Digisyrjäytyminen uhkaa ikääntyvää – Huhtasaari ehdottaa kunnille korvamerkittyä rahaa ikäihmisten palveluiden takaamiseen

24.08.2018 |15:04

Ikääntyvien digipalveluopastus on pitkälti vapaaehtoistyön varassa. Kunnilta tarvittaisiin pikaisesti toimia, jotta kaikkien kansalaisten perusoikeudet voivat toteutua. Vanhus- ja lähimmäispalvelun liiton Ikäteknologiakeskuksen vuonna 2017 tekemän kyselyn mukaan yli 75-vuotiaista lähes 70 prosenttia ei ollut koskaan käyttänyt internetiä. 65–74-vuotiaissa osuus oli jo paljon pienempi, mutta tässäkin ikäryhmässä kokonaan netin ulkopuolelle jäi joka neljäs.

Kansanedustaja Ritva (Kike) Elomaa (ps.) pitää huolestuttavana, että digiaikaan siirtymisen vauhti on niin kova, että inhimillisyys on kokonaan unohtunut.

– Digipalveluihin tarvittaisiin pidempi siirtymäaika. Olen saanut paljon palautetta sekä ikääntyviltä että heidän omaisiltaan, hän kertoo.

Elomaan mielestä ihmistä ei saa pakottaa käyttämään nettiä – on myös perusoikeus kieltäytyä digitaalisuudesta.

– Mikä siinä on, että mitään henkilökohtaista palvelua ei enää koeta kannattavana? Pankkiin pitää varata aika – puhumattakaan tiskillä maksettujen laskujen kuluista. Ihmiset jotka maksavat näitä korkeita palvelumaksuja, joutuvat myös maksamaan suuria matkakustannuksia, koska pankkipalvelupisteitä harvennettaan koko ajan, Elomaa tarkentaa ja lisää:

– Digiajassa täytyy muistaa, että kynän ja paperin käytön on oltava mahdollista.

Kunnille erikseen merkitty tuki

Kansanedustaja Laura Huhtasaari (ps.) sanoo, että kunnille pitäisi antaa porkkana – erikseen merkitty raha – jolla varmistettaisiin, että perusoikeudet toteutuvat myös niiden ihmisten kohdalla, joilla ei ole kykyä tai mahdollisuuksia toimia digimaailmassa.

– Erilaiset palvelupisteet esimerkiksi kirjastojen yhteydessä saattaisivat olla joidenkin kohdalla avuksi. Tarvitsemme erilaisia ja yksilöllisiä ratkaisuja. Meidän päättäjien velvollisuus on huomioida ikäihmisten tasavertainen mahdollisuus toimia yhteiskunnassa. Ratkaisuja kyllä löytyy, kun varaamme riittävät voimavara, Huhtasaari sanoo.

INFO:

Nettiä ikä kaikki -kampanjassa voit opettaa läheisillesi hyödyllinen digitaitoja.

– Haluatko auttaa? Ryhdy vertaisopastajaksi.
Uusien opastajien on mahdollista osallistua myös Helsingin työväenopiston ja Enterin yhdessä järjestämään opastajakoulutukseen. Seuraava opastajakoulutus järjestetään 19.9.-31.10.2018 keskiviikkoisin klo 10-12.45 Opistotalolla, Helsinginkatu 26.

– Ikäihmisten tietotekniikkayhdistyksiä:
Mukanetti ry (Tampereen alue), Savonetti ry (Pohjois-Savo)
Joen Severi ry (Pohjois-Karjala)

– Digiagentit ovat ikäihmisiä (noin +65 vuotta), jotka haluavat auttaa muita ikäihmisiä digilaitteiden hallinnassa. He käyttävät erilaisia sähköisiä palveluita. Mikään ammattilainen ei digiagentiksi mielivän tarvitse olla. Itse asiassa agentitkin voivat oppia Digiklubeissa uusia taitoja
Lisätietoja: kati.harkoma@valli.fi tai puhelimitse numeroon 040 764 3738, tai Digiagenttien nettisivulta.

Heli-Maria Wiik


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon

26.03.2025 |18:41
3.
Suomen uutiset logo

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”

25.03.2025 |19:18
6.
Suomen uutiset logo

Vieläkö muistat? Sanna Marin kiisti kielitaidottomien hoitajien aiheuttavan ongelmia – nyt hoitajaliitto SuPer pelkää vieraskielisten hoitajien vaarantavan jo potilasturvallisuutta

24.03.2025 |16:12
9.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaisten kuntavaaliehdokas Mika Merano: Miksi Helsinki päätti lähettää 350 000 euroa Gazaan? – ”Kaupunkilaisten rahaa heitetty täysin hukkaan kohteisiin, jotka eivät hyödytä veronmaksajaa”

29.03.2025 |13:59
10.
Suomen uutiset logo

Bernerin taksilaki kylvää tuhoa, mutta korjaus tulee: Taksisääntelyn uudistus eduskuntaan vielä tänä vuonna – ”Kuljettajien vaatimustasoa tiukennetaan huomattavasti”

24.03.2025 |12:13

Uusimmat

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää