Artikkeli kuva

PS ARKISTO

Eduskunta äänesti pois ’’moninkertaisen ensikertalaisuuden’’ – Vigelius: ’’Rikoksenuusijat ansaitsevat ankarammat tuomiot’’

13.12.2024 |15:27

Eduskunta äänesti perjantaina niin kutsutusta ’’ensikertalaisuusalennuksesta’’. Ensikertalaisena tuomittu vapautuu vankilasta ehdonalaiseen normaalia aikaisemmin. Tähän asti rikoksentekijä on voitu tuomita ensikertalaisena myös, jos hän ei ole istunut vankilassa edeltäneenä viitenä vuotena.

Nyt eduskunnan äänin 112–53 viiden vuoden ehto poistuu. Käytännössä jatkossa rikoksentekijä voidaan tuomita ensikertalaisena vain kerran. Hallituksen esitystä vastaan äänestivät SDP, vihreät ja vasemmistoliitto.

’’Rikoksenuusijat ansaitsevat ankarammat tuomiot’’

Lakimuutosta käsitelleen lakivaliokunnan jäsen ja perussuomalaisten kansanedustaja Joakim Vigelius pitää muutosta oikeudenmukaisena. Vigeliuksen mukaan muutoksesta on kiittäminen erityisesti perussuomalaista oikeusministeri Leena Merta.

– Moninkertainen ensikertalaisuus on ollut häpeällinen poikkeus oikeusjärjestelmässämme. Vastaavaa kädenojennusta rikoksenuusijoille ei ole tiettävästi tarjottu missään verrokkimaassa.

– Jo aiemmin vankilaan tuomittua ei ole syytä kohdella silkkihansikkain. Rikoksenuusijat ansaitsevat ankarammat tuomiot, Vigelius toteaa.

Uusintarikollisuus on vakava ongelma

Vigelius korostaa uusintarikollisuuden olevan laaja ongelma.

– Luvut ovat järkyttäviä. Viitenä vapautumista seuranneena vuonna vangeista jopa 79 % tuomitaan uudelleen rikoksista ja 56 % uudelleen vankilaan. Rasitus viranomaisille, tuomioistuimille ja yleiselle turvallisuudelle on valtava.

– Usein hoetaan, ettei rikollisuus vähene tuomioita koventamalla. Silti on niin, ettei rikollisuus vähene myöskään vapauttamalla rikolliset rikoksiaan uusimaan.

– Se ei ole oikein myöskään uhrien ja heidän omaistensa kannalta, Vigelius korostaa.

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon

26.03.2025 |18:41
3.
Suomen uutiset logo

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”

25.03.2025 |19:18
7.
Suomen uutiset logo

Vieläkö muistat? Sanna Marin kiisti kielitaidottomien hoitajien aiheuttavan ongelmia – nyt hoitajaliitto SuPer pelkää vieraskielisten hoitajien vaarantavan jo potilasturvallisuutta

24.03.2025 |16:12
10.
Suomen uutiset logo

Bernerin taksilaki kylvää tuhoa, mutta korjaus tulee: Taksisääntelyn uudistus eduskuntaan vielä tänä vuonna – ”Kuljettajien vaatimustasoa tiukennetaan huomattavasti”

24.03.2025 |12:13

Uusimmat

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää