hallitus on alentanut jakeluvelvoitetta, polttoaineveroa ja ajoneuvoveroa – ministeri Ranne: ”Me rakennamme Suomea, jossa ei mennä autoilijan kukkarolle”
Suomi on autokansaa, ja tämä näkyy myös hallituksen teoissa, sanoo perussuomalainen liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne.

Vaalivalvojaiset – suora lähetys

Entinen työväenpuolue vasemmistoliitto kannustaa nyt terveitä työikäisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela katsoo, että Suomessa terveellä ihmisellä tulisi olla mahdollisuus siirtyä oleskelemaan sosiaalituilla, toisten veronmaksajien kustantaessa hänen elämisensä. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom sen sijaan linjaa, että perussuomalaisille on päivän selvää, että ideologisesti työttömällä ei pidä olla oikeutta muiden veronmaksajien kustantamaan tukeen.

Eduskuntaryhmän pääsihteeri: Vihervasemmisto voitti vaalit – tätä se tarkoittaa kunnissa ja hyvinvointialueilla
Suomen yli puhalsi alue- ja kuntavaaleissa vihervasemmistolainen puhuri, mikä tarkoittaa kuntiin ja hyvinvointialueille kylmää kyytiä, kirjoittaa perussuomalaisten eduskuntaryhmän pääsihteeri Olli Immonen.

Wille Rydman: Helsingin poliittisesta ilmapiiristä tulossa punavihreä – ”Ihmiset tulevat ainakin näkemään, mihin suuntaan Helsinkiä ei pidä viedä”
Perussuomalaiset saa Helsinkiin pienen valtuustoryhmän. - Teemme valtuustossa kaiken sen minkä voimme. Edustamme tervehenkistä sinivalkoista politiikkaa, ja pidämme ääntä senkin edestä, minkä vaalituloksessa menetimme, Wille Rydman sanoo ja kehottaa ammentamaan valituloksesta sisua.

Kansanedustaja Antikainen: Tekoäly analysoi Luonnonvarakeskuksen vastaukset ja ehdotti sitten kantelun tekemistä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen esitti Luonnonvarakeskukselle (Luke) joukon suoria kysymyksiä susikannan kehityksestä, kanta-arvion menetelmistä, laittoman tappamisen arvioinnista ja kansainvälisestä raportoinnista. Hän antoi Lukelle kaksi viikkoa aikaa vastata viralliseen tietopyyntöönsä. Määräaika kului kuitenkin umpeen ilman vastauksia. Vastaukset saapuivat vasta sen jälkeen, kun Antikainen oli 8.4. lähettänyt medialle tiedotteen vastaamattomasta tietopyynnöstä, ja tiedote oli julkaistu Suomen Uutisissa. Luke toimitti vastaukset sähköpostitse samana iltana klo 20.27.

Miko Bergbom: Perussuomalaiset on politiikan hammaslääkäri, SDP karkkipussi
Kansanedustaja Miko Bergbom vertaa perussuomalaisten toimivan politiikassa kuin hammaslääkäri, joka tekee oikeita asioita, mutta jonka tuoliin ei ehkä aina ole niin kiva istahtaa. Vastaavasti SDP toimii politiikassa tarjoten äänestäjilleen pulleaa karkkipussia. - Surullisena olen seurannut SDP:n ”kaikki voi tehdä velaksi” -kampanjaa. Rahaa on helppo luvata lisää, mutta pelkään sitä, että SDP:n lupaukset tulevat johtamaan ympäri Suomea kuntaveron korotuksiin, Bergbom sanoo.

Samuli Salminen ja Simo Grönroos avaavat karuja tutkimustuloksia: Maahanmuutto ei ole ratkaisu väestön ikääntymiseen vaan Ponzi-pyramidihuijaus, joka pahentaa tilannetta

Ministeri Lulu Ranne pistäisi koko Yleisradion johdon vaihtoon: ”Kun on tulosvastuu, niin tulos tai ulos”
Liikenne- ja viestintäministeri, diplomi-insinööri Lulu Ranne keskustelee tuoreessa Suomen Uutiset Show -keskusteluohjelmassa suomalaisesta mediasta ja erityisesti Yleisradion asemasta. Ohjelman vieraina ovat lakimies ja kilpailuoikeuden asiantuntija Mikko Alkio sekä johdon konsultti, Aamulehden ex-päätoimittaja Jussi Tuulensuu. Ohjelmassa selviää muun muassa, miten monitahoinen hallinnollinen rakenne Yleisradion ympärille onkaan rakentunut, mikä osaltaan on hidasteena Ylen toimintaan ja rahoitukseen kohdistuvien muutoksien tekemiselle.
Uusimmat

Ilmastonmuutos oli päivänpolttava puheenaihe jo 1600-luvulla

Suomen antama kehitysapu väheni 165 miljoonaa euroa yhdessä vuodessa
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää