Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Brittivaroitus EU:lle: Ei kauppasopimusta – ei erorahaa

21.02.2018 |10:02

Ison-Britannian pääministeri Theresa May lupasi EU:lle niin sanottua erorahaa EU:lle 56 miljardia euroa. EU katsoo erorahan täyttävän Ison-Britannian velvollisuudet esimerkiksi EU-virkamiesten eläkkeisiin.

Britit halusivat brexit-neuvotteluissa edetä nopeasti saarivaltakunnan ja EU:n välisiin kauppasuhteisiin. Nyt britit katsovat, että erorahan maksun ja kauppasopimuksen tulee olla kiinnitettyinä toisiinsa.

Uutistoimisto Bloombergin mukaan britit edellyttävät toimivan kauppasopimuksen syntyä EU:n ja Ison-Britannian välille, jotta EU saisi erorahansa.

Brittien mukaan toivottu lopputulos on, että kauppasopimus syntyy ja britit maksavat erorahansa. EU on sanonut, ettei kauppasopimus voi astua voimaan ennen kuin Iso-Britannia on lähtenyt EU:sta. Tämä hermostutti britit. He pelkäävät, että EU pokkaa rahat, mutta jättää eräänlaisena katkeran osapuolen kostona solmimatta kauppasopimusta.

Henri Alakylä


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Kansanedustaja Joakim Vigelius kysyy: Onko tosiaan välttämätöntä kaataa Yleisradion kautta suomalaisten veronmaksajien rahaa noitapiirille tai tanskalaisille strippareille?

21.02.2025 |21:17
5.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Kasvisruokahörhöily menee liian pitkälle – Marttaliitto myötäilee vihervasemmistoa

17.02.2025 |18:24
6.
Suomen uutiset logo

Hulluus etenee Helsingissä – perussuomalaisten Raatikaisen esitystä niin sanotun Mariantunnelin hylkäämisestä ei kannattanut kukaan: “Yhdelle polkaisulle tuleva hinta on järjetön”

21.02.2025 |12:50
7.
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Vihervasemmisto ja kokoomus ajavat lisää maahanmuuttoa ja uudisrakentamista Helsinkiin, koska ne hyötyvät siitä – ”Vain suomalainen veronmaksaja ei hyödy”

17.02.2025 |18:35
9.
Suomen uutiset logo

Oppositiopuolueet SDP, keskusta, Liike Nyt, vihreät ja vasemmistoliitto käyttävät enemmistövaltaa Keski-Uudenmaan sotealueella – omaishoitajilta leikattiin juuri 400 000 euroa

20.02.2025 |14:28
10.
Suomen uutiset logo

Pohjalaiskansanedustajat tukevat Ylen laittamista kuriin: Jalkojen välissä, Koukussa strippaamiseen, Seksi-Suomen historia, Pillupäiväkirjat – ”Onko tämä todella perusteltua verorahojen käyttöä?”

21.02.2025 |16:59

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää