

LEHTIKUVA
Budjettikomissaari Hahn: Koronakriisin selättämiseen tarvitaan EU-veroja
EU-komissio ehdottaa mittavaa jälleenrakennusrahastoa koronaviruksen aiheuttamasta talouskriisistä toipumiseen. Veli on velka otettaessa ja nyt budjettikomissaari Johannes Hahn ehdottaakin uusia EU-veroja jättivelan maksamiseksi. Ensimmäisenä asiasta kertoi Süddeutsche Zeitung.
EU-komission esitys 750 miljardin euron yhteisestä velanotosta sai aikaa ensin tupen rapinaa ja sitten syvän hiljaisuuden. Vuodesta 2028 EU-jäsenmaiden maksuosuuksia pitää nimittäin nostaa tai keksiä muita tulonlähteitä budjettivajeen kattamiseksi. Kulissien takana väännetään edelleen, jotta sopu tukimallista ja -summista saataisiin aikaiseksi. Se ei tule olemaan poliittisesti helppoa, sen takaavat sisäiset jännitteet useissa EU-maissa.
Suuryrityksille ”yhteisövero”
Budjettikomissaari Johannes Hahn on lähestynyt ongelmaa käytännönläheisesti ja ehdottaa, että osansa tuesta maksaisivat verojen muodossa ne, jotka Euroopan sisämarkkinoista eniten hyötyvät. Kyse on suuryrityksistä, jotka toimivat kaikkien EU-maiden alueilla.
-Suuryritykset hyötyvät sisämarkkinoista yleensä pienyrityksiä enemmän, joita taasen verotetaan enemmän. Kyse on verotuksen oikeudenmukaisuudesta, perustelee Hahn ehdotustaan Kurier-verkkomediassa.
Kompromissia etsimässä
Kyse EU:n verotusoikeudesta on kuuma peruna siksikin, että sen voi katsoa vievän kehitystä kohti liittovaltiota, joka taasen ei ole yleisesti hyväksytty kehityssuunta. Oma kysymyksensä on monikansallisten yritysten ja amerikkalaisten digitaalijättien mahdollinen kanta veronmaksuun. Ilmassa on kaikki kumuloituvan riidan ainekset myös Yhdysvaltojen kanssa.
Itävaltalaisen budjettikomissaari Hahnin ehdotuksen voi nähdä sitäkin taustaa vasten, että Itävalta, Ruotsi, Hollanti ja Tanska vastustavat EU-tukia, joita ei tarvitse maksaa takaisin. Näiden suorien avustusten osuus EU-komission suunnitelmassa on 500 miljardia euroa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- verotuksen oikeudenmukaisuus yhteisövero budjettikomissaari Johannes Hahn jälleenrakennusrahasto Kauppasota Euroopan unioni Suuryritykset EU-komissio Itävalta Tanska Hollanti Ruotsi EU
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


“Ministeriaitiosta asti valehdellaan kansalle, että euro on Suomelle hyvä valuutta”

Purra: Suomen ei pidä millään ehdoilla lähteä mukaan EU-elpymisrahastoon – ”Miljardien pommi lisää menopuolelle”

Taloustieteen dosentti Tuomas Malinen: Eurosta tarvitsee luopua

PS-kansanedustajat: EU-komission 750 miljardin elpymisrahasto on avoimen valtakirjan lahjarahaa – ”Suomen tilanne on nyt vakava”

Halla-aho: On aivan sama, rahoitetaanko elpymisrahastoa jäsenmaksujen korotuksella vai verotuksella – “Suomalainen maksaa laskun joka tapauksessa”

Meri: Liittovaltiota valmistellaan perussopimuksia kiertämällä – Suomi jälleen maksajan roolissa

Tšekin ex-presidentti: Euroopan komission vallan keskittämissuunnitelma tulee torjua
Viikon suosituimmat

Käsittämätön kahakka vaaliteltalla – Sofia Virta usutti avustajiaan häiriköimään työtään tekevää toimittajaa – kameraa revittiin kädestä, naamaan läpsittiin vaaliesitteillä
”En ole 20 toimittajavuoden aikana nähnyt poliitikkoa, joka hoitaisi mediasuhteitaan yhtä ala-arvoisesti.”

Joka toinen somaliäiti Suomessa on yksinhuoltaja – onko yksinhuoltajuus oikeasti moniavioisuutta?
Ylen artikkeli vuodelta 2009 kertoi, että 46 prosenttia Suomessa asuvista somaliäideistä asui tuolloin yksin lastensa kanssa. Yhtenä selittävänä tekijänä jutussa pidettiin moniavioisuutta, sillä Suomessa voi kihlautua useamman henkilön kanssa.

Päivän pointti: Antti Lindtman sanoo vaalitentissä, ettei halua enempää humanitaarista maahanmuuttoa, kunnes puolueen raskaan sarjan kuiskaaja ilmoittaa, että kyllä haluaa – mistä oikein on kyse?

Purra sai lapsen äidiltä tyrmistyttävän viestin – koulurauha oli jo valmiiksi mennyttä, kunnes opettaja esitti kummallisen pyynnön

Juontajamalli Sini Ariell vieraili eduskunnassa ja kertoi Australian woke-sekoilusta tavalla, joka sai jopa Juha Mäenpään hetkeksi hiljenemään (video)

Päivän pointti: Woke tuhoaa kaiken mihin se koskee, tällä kertaa Kallion ilmaisutaidon lukion oppilaiden mahdollisuudet itsensä ilmaisemiseen

Vaalivalvojaiset – suora lähetys

Wille Rydman: Helsingin poliittisesta ilmapiiristä tulossa punavihreä – ”Ihmiset tulevat ainakin näkemään, mihin suuntaan Helsinkiä ei pidä viedä”
Perussuomalaiset saa Helsinkiin pienen valtuustoryhmän. - Teemme valtuustossa kaiken sen minkä voimme. Edustamme tervehenkistä sinivalkoista politiikkaa, ja pidämme ääntä senkin edestä, minkä vaalituloksessa menetimme, Wille Rydman sanoo ja kehottaa ammentamaan valituloksesta sisua.

Miko Bergbom: Perussuomalaiset on politiikan hammaslääkäri, SDP karkkipussi
Kansanedustaja Miko Bergbom vertaa perussuomalaisten toimivan politiikassa kuin hammaslääkäri, joka tekee oikeita asioita, mutta jonka tuoliin ei ehkä aina ole niin kiva istahtaa. Vastaavasti SDP toimii politiikassa tarjoten äänestäjilleen pulleaa karkkipussia. - Surullisena olen seurannut SDP:n ”kaikki voi tehdä velaksi” -kampanjaa. Rahaa on helppo luvata lisää, mutta pelkään sitä, että SDP:n lupaukset tulevat johtamaan ympäri Suomea kuntaveron korotuksiin, Bergbom sanoo.

Purra vaalitentissä: “Maahanmuuttajille itselleen tulee huomattavasti suurempi vastuu siitä, että kotoutuu yhteiskuntaan”
Uusimmat

Toimi Kankaanniemi: Vastuunkanto Suomesta leikkasi kannatusta

Tynkkynen: Takkiin tuli nyt, mutta lopussa kiitos seisoo

Purra kannusti kiitospuheessaan kenttäväkeä ja valoi uskoa tulevaan
Toimitus suosittelee

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää