Artikkeli kuva

Lehtikuva Martti Kainulainen

Demarivaltuutettuja virtaa yhä vuolaammin perussuomalaisiin

23.05.2013 |20:50

Sosiaalidemokraattien ministerivaihdokset ja keskustelu puolueen nykylinjasta ovat kiihdyttäneet ay-taustaisten henkilöiden yhteydenottoja perussuomalaisiin. Puoluevirkailija Matti Putkonen sanoo soittoja tulevan päivittäin, ja soittajista monen tausta on ay-liikkeessä.

Perussuomalaiset arvioivat, että muista puolueista on heidän riveihinsä siirtynyt vuoden sisään 50-60 paikallispoliitikkoa, joista noin 40 sosiaalidemokraateista. Nykyisissä valtuustoissa on tapahtunut 12 loikkausta, joista seitsemän on demarileireistä. Asiasta kertoo Yle Uutiset nettisivuillaan.

– Ammattiyhdistysliike on ollut minun perinteinen tukijalkani. Tällä hetkellä se ei enää näytä kuuluvan sosiaalidemokraattiseen puolueeseen, se on työnnetty sivuraiteelle. Siinä mukana menevät perusduunarit, murahtaa Jorma Höök Riihimäeltä. Hän liittyi perussuomalaisiin torstaina.

– Olen iloinen, että Jorma on jättämässä viherhumpan ja on tulossa mukaan tuliseen tangoon, perussuomalaisten työmies Matti Putkonen sanoo Ylen haastattelussa.

Putkonen kertoo imun puolueessa olevan sen verran hyvä, että kyselyjä tulee Höökin tapaisilta paikallispoliitikoilta ja ay-aktiiveilta viikottain.

ps verkkotoimitus


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Kasvisruokahörhöily menee liian pitkälle – Marttaliitto myötäilee vihervasemmistoa

17.02.2025 |18:24
5.
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Vihervasemmisto ja kokoomus ajavat lisää maahanmuuttoa ja uudisrakentamista Helsinkiin, koska ne hyötyvät siitä – ”Vain suomalainen veronmaksaja ei hyödy”

17.02.2025 |18:35
7.
Suomen uutiset logo

Hulluus etenee Helsingissä – perussuomalaisten Raatikaisen esitystä niin sanotun Mariantunnelin hylkäämisestä ei kannattanut kukaan: “Yhdelle polkaisulle tuleva hinta on järjetön”

21.02.2025 |12:50
9.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaiset perusti oman opiskelijajärjestön: “Haluamme normalisoida normaalin ajattelun”

17.02.2025 |12:51
10.
Suomen uutiset logo

Oppositiopuolueet SDP, keskusta, Liike Nyt, vihreät ja vasemmistoliitto käyttävät enemmistövaltaa Keski-Uudenmaan sotealueella – omaishoitajilta leikattiin juuri 400 000 euroa

20.02.2025 |14:28

Uusimmat










Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää