LEHTIKUVA
DN: Turkin armeija mukana rahtaamassa pakolaisia Kreikkaan
Turkin armeija kuskaa laittomia siirtolaisia ja pakolaisia Kreikan rajajoelle, sopii venekuljetukset joen yli ja vielä tarkistaa, että ihmisrahti on päässyt perille Eurooppaan. Näin kertoo Dagens Nyheter raportissaan Turkin Kreikan vastaiselta rajalta.
Syyrialaisia, afgaaneja, länsiafrikkalaisia ja pakistanilaisia virtaa jatkuvalla syötöllä rajakaupunki Edirneen Turkin puolella. Monet tulevat ilmaisella bussikyydillä Istanbulista.
Arabiankielinen, valtion masinoima somekanava opastaa tarkoin kartoin, missä ovat otollisimmat paikat rajanylitykselle Euroopan puolelle. Kanavalla on Twitterissä yli 727 000 seuraajaa.
Sotilaat kantavat pakolaisten laukkuja
Dagens Nyheterin haastattelemien turkkilaisten rajasotilaiden mukaan he saivat torstaina 28.2. yksikön päälliköltä käskyn auttaa väkeä Kreikan puolelle.
– Hän sanoi, että pian tänne tulee massoittain pakolaisia ja meidän täytyy opastaa heidät Kreikan puolelle, Ahmet sanoo ja näyttää sotilaspassinsa toimittajille.
Ahmetin mukaan homma menee käytännössä siten, että sotilaat hakevat pakolaiset ja laittomat maahanmuuttajat Doyranin leireiltä Edirnen läheltä ja kuljettavat väkijoukon rajajoelle, muutaman kilometrin päähän.
Armeijan tiedustelu selvittää ylityspaikat
Sotilaat sopivat paikallisten ihmissalakuljettajien kanssa lastinsa matkasta ja hinnasta joen yli Kreikkaan. Sotilaat vielä seuraavat, että väkijoukko varmasti rahdataan Euroopan puolelle.
– Varmistamme, etteivät salakuljettajat veloita ylettömästi ja että kaikki muutenkin tapahtuu asiallisesti. Meillä on myös käytettävissä tiedustelutietoa varmoista ylityspaikoista ja otollisista hetkistä, Ahmet selventää.
– Uskoisin, että olen kolmen päivän aikana auttanut rajan yli 700-800 henkilöä.
Isänmaallista toimintaa
Dagens Nyheter haastatteli myös paikallista joenrannan asukasta, joka on rahdannut pienellä veneellään väkeä Kreikan puolelle.
– En ota maksua, haluan vain auttaa ihmisiä hädässä, sanoo Osman Balik. Hän tosin lopetti kuljetukset, kun kreikkalaiset rajasotilaat ampuivat varoituslaukauksia.
Turkin televisiokanavilla on haastateltu nimen ja kasvojen kera ihmissalakuljettajia, jotka auttavat maksua vastaan pakolaisia ja laittomia maahanmuuttajia hengenvaaralliselle matkalle Kreikan saarille. Hädänalaisten hyväksikäytöstä on yllättäen ja ilmoittamatta tullut isänmaallista toimintaa. Vielä viime viikolla kyseessä oli rikos.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita
Turkin sisäministeri Twitterissä: 120 000 laitonta maahantulijaa Kreikan ja Bulgarian rajoilla
Videotallenne: Turkin rannikkovartiosto saattaa siirtolaisten kumiveneen Kreikan vesille
Junnila: Rajavalvontaa ja kriisinhallintaa Kreikan ”helvetin porteille”
Leena Meri MTV:n uutisaamussa Eurooppaa uhkaavasta siirtolaisvyörystä: Suomen ei pidä ottaa ketään vastaan
Packalén MTV:n uutisaamussa: Terroristijärjestöjen tukeminen kiellettävä – “Jos Idlib kaatuu, Turkki ei tule ottamaan näitä jihadisteja itselleen”
Purra Ylen A-studiossa: EU:n ja Turkin neuvoteltava rajalla olevista siirtolaisista uudestaan – ”EU-valtiot eivät halua ottaa näitä ihmisiä vastaan”
EU-maat eivät halua taipua Turkin maahanmuuttokiristykseen – Ranskan presidentti Macron pelkää Venäjän mahtia
Halla-aho: Jos EU ei pysty suojelemaan jäsenmaitaan haittamaahanmuutolta eikä anna keinoja ratkaista ongelmia kansallisesti, se on vapaan liikkuvuuden ja unionin loppu
Viikon suosituimmat
Ay-liikkeelle rahaa tahkoava Kojamo hehkuttaa: Maahanmuutto mahdollistaa vuokrien korotukset
Maahanmuuton aiheuttamasta asuntojen kysynnän kasvusta hyötyvät ay-liikkeen rahantekokoneena tunnettu asuntoyhtiö Kojamo sekä vasemmistopuolueet, jotka saavat Kojamolta vaalirahaa. Tavallinen veronmaksaja kuittaa laskun.
Yritys rajoittaa maahanmuuttoa ajautui Saksassa historialliseen kaaokseen – Antifa miehitti kristillisdemokraattien toimiston, demarit varoittavat oikeistoa “helvetin porttien avaamisesta”
Saksan kristillisdemokraattien CDU:n ja CSU:n yritys rajoittaa hallitsematonta siirtolaisuutta ja raiteiltaan syöksynyttä turvapaikkapolitiikkaa onnistui vain puoliksi. Radikaaleja linjauksia sisältävä päätöslauselma meni läpi, mutta itse lakiesitys kaatui punavihreä rajuun vastarintaan ja omien rivien pettämiseen. Demarit varoittivat oikeistoa helvetin porttien avaamisesta. Entinen CDU-liittokansleri Angela Merkel puuttui peliin antamalla tukensa punavihreille. Täyden kannatuksen kristillisdemokraatit saivat vain vihaamaltaan AfD-puolueelta.
Useita kuollut ja loukkaantunut kouluampumisessa Ruotsin Örebrossa
Tutkimus paljastaa maahanmuuton äärimmäisen karun vaikutuksen kantaväestölle: palkat laskevat ja asumisen hinta nousee
Örebron kouluampumisessa ainakin 10 kuollutta – ampujalla ei rikostaustaa
Poliisi vahvisti tiistai-illan tiedotustilaisuudessaan, että kymmenkunta ihmistä on saanut surmansa kouluampumisessa Campus Risberskan koulussa Örebrossa. Kuolleita on löytynyt aikuisoppilaitoksen sisältä. Poliisi ei kommentoi, löytyikö kuolleita myös ulkoa.
Trump palautti laittomasti maassa oleskelevia Yhdysvalloista Kolumbiaan – Yle uutisoi kostoksi ja puhui siirtolaisista
Vanha valtamedia Yleisradiosta Ilta-Sanomiin on jatkanut kipuiluaan heti Yhdysvaltojen uuden presidentin Donald Trumpin virkakauden alusta asti, mikä näkyy mediasisältöjen oudoissa sanavalinnoissa.
Antikainen: Kuolema on hinta sananvapaudelle – Koraanin polttajan murha on varoitus koko Euroopalle
Koraanin polttamisesta tunnetuksi tullut Salwan Momika on ammuttu hengiltä Södertäljessä Ruotsissa. Momikalla oli ollut edellisenä päivänä käynnissä livestriimi Tiktokissa, kun hänet ammuttiin kesken lähetyksen. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen varoittaa ääri-islamilaisen ajattelun ja haitallisen maahanmuuton tuhoisista seurauksista Euroopalle.
Väkivalta kiihtyy Ruotsissa – Koraanin polttaja ammuttiin suorassa lähetyksessä
Koraanin polttamisista julkisuutta saanut Salwan Momika ammuttiin myöhään keskiviikkoiltana Södertäljessä. Poliisi ei ole vahvistanut uhrin henkilöllisyyttä. Turvallisuuspoliisi Säpo osallistuu SVT:n mukaan murhan tutkintaan.
Sanna Marinin rekrynnyt Tony Blair möhli maahanmuutolla Britannian sekaisin, vaatii nyt lisää digitaalista kyttäämistä ja kasvojentunnistuskameroita ratkaisuna vasemmiston itse luomaan kaaokseen
Ison-Britannian entinen pääministeri Tony Blair ehdottaa digitaalista henkilöllisyysjärjestelmää ja valvontateknologian laajentamista vastavetona oikeiston ja kansalaisten huolille lisääntyneestä turvattomuudesta ja hallitsemattomasta massamaahanmuutosta. Blairin mukaan tässä olisi konkreettinen ratkaisu ongelmiin, joista populistit puhuvat. Hän visioi, että tekoäly ja valvontateknologia voisivat myös tehostaa julkista sektoria. Entinen pääministeri korostaa, että yksityisyyden ja tehokkuuden välillä on tehtävä valinta ja uskoo kansalaisten olevan siihen valmiita. Kriitikot ovat puolestaan huomauttaneet, että valvontayhteiskuntaa ollaan nyt ajamassa ratkaisuksi vasemmiston itsensä aiheuttamiin ongelmiin.
Tehdastuoreet sähköautot jäävät liikkeeseen – valtavista alennuksista huolimatta
Sähköautojen kauppa tökkii koko Euroopassa. Syitä on monia tukiaisten loppumisesta yleiseen taloudelliseen alakuloon. Suurin hypetys ympäristöajattelustakin on muisto vain. Ruotsissa pelkästään yhdeltä sivustolta löytyy lähes tuhat käyttämätöntä, pari vuotta vanhaa sähköautoa. Niitä myydään jopa 170 000 kruunun alennuksella, todennäköisesti myös maan rajojen ulkopuolelle.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 1/2025
Lue lisää
PS Naiset 3/2024
Lue lisää