

MATTI MATIKAINEN
Eduskunnan puhemies Halla-aho lupaa puolustaa kansanedustajien perustuslaillista puheoikeutta: ”Eduskunta ei ole tarkkailuluokka tai euroviisukarsinta”
Eduskunnan toimintaa yhdessä puhemiesneuvoston kanssa johtava eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho sanoo, että edustuksellisessa demokratiassa eduskuntalaitos on asemaltaan ”pyhistä pyhin”, eikä puhemiehen tehtävä ole ryhtyä arvioimaan eduskunnan puhekulttuuria. Halla-aho toivoo, että kansalaisilta saamansa mandaatin nojalla edustajat tuovat salissa äänestäjilleen tärkeitä asioita esiin.
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho katsoo, että rajoittamattoman puheoikeuden turvaaminen eduskunnan salikeskustelussa on puhemiehen tärkein tehtävä. Halla-aho ei aio ryhtyä puheiden makutuomariksi.
Halla-aho sanoo, että eduskunta ei ole tarkkailuluokka tai euroviisukarsinta, jossa puhemiehen tehtävänä olisi antaa kansanedustajille pisteitä.
– Puhemiehen ensisijaisena tehtävänä on turvata kansanedustajien perustuslaillinen oikeus tuoda keskusteluun niitä kantoja, joita esittämään kansa on edustajan tehtäväänsä äänestänyt.
Toivoo hyvää keskustelukulttuuria
Huomenna eduskunta käsittelee hallituksen tiedonantoa yhdenvertaisuuden, tasa-arvon ja syrjimättömyyden edistämiseksi ja keskustelee siitä.
Aiheen käsittelyyn Halla-aho toivoo edustajilta arvokasta käytöstä ja samalla muistuttaa, että aiheeseen liittyy erilaisia näkemyksiä.
– Toivon, että kansanedustajat, oman kansalaisilta saamansa mandaatin nojalla, tuovat keskusteluun niitä näkemyksiä, jotka ovat tärkeitä heille itselleen ja äänestäjille.
– Tietenkin toivon, että noudatamme hyvää keskustelukulttuuria, emmekä ala kyseenalaistamaan eri mieltä olevien ihmisten mielipiteiden legitimiteettiä, vaan hyväksymme erilaiset mielipiteet kuuluvaksi demokratiaan ja moniarvoiseen yhteiskuntaan.
Puhemies puolustaa eduskuntaa instituutiona
Repivän vastakkainasettelun estämiseksi ja erilaisten mielipiteiden kunnioittamista varten Halla-aho antaa evästyksen huomiseen keskusteluun.
– Toivon, että jokainen edustaja – sen sijaan että hyökkää muiden puheoikeutta vastaan – pikemminkin pyrkii vakuuttamaan yleisön omilla argumenteillaan siitä, että oma näkemys on vastakkaista näkemystä parempi.
Halla-aho toteaa, että vaikka eduskunnan puhemiehen tehtävänä ei olekaan kommentoida päivänpolitiikkaa, puhemies kuitenkin puolustaa eduskuntaa instituutiona ja kansanedustajia.
Halla-aho kirjoitti äskettäin Twitterissa pitävänsä huolestuttavana järjestöjen ja urheiluseurojen osallistumista mielenosoitukseen, jossa vaadittiin ministereiden tappamista.
– Jos kaduilla vaaditaan vaaleilla valittujen poliitikkojen päiden katkomista tai heilutellaan totalitaarista järjestelmää tukevia symboleja, katson, että tehtäviini kuuluu ottaa asiaan kantaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Puhemies Halla-aho: Suomen ja Viron suhteet ovat nyt läheisemmät kuin koskaan – “Venäjän hyökkäyssota alleviivaa tarvetta vahvemmalle yhteistyölle monella alalla”

Halla-ahon mukaan ulkopoliittisessa johdossa ei saisi olla naiiviutta ja sinisilmäisyyttä – ”Presidentin on tunnistettava, mitä ympärillä tapahtuu”

Susijengi ilmoittautui tukijoukoiksi mielenosoitukseen, jossa vaadittiin ministereiden tappamista – Halla-aho: “huolestuttavaa”

Presidenttiehdokas Jussi Halla-ahon toteamukset olleet usein edellä aikaansa – varoitti jo vuosia sitten Kiinan uhasta ja Venäjän energiariippuvuuden vaaroista

Puhemies Halla-aho tapasi Yhdysvaltain ulkopoliittista johtoa: “Meidän täytyy löytää keinot tuoda teollista tuotantoamme Kiinasta takaisin Yhdysvaltoihin ja Eurooppaan”

Hallitus työskentelee määrätietoisesti yhdenvertaisuuden, tasa-arvon ja syrjimättömyyden edistämiseksi – oppositio on jättänyt läksynsä lukematta

Venäjän hyökkäyssota hallitsi Suomen ja Ukrainan puhemiesten keskusteluja – Halla-aho: ”Tukemme Ukrainalle on vankkumaton”
Viikon suosituimmat

Käsittämätön kahakka vaaliteltalla – Sofia Virta usutti avustajiaan häiriköimään työtään tekevää toimittajaa – kameraa revittiin kädestä, naamaan läpsittiin vaaliesitteillä
”En ole 20 toimittajavuoden aikana nähnyt poliitikkoa, joka hoitaisi mediasuhteitaan yhtä ala-arvoisesti.”

Joka toinen somaliäiti Suomessa on yksinhuoltaja – onko yksinhuoltajuus oikeasti moniavioisuutta?
Ylen artikkeli vuodelta 2009 kertoi, että 46 prosenttia Suomessa asuvista somaliäideistä asui tuolloin yksin lastensa kanssa. Yhtenä selittävänä tekijänä jutussa pidettiin moniavioisuutta, sillä Suomessa voi kihlautua useamman henkilön kanssa.

Purra sai lapsen äidiltä tyrmistyttävän viestin – koulurauha oli jo valmiiksi mennyttä, kunnes opettaja esitti kummallisen pyynnön

Juontajamalli Sini Ariell vieraili eduskunnassa ja kertoi Australian woke-sekoilusta tavalla, joka sai jopa Juha Mäenpään hetkeksi hiljenemään (video)

Päivän pointti: Woke tuhoaa kaiken mihin se koskee, tällä kertaa Kallion ilmaisutaidon lukion oppilaiden mahdollisuudet itsensä ilmaisemiseen

Vaalivalvojaiset – suora lähetys

Entinen työväenpuolue vasemmistoliitto kannustaa nyt terveitä työikäisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela katsoo, että Suomessa terveellä ihmisellä tulisi olla mahdollisuus siirtyä oleskelemaan sosiaalituilla, toisten veronmaksajien kustantaessa hänen elämisensä. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom sen sijaan linjaa, että perussuomalaisille on päivän selvää, että ideologisesti työttömällä ei pidä olla oikeutta muiden veronmaksajien kustantamaan tukeen.

Wille Rydman: Helsingin poliittisesta ilmapiiristä tulossa punavihreä – ”Ihmiset tulevat ainakin näkemään, mihin suuntaan Helsinkiä ei pidä viedä”
Perussuomalaiset saa Helsinkiin pienen valtuustoryhmän. - Teemme valtuustossa kaiken sen minkä voimme. Edustamme tervehenkistä sinivalkoista politiikkaa, ja pidämme ääntä senkin edestä, minkä vaalituloksessa menetimme, Wille Rydman sanoo ja kehottaa ammentamaan valituloksesta sisua.

Eduskuntaryhmän pääsihteeri: Vihervasemmisto voitti vaalit – tätä se tarkoittaa kunnissa ja hyvinvointialueilla
Suomen yli puhalsi alue- ja kuntavaaleissa vihervasemmistolainen puhuri, mikä tarkoittaa kuntiin ja hyvinvointialueille kylmää kyytiä, kirjoittaa perussuomalaisten eduskuntaryhmän pääsihteeri Olli Immonen.

Miko Bergbom: Perussuomalaiset on politiikan hammaslääkäri, SDP karkkipussi
Kansanedustaja Miko Bergbom vertaa perussuomalaisten toimivan politiikassa kuin hammaslääkäri, joka tekee oikeita asioita, mutta jonka tuoliin ei ehkä aina ole niin kiva istahtaa. Vastaavasti SDP toimii politiikassa tarjoten äänestäjilleen pulleaa karkkipussia. - Surullisena olen seurannut SDP:n ”kaikki voi tehdä velaksi” -kampanjaa. Rahaa on helppo luvata lisää, mutta pelkään sitä, että SDP:n lupaukset tulevat johtamaan ympäri Suomea kuntaveron korotuksiin, Bergbom sanoo.
Uusimmat

Suomen antama kehitysapu väheni 165 miljoonaa euroa yhdessä vuodessa

Latvia irtautumassa Ottawan miinakieltosopimuksesta
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää