

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Cancel-kulttuuri ei pure kaikkiin: Poliisinmurhaajan puhetilaisuutta ei peruta
Yhdysvalloissa on noussut yleiseksi ilmiöksi, että yliopistoilla pidettäviä tilaisuuksia vaaditaan peruutettaviksi, jos vierailevan puhujan poliittinen mielipide ei miellytä. Joskus peruuttamisvaatimus menee läpi, joskus ei. Ainakaan Mustaan pantteriin tämä cancel-kulttuuri ei pure.
New Yorkin osavaltion pohjoislaidalla Brockportissa toimiva SUNY-yliopisto on kohun keskellä päätettyään kutsua entisen Mustien panttereiden jäsenen vierailevaksi puhujaksi, kertoo Newsweek. Esiintymään kutsuttu henkilö tuomittiin vuonna 1971 kahden poliisin murhasta elinkautiseen.
SUNY-yliopistolla huhtikuun alussa pidettävän keskustelutilaisuuden otsikko on “Mustan vastarinnan historia, USA:n poliittiset vangit ja kansanmurha: keskustelu Jalil Muntaqimin kanssa“.
Mustat pantterit eivät epäröineet tarttua aseisiin
Mustat pantterit olivat 60-80-luvuilla toiminut, marxilaisuuteen perustunut järjestö, joka ajoi mustien oikeuksia väkivaltaa kaihtamatta. Muntaqim liittyi Mustiin panttereihin 16-vuotiaana. Kolme vuotta myöhemmin hän muutti New Yorkiin tarkoituksenaan tappaa poliiseja, koska oli lapsena nähnyt poliisin tappavan hänen setänsä.
– Me luulimme puolustavamme mustaa yhteisöä, Jalil Muntaqim sanoi ehdonalaiskuulemisessa vuonna 2020. Me ajattelimme, että jossain vaiheessa mustien yhteisö tulisi meidän tueksemme.
Vankilassa ollessaan Jalil Muntaqim (aiemmalta nimeltään Anthony Jalil Bottom) kääntyi muslimiksi. Hän vapautui vuonna 2020 istuttuaan elinkautista tuomiotaan 49 vuotta.
Monet vaativat tilaisuuden peruuttamista
Monet tahot ovat vaatineet yliopistoa perumaan puhetilaisuuden. New Yorkin poliisien hyväntekeväisyysjärjestön puheenjohtaja Patrick Lynch kirjoitti vetoomuksessaan, että Muntaqim “ei ole sankari eikä poliittinen vanki”.
– Hän on murhaaja, joka ei kadu tekoaan, eikä voi opettaa mitään muuta kuin miten yhteiskunta revitään rikki väkivaltaa käyttämällä.
Toisen murhatun poliisin leski kirjoitti yliopistolle kirjeen pyytäen puhetilaisuuden peruuttamista. Hänen mielestään yliopisto esittää murhaajan väärässä valossa.
– Minun mieheni makasi maassa ja aneli armoa, kertoen että hänellä on vaimo ja lapsia, leski kirjoitti.
Poliisimurhaajan tarina on “uusi näkökulma”
Yliopisto ei kuitenkaan aio peruuttaa esitelmätilaisuutta. Yliopisto sanoo lausunnossaan, että se ei hyväksy Muntaqimin aiempia väkivaltaisia tekoja, mutta vetoaa sananvapauteen.
– SUNY-yliopisto on useasti järjestänyt puhetilaisuuksia, joissa on mielipiteitä jakavia esiintyjiä eri taustoista. Nämä keskustelut eivät ole helppoja, eikä niiden ole tarkoituskaan olla. Niiden tarkoitus on antaa uusia näkökulmia.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Entistä useampi tutkija pitää cancel-kulttuuria uhkana akateemiselle vapaudelle – toiset kieltäytyvät tunnustamasta ilmiön olemassaoloa

Nyt se on tutkittu: yliopistoissa syrjitään perinteisten arvojen kannattajia

Jouluparaatin osallistujien yli ajanut mies on musta räppäri, jolla on pitkä rikosrekisteri – valtamedia levittää omaa teoriaansa teon tahallisuudesta

Woketus huipussaan – USA:n yliopistot tarjoavat tukea Rittenhouse-tuomiosta traumatisoituneille opiskelijoille

Vasemmistolla raivopäinen someviikonloppu: aseellisen väkivallan kaipuuta, idiootiksi nimittelyä, lukiolaisen kiusaamista – Anna Kontula tyhjensi lopulta pajatson ja haukkui asiaan puuttuneet

Ruotsin opetusministeri: Akateemista vapautta on suojeltava cancel-kulttuurilta
Viikon suosituimmat

Hallitus on alentanut jakeluvelvoitetta, polttoaineveroa ja ajoneuvoveroa – ministeri Ranne: ”Me rakennamme Suomea, jossa ei mennä autoilijan kukkarolle”
Suomi on autokansaa, ja tämä näkyy myös hallituksen teoissa, sanoo perussuomalainen liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne.

Entinen työväenpuolue vasemmistoliitto kannustaa nyt terveitä työikäisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela katsoo, että Suomessa terveellä ihmisellä tulisi olla mahdollisuus siirtyä oleskelemaan sosiaalituilla, toisten veronmaksajien kustantaessa hänen elämisensä. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom sen sijaan linjaa, että perussuomalaisille on päivän selvää, että ideologisesti työttömällä ei pidä olla oikeutta muiden veronmaksajien kustantamaan tukeen.

Ministeri Lulu Ranne pistäisi koko Yleisradion johdon vaihtoon: ”Kun on tulosvastuu, niin tulos tai ulos”
Liikenne- ja viestintäministeri, diplomi-insinööri Lulu Ranne keskustelee tuoreessa Suomen Uutiset Show -keskusteluohjelmassa suomalaisesta mediasta ja erityisesti Yleisradion asemasta. Ohjelman vieraina ovat lakimies ja kilpailuoikeuden asiantuntija Mikko Alkio sekä johdon konsultti, Aamulehden ex-päätoimittaja Jussi Tuulensuu. Ohjelmassa selviää muun muassa, miten monitahoinen hallinnollinen rakenne Yleisradion ympärille onkaan rakentunut, mikä osaltaan on hidasteena Ylen toimintaan ja rahoitukseen kohdistuvien muutoksien tekemiselle.

Ilmastonmuutos oli päivänpolttava puheenaihe jo 1600-luvulla
Ilmastokeskustelu muistuttaa tänään monin tavoin 1600-luvulla käytyjä väittelyitä ja käsityksemme ilmastonmuutoksesta peilaavat yllättävällä tavalla ikivanhoja ajatuksellisia rintamalinjoja. Yhdet vaativat kulutuksen vähentämistä, toiset uskovat vihreään teknologiaan ja kolmannet kieltävät kokonaan ihmisen vaikutuksen ilmastoon.

Saksan tuleva hallitus haluaa kieltää valehtelun ja viedä kansankiihottajilta oikeuden asettua ehdokkaaksi vaaleissa
Saksan kristillisdemokraattien ja demarien hallituskoalitio aikoo säätää desinformaation levittämisen rangaistavaksi teoksi. Valeuutisten levittämistä tehostavien verkkorobottien käyttö kielletään. Mediaa valvomaan se haluaa oman koneistonsa. Kritiikissä kysytään, aikooko mustapunahallitus perustaa myös totuusministeriön.

Yhdysvallat: Valkoinen talo ehdottaa julkisen yleisradiotoiminnan rahoituksen lopettamista

Valtiovarainministeri Riikka Purra: Joko saataisiin veroja oikeaan suuntaan ja kasvu liikkeelle Suomessakin?
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra postaa veroista Facebookissa ja viestipalvelu X:ssä. Purran mukaan Suomi häviää verojen ja talouskasvun Ruotsi-maaottelun.

Ministeri Ranne: Asfaltti tuoksuu taas tänä kesänä – ”Tiehankkeet työllistävät nimenomaan suomalaisia”
Liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne kertoo, että teitä korjataan taas ennätystahtiin perussuomalaisten vahtivuorolla.

Sahateollisuus varoittaa ilmastokilvoittelun valtavista kustannuksista – Lulu Ranne: Suomen ei pidä valita näivettävää skenaariota, jossa metsäsektoriamme ajetaan alas

Suomen antama kehitysapu väheni 165 miljoonaa euroa yhdessä vuodessa
Kansainvälinen kehitysrahoitus kääntyi selvään laskuun vuonna 2024 niin Suomessa kuin kansainvälisesti. Tuoreen laskelman mukaan Suomen antama kehitysapu pieneni 12,9 prosenttia vuodesta 2023 vuoteen 2024 - siis yhdessä vuodessa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää