

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Cancel-kulttuuri ei pure kaikkiin: Poliisinmurhaajan puhetilaisuutta ei peruta
Yhdysvalloissa on noussut yleiseksi ilmiöksi, että yliopistoilla pidettäviä tilaisuuksia vaaditaan peruutettaviksi, jos vierailevan puhujan poliittinen mielipide ei miellytä. Joskus peruuttamisvaatimus menee läpi, joskus ei. Ainakaan Mustaan pantteriin tämä cancel-kulttuuri ei pure.
New Yorkin osavaltion pohjoislaidalla Brockportissa toimiva SUNY-yliopisto on kohun keskellä päätettyään kutsua entisen Mustien panttereiden jäsenen vierailevaksi puhujaksi, kertoo Newsweek. Esiintymään kutsuttu henkilö tuomittiin vuonna 1971 kahden poliisin murhasta elinkautiseen.
SUNY-yliopistolla huhtikuun alussa pidettävän keskustelutilaisuuden otsikko on “Mustan vastarinnan historia, USA:n poliittiset vangit ja kansanmurha: keskustelu Jalil Muntaqimin kanssa“.
Mustat pantterit eivät epäröineet tarttua aseisiin
Mustat pantterit olivat 60-80-luvuilla toiminut, marxilaisuuteen perustunut järjestö, joka ajoi mustien oikeuksia väkivaltaa kaihtamatta. Muntaqim liittyi Mustiin panttereihin 16-vuotiaana. Kolme vuotta myöhemmin hän muutti New Yorkiin tarkoituksenaan tappaa poliiseja, koska oli lapsena nähnyt poliisin tappavan hänen setänsä.
– Me luulimme puolustavamme mustaa yhteisöä, Jalil Muntaqim sanoi ehdonalaiskuulemisessa vuonna 2020. Me ajattelimme, että jossain vaiheessa mustien yhteisö tulisi meidän tueksemme.
Vankilassa ollessaan Jalil Muntaqim (aiemmalta nimeltään Anthony Jalil Bottom) kääntyi muslimiksi. Hän vapautui vuonna 2020 istuttuaan elinkautista tuomiotaan 49 vuotta.
Monet vaativat tilaisuuden peruuttamista
Monet tahot ovat vaatineet yliopistoa perumaan puhetilaisuuden. New Yorkin poliisien hyväntekeväisyysjärjestön puheenjohtaja Patrick Lynch kirjoitti vetoomuksessaan, että Muntaqim “ei ole sankari eikä poliittinen vanki”.
– Hän on murhaaja, joka ei kadu tekoaan, eikä voi opettaa mitään muuta kuin miten yhteiskunta revitään rikki väkivaltaa käyttämällä.
Toisen murhatun poliisin leski kirjoitti yliopistolle kirjeen pyytäen puhetilaisuuden peruuttamista. Hänen mielestään yliopisto esittää murhaajan väärässä valossa.
– Minun mieheni makasi maassa ja aneli armoa, kertoen että hänellä on vaimo ja lapsia, leski kirjoitti.
Poliisimurhaajan tarina on “uusi näkökulma”
Yliopisto ei kuitenkaan aio peruuttaa esitelmätilaisuutta. Yliopisto sanoo lausunnossaan, että se ei hyväksy Muntaqimin aiempia väkivaltaisia tekoja, mutta vetoaa sananvapauteen.
– SUNY-yliopisto on useasti järjestänyt puhetilaisuuksia, joissa on mielipiteitä jakavia esiintyjiä eri taustoista. Nämä keskustelut eivät ole helppoja, eikä niiden ole tarkoituskaan olla. Niiden tarkoitus on antaa uusia näkökulmia.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Entistä useampi tutkija pitää cancel-kulttuuria uhkana akateemiselle vapaudelle – toiset kieltäytyvät tunnustamasta ilmiön olemassaoloa

Nyt se on tutkittu: yliopistoissa syrjitään perinteisten arvojen kannattajia

Jouluparaatin osallistujien yli ajanut mies on musta räppäri, jolla on pitkä rikosrekisteri – valtamedia levittää omaa teoriaansa teon tahallisuudesta

Woketus huipussaan – USA:n yliopistot tarjoavat tukea Rittenhouse-tuomiosta traumatisoituneille opiskelijoille

Vasemmistolla raivopäinen someviikonloppu: aseellisen väkivallan kaipuuta, idiootiksi nimittelyä, lukiolaisen kiusaamista – Anna Kontula tyhjensi lopulta pajatson ja haukkui asiaan puuttuneet

Ruotsin opetusministeri: Akateemista vapautta on suojeltava cancel-kulttuurilta
Viikon suosituimmat

Intia juhlii hiilenlouhinnan ennätystä – Suomi murehtii porojen röyhtäyksiä
Suomessa murehditaan lehmien pieruja ja porojen röyhtäyksiä, jotka ilmastoaktivistien mukaan tuhoavat koko maailman ilmaston. Samaan aikaan Intiassa juhlitaan sitä, että maa tuottaa enemmän hiiltä kuin koskaan. Intialaiset iloitsevat, koska edullinen fossiilinen polttoaine tarkoittaa heille halpaa energiaa, talouskasvua ja omavaraisuutta.

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon
Vaikuttaisi itsestäänselvyydeltä, että suomalainen puolustusteollisuus toivoo työvoimaa, joiden lojaliteeteista voidaan kohtuullisella varmuudella mennä takuuseen. Yhtä lailla vaikuttaa itsestäänselvältä, etteivät Suomeen saapuvat venäläiset sattuneesta syystä ole puolustusvoimien ykkösrekryjä. Asian ääneensanominen aiheutti kuitenkin Hämeenlinnan valtuustossa melkoisen demariäläkän.

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”
EVA:n juuri julkaistu syksyn 2024 arvo- ja asennetutkimus paljastaa, että jopa 40 prosenttia suomalaisista katsoo Yleisradion uutisoinnin oleva vasemmalle kallellaan. Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu kysyi viime viikolla samasta asiasta Yleisradion toimitusjohtajalta Merja Ylä-Anttilalta, joka tuolloin katsoi, että kysymykseen vastaaminen on hankalaa.

Päivän pointti: Helsingin Sanomat ilmastosyyllistää ja leimaa suomalaiset tuholaisiksi – vaikka Suomi on hiilinegatiivinen maa

Vihreät syyllistää suomalaisia rasismista – samaan aikaan vihreä kansanedustaja syynää julkisista tapahtumista ihmisten ihonväriä
Vihreät lähtee kunta- ja aluevaaleihin ylimielisessä woke-asennossa, eli puolue solvaa nyt äänestäjiä rasisteiksi. Kaksisuuntaisesta keskustelusta kieltäytyneen puolueen arvioidaan jo olevan kriisitilassa.

Musk-viha roihuaa ja Teslat palavat – erityisesti transseksuaalit vihaavat maailman rikkainta miestä
Elon Muskin omistaman yrityksen valmistamat sähköautot ovat joutuneet vasemmistolaisten vihan kohteeksi. Tesloja on naarmutettu, sotkettu maalilla ja tuhottu polttopulloilla. Erityisesti transseksuaalit tuntuvat vihaavan Elon Muskia. Tuleeko Tesla-mellakoista uusi Black Lives Matter -ilmiö?

Vieläkö muistat? Sanna Marin kiisti kielitaidottomien hoitajien aiheuttavan ongelmia – nyt hoitajaliitto SuPer pelkää vieraskielisten hoitajien vaarantavan jo potilasturvallisuutta
Suomen lähi- ja perushoitajaliitto Superin julkaisema tuore selvitys viimeistään osoittaa kaikille, että sotealan ongelmia ei ole mahdollista korjata siten, että alalle aktiivisesti haalitaan henkilökuntaa maailman toiselta puolelta. Vielä eduskuntavaalien 2023 alla monet eturivin poliitikot kuitenkin pyrkivät kiistämään kielitaidottomien hoitajien työyhteisölle aiheuttamat ongelmat ja työyhteisölle kasaantuvan lisäkuorman.

Yle painostaa hallitusta likaisilla menetelmillä – Antikainen: Johtajat vaihtoon
Yleisradion toiminnassa on havaittu vakavia epäkohtia muutosneuvotteluiden jälkeen, ja irtisanomisten perusteet ovat herättäneet runsaasti kysymyksiä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Ylen tulee leikata kustannuksiaan hallinnon ja byrokratian puolelta sen sijaan, että se lakkauttaa suositut ohjelmat ja irtisanoo arvostettuja toimittajia.

EVA:n tutkimuksen tulos on karua luettavaa Ylestä – Vigelius: ’’Puolueellisuus ei kuulu verorahoitteiseen mediaan’’
Tänään julkaistun EVA:n Arvo- ja asennetutkimuksen mukaan jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yle Uutisten painottavan tiedonvälityksessään vasemmistolaista näkökulmaa.

Bernerin taksilaki kylvää tuhoa, mutta korjaus tulee: Taksisääntelyn uudistus eduskuntaan vielä tänä vuonna – ”Kuljettajien vaatimustasoa tiukennetaan huomattavasti”
Hallitus panostaa arjen sujuvuuteen ja turvallisuuteen uudistamalla taksialan sääntelyä. Tavoitteena on palauttaa Suomeen turvalliset taksit ja luottamus koko taksialaan. Pitkään valmisteltu hallituksen esitys on tarkoitus antaa eduskuntaan vielä tämän vuoden puolella, syysistuntokaudella 2025.
Uusimmat
Toimitus suosittelee

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää