Artikkeli kuva

Presidentti Trump tapasi Pohjois-Carolinan matkallaan paikallisten päättäjien lisäksi kotinsa hurrikaanin vuoksi menettäneitä kansalaisia. / LEHTIKUVA

Presidentti Trump vieraili Yhdysvaltain katastrofialueilla ja lupasi laittaa byrokratian palvelemaan menetyksistä kärsineitä asukkaita

26.01.2025 |14:41

Donald Trump suuntasi ensimmäisen matkansa presidenttinä Yhdysvaltain luonnonkatastrofeista pahoin kärsineisiin Pohjois-Carolinan ja Kalifornian osavaltioihin. Byrokratia ei saa enää olla presidentin mielestä tuhojen korjaamisen esteenä ja paras ymmärrys tarvittavista toimista on aina lähinnä tuhoaluetta. Donald Trump on edelleen poliitikko, mutta nyt hän on myös toivon ääni ja koko kansan presidentti.

Hurrikaani Helene teki viime syksynä tuhojaan Pohjois-Carolinassa. Ainakin 104 ihmistä kuoli ja aineelliset vahingot ovat miljardiluokkaa. Presidentti Donald Trump päättikin aloittaa ensimmäisen matkansa virkaanastujaisten jälkeen juuri Amerikan hurrikaanialueelta perjantaina paikallista aikaa.

Trump otti paikallisen yleisönsä sanoen ”te annoitte ennätyksellisen tukenne meille, nyt minä tuen vahvasti teitä”.  Seuraavaksi Trump hyppäsikin puheessaan jo Kalifornian Los Angelesiin ja ihmetteli, ”miksi nämä laskevat miljoonia ja miljoonia gallonia vettä Tyynenmereen, jonkun pitäisi selittää se ja samalla heillä oli Los Angelesissa puutetta (sammutus)vedestä”.

“Tämä ei ole hyväksyttävää”

Piikiteltyään Kalifornian päättäjät Trump pääsi asiaan, joka sekin liittyy viranomaisiin ja nyt kyseessä oli Yhdysvaltain hätätilavirasto FEMA. Presidentin mukaan ”olemme pettyneitä FEMA:an”, kyseinen virasto ei ole hänen mukaansa tehtäviensä tasalla ja se pitäisi mahdollisesti jopa lakkauttaa.

Trump luetteli joukoittain katastrofin jälkiselvittelyissä tapahtuneita asioita, joista hänen syyttävä sormensa osoitti hätätilavirastoa.

– Tämä ei ole hyväksyttävää, presidentti toisteli.

– FEMA on ollut erittäin suuri pettymys, valtava määrä rahaa, valtavan byrokraattinen ja valtavan hidas, Trump totesi ja epäili myös politikoinnilla olevan tekemistä asiain kanssa.

Valtion hätätilavirastoa ei hänen mukaansa välttämättä tarvita, katastrofit hoituisivat nopeammin kuntoon osavaltiotasolla omin voimin ja toimin.

– Pohjois-Carolina on pian taas voimissaan, ehompana kuin koskaan ennen, presidentti vakuutti ennen lähtöään läsnäolijoille.

Pilkkakirveet hautaan Los Angelesissa

Saavuttuaan Los Angelesiin Trump ilmoitti kaksi asiaa, jotka edesauttaisivat maastopalojen tuhojen raivausta demokraattien hallitsemassa osavaltiossa. Ensinnäkin osavaltion pitäisi muuttaa äänestyslakeja siten, että laittomasti maahan tulleet eivät enää saisi äänestää ja että jo aiemmin mainittu vesi pitäisi päästä virtaamaan kaupunkiin eikä mereen.

– Tämän jälkeen olisin paras presidentti, jonka Kalifornia on koskaan nähnyt, Trump sutkautti.

Kalifornian demokraattikuvernööri Gavin Newsom halasi Trumpia lentokentällä. Tapaaminen oli yllättävän sydämellisen oloinen siitä huolimatta, että Trump oli arvostellut Newsomia melkoisen railakkaasti maastopalojen tehottomasta hoidosta.

“Ottakaa oppia Suomesta”

Trump saapui itse tuhoalueelle helikopterilla, lensi tulen hävittämien alueiden ylitse ja sai näin omin silmin kokonaiskuvan katastrofin laajuudesta.

– Se oli hirvittävää, presidentti kuvaili näkemäänsä hävitystä tulen runtelemalla Pacific Palisadesin alueella.

Trump otti lehdistötilaisuudessa paikallisella paloasemalla tilanteen valtiomiesmäisin ottein hallintaansa ja ilmoitti tekevänsä kaiken tarvittavan, jotta ihmiset pääsevät aloittamaan tuhoutuneiden kotiensa jälleenrakentamisen.

– Ei tarvitse odottaa 18 kuukautta, sanoisin 18 päivää riittää, presidentti lupasi.

Trump toi yllättäen esiin myös Suomen ja Itävallan esimerkkimaina, joissa maastopaloja pystytään torjumaan menestyksekkäästi.

– Tehkää kuten he ovat tehneet, presidentti opasti paikallisia.

Trump otti jälleen kantaa myös hätätilaviraston toimiin ja totesi, ”ettei FEMA toimi enää ja että kestää viikkoja, ennen kuin se edes saapuu paikalle”.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

Zuckerberg lupaa vähentää sensuuria Facebookissa – Trumpin valinta aloitti sananvapauden aikakauden

07.01.2025 |17:36
Suomen uutiset logo

Trump oli parempi ehdokas ja voitti – kohta koittaa vaalilupausten lunastamisen aika

11.11.2024 |21:23

Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Yle valkopesee ja vähättelee maahanmuuttajien väkivallan uhreja – Sanna Antikainen: “Ilmeisesti Ylen leikkauksia on edelleen syytä jatkaa”

25.02.2025 |12:48
4.
Suomen uutiset logo

Kansanedustaja Joakim Vigelius kysyy: Onko tosiaan välttämätöntä kaataa Yleisradion kautta suomalaisten veronmaksajien rahaa noitapiirille tai tanskalaisille strippareille?

21.02.2025 |21:17
8.
Suomen uutiset logo

Pohjalaiskansanedustajat tukevat Ylen laittamista kuriin: Jalkojen välissä, Koukussa strippaamiseen, Seksi-Suomen historia, Pillupäiväkirjat – ”Onko tämä todella perusteltua verorahojen käyttöä?”

21.02.2025 |16:59
9.
Suomen uutiset logo

BBC hyllytti Hamasin propagandaksi paljastuneen Gaza-dokumentin – päähenkilö olikin Hamas-johtajan poika

24.02.2025 |14:37

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää