Artikkeli kuva

Eerola: Hallitus ei voi seurata sivusta, jos kirkko rikkoo lakeja turvapaikanhakijoita piilotellessaan

30.03.2016 |18:06

Hallitus ei voi seurata sivusta, jos kirkko alkaa tahallisesti rikkoa Suomen lakia turvapaikanhakijoita piilotellessaan. Näin toteaa kansanedustaja Juho Eerola (ps.), joka on jättänyt asiasta sisäministerille tänään kirjallisen kysymyksen.  

– Kielteisen oleskeluluvan saaneet henkilöt ovat maassa vastoin laillista oikeutta. Heidän piilottelemisensa esimerkiksi kirkon tiloissa saattaa rikkoa voimassa olevaa lainsäädäntöä ja siten kirkon esittämiin lausuntoihin on syytä suhtautua vakavasti, Eerola toteaa.

Arkkipiispa Kari Mäkinen on vastikään esittänyt julkisuudessa kommentteja, joiden mukaan kirkossa on varauduttu turvapaikanhakijoiden tuleviin kielteisiin päätöksiin. Tämä voi Mtv3:n uutisen mukaan johtaa paperittomiksi  jääneiden ”katoamisiin” ja uuden turvapaikan etsimiseen seurakunnista.

Eerolan mukaan hallitus ei voi seurata vierestä, jos eduskunnan säätämiä lakeja jätetään kirkon ylimmän johdon toimesta tahallisesti noudattamatta tai lainsäädännön rikkomiseen erityisesti kehotetaan moraalikäsitteiden perusteella.

Hän korostaa, että kirkolle myönnetty erityisasema ei sisällä sen päämiehelle annettavia lainsäädännöllisiä erivapauksia lain tulkinnassa ja toimeenpanossa.

– Olen tänään lähestynyt sisäasiainministeri Petteri Orpoa (kok.) kirjallisella kysymyksellä, jotta saamme selville miten hallitus aikoo menetellä kielteisen oleskelulupapäätöksen saaneiden henkilöiden piilotteluun ja avustamiseen Suomessa osallistuvien henkilöiden ja yhteisöjen kanssa.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Helsingin teologisessa tiedekunnassa opiskeleva nainen kirjoitti loppuesseeseensä sanan “islamisaatio”, ja bumerangihan siitä tuli – “Ei voida arvostella”

22.04.2025 |16:13
3.
Suomen uutiset logo

Entinen työväenpuolue vasemmistoliitto kannustaa nyt terveitä työikäisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa

16.04.2025 |12:40
4.
Suomen uutiset logo

Ministeri Lulu Ranne pistäisi koko Yleisradion johdon vaihtoon: ”Kun on tulosvastuu, niin tulos tai ulos”

17.04.2025 |21:51
8.
Suomen uutiset logo

Hallitus harkitsee vakavasti palkkojen veroalea – SAK, jonka pitäisi olla duunareiden puolella, aloitti heti neliraajajarrutuksen: Vastustaa työntekijöiden ostovoiman vahvistamista

22.04.2025 |15:13

Uusimmat

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää