

LEHTIKUVA
Brittilehti: ”Ruotsista tuli maahanmuuttajamafian terrorisoima gangstereiden paratiisi – poliisi ja poliitikot kädettömiä rikollisten edessä”
Ruotsin palavat autot, pommiräjähdykset ja savuavat aseet saavat yhä enemmän huomiota maailmalla. Brittilehti Daily Mail julkaisi verkkoartikkelin, jossa kerrotaan valtiosta, josta tuli maahanmuuttajien vyöryn ja poliitikkojen sinisilmäisyyden myötä mafiaklaanien ja gangstereiden paratiisi.
– Kun kissa on poissa, hiiret tanssivat pöydällä. Ruotsissa kissaa ei ole näkynyt 30 vuoteen. Kun poliisia ei näy, ei ole ollut mitään keinoa osoittaa uusille tulijoille laillisuuden rajoja. Näin sanoo Göteborgin poliisin maahanmuuttoyksikön johtaja, komisario Ulf Boström MailOnline -verkkolehdessä. Ruotsin poliisi teki virheen lopettaessaan katupartioinnin 1980-luvulla.
– Klaanit ovat sisäistäneet vaikenemisen kulttuurin. Hei eivät luota Ruotsin viranomaisiin eivätkä puhu meille. Ja Göteborgissa on edustettuina 184 kansallisuutta. Klaaneille maan alkuperäisasukkaat ovat vain toisen klaanin edustajia, jotka nyt sattuvat hallitsemaan yhteiskunnallisia instituutioita.
Ruotsin maahanmuuttopolitiikka haaksirikossa
Boström on sitä mieltä, että Ruotsin maahanmuuttopolitiikka on epäonnistunut. Hänen mukaansa kokonainen nuorten miesten sukupolvi on syntynyt Ruotsin maaperällä rikollisperheisiin. He ovat yhteiskunnan ulkopuolella ja omasta mielestään lakien ulottumattomissa.
– Nykyinen tilanne on oma vikamme mutta poliitikot eivät tätä myönnä. Sotilaallisella väliintulolla tai massavalvonnan keinoin ongelmaa ei ratkaista. Jos poliisi ei jalkaudu kaduille, niin rinnakkaisyhteiskunnat jäävät järjestäytyneen yhteiskunnan ulkopuolelle.
”Klaanit luottavat vain omiin perheisiinsä”
Johanna Bäckström Lerneby on kirjoittanut kirjan göteborgilaisesta Ali Khanin perheestä, Ruotsin tunnetuimmasta klaanista. Kirjailijan mukaan perusruotsalaiset luottavat siihen, että valtio huolehtii heistä ja tarjoaa turvaa. Klaanit taas luottavat vain omiin perheisiinsä.
– Klaanilaisille perhe on elämää ja kuolemaa suurempi asia. Valtiolla ei ole mitään virkaa ja poliisille he eivät puhu. He elävät aivan omassa maailmassaan.
”Gangsters’ Paradise”
”Maahanmuuttajamafian jengit terrorisoivat Ruotsin katuja murhaamalla ja pommittamalla. He pakottavat poliisipomot myöntämään, että ote laista ja järjestyksestä on kirpoamassa”, kirjoittaa MailOnline. ”Vain viisi vuotta sitten he vastaanottivat avosylin pakolaisia Lähi-Idästä, Pohjois-Afrikasta ja Balkanilta ja nyt klaanit mustaavat rikollistilastot ennen niin rauhallisissa ruotsalaisissa kaupungeissa. 300 pommi-iskua ja 275 aseenkäyttörikosta viime vuonna”, verkkolehti vyöryttää.
Göteborgin poliisipäällikkö Erik Nord puhuu suunsa puhtaaksi ja sanoo rikollisklaanien hyödyntävän luovasti ja täysin mitoin luottamukseen perustuvaa yhteiskuntaa sekä anteliasta sosiaaliturvaa. Klaanien paikallisesta eroava toimintakulttuuri edellyttää poliisilta täysin uusia keinoja rikollisuuden vastaisessa taistelussa.
– Tarvitsemme välittömästi lisää väkeä poliisiin, oikeuslaitokseen ja vankiloihin vastataksemme haasteeseen. Muuten tämä maa on ”Gangsters’ paradise, rikollisten paratiisi”.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- gangsters' paradise Johanna Bäckström Lerneby Ulf Boström Vaikenemisen kulttuuri jengimurhat pommi-isku Erik Nord asekauppa Mafia rikollisklaanit islamilainen rinnakkaisyhteiskunta Ampuma-aserikokset Hashem Ali Khan Klaanit rikollisjengit ongelmalähiöt huumekauppa maahanmuuttajat pakolaiset
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ruotsi heräämässä karuun todellisuuteen: ”Hyvinvointivaltiosta on tullut rikollisten pankkiautomaatti”

Jimmie Åkesson haluaa pakolaispolitiikan painopisteeksi palautukset turvapaikkatyrkytyksen sijasta – tähtää oikeusministeriksi seuraavaan hallitukseen

Rikollisjengien ammuskelu tulee kalliiksi yhteiskunnalle – yhden haavoitetun sairaalahoito maksaa yli 25 000 euroa

Tenstan poikkeuksellisen ulkonaliikkumiskiellon takana Tukholmassa on kaiken todennäköisyyden mukaan rikollisjengien taistelu huumekaupan reviireistä

Nuorisojengin uusin ajanviettotapa Tukholmassa: pommitetaan kävelysilloilta kivillä poliisiautoja

Ruotsin nuorisotyöttömyys pahin 100 vuoteen

Wienin poliisin surmaama terroristi tiedettiin radikalisoituneeksi – vapautui silti vankilasta nuoren ikänsä vuoksi

PS kyselytunnilla: Haitallinen maahanmuutto on ongelmien juurisyy – hallitus haluton puuttumaan

Islamistipuolue uhkaa Ruotsia sisällissodalla mikäli ruotsidemokraatit pääsevät valtaan – peruu nyt puheitaan
Viikon suosituimmat

Helsingin teologisessa tiedekunnassa opiskeleva nainen kirjoitti loppuesseeseensä sanan “islamisaatio”, ja bumerangihan siitä tuli – “Ei voida arvostella”
Opiskelija käytti tenttivastauksensa yhdessä osassa sanaa ”islamisaatio.” Tentaattori ilmoitti, ettei tenttivastausta voi arvioida, koska siinä esiintyi termi, joka ei yliopiston mielestä ollut "akateemisesti vakiintunut". Tapaus osuu tieteenteon ytimeen. Opiskelija oli ehdottanut islamisaatiota jatkotutkimuksen aiheeksi. Jos jotakin väitettyä tai oletettua ilmiötä ei saa ehdottaa edes tutkimuskohteeksi siksi, että ilmiö ei ole ”akateemisesti vakiintunut”, putoaa tutkimukselta pohja. Yliopistojen tehtävä kun on juurikin tutkia sitä, mikä ei ole vielä tiedossa.

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

Hallitus harkitsee vakavasti palkkojen veroalea – SAK, jonka pitäisi olla duunareiden puolella, aloitti heti neliraajajarrutuksen: Vastustaa työntekijöiden ostovoiman vahvistamista
SAK ja ay-liike laajemminkin on jyrkästi asettunut vastustamaan hallituksen kaavailemaa ansiotuloverotuksen keventämistä - siitäkin huolimatta, että matalampi verotus tarkoittaa enemmän käteen jäävää vastiketta työn tekemisestä. Kokonaisuudessa kannattaa huomata, että vaikka veronalennukset hyödyttävätkin työntekijää ja lisäävät ostovoimaa, liitot eivät veronalennuksista hyödy mitään.

Hallitus päätti tuhdista veronalennuksesta duunareille: Työn teosta jää jatkossa entistä enemmän rahaa käteen
Työn tekemisestä tulee Suomessa entistä kannattavampaa. Hallitus on päättänyt, että verotus kevenee pieni- ja keskituloisilla 525 miljoonaa euroa jo vuonna 2026 ja kevennys nousee 650 miljoonaan euroon seuraavana vuonna eli vuonna 2027.

Ilmastonmuutos oli päivänpolttava puheenaihe jo 1600-luvulla
Ilmastokeskustelu muistuttaa tänään monin tavoin 1600-luvulla käytyjä väittelyitä ja käsityksemme ilmastonmuutoksesta peilaavat yllättävällä tavalla ikivanhoja ajatuksellisia rintamalinjoja. Yhdet vaativat kulutuksen vähentämistä, toiset uskovat vihreään teknologiaan ja kolmannet kieltävät kokonaan ihmisen vaikutuksen ilmastoon.

Näin käy, kun jengit ottavat vallan yhteiskunnassa: Haiti totaalisen romahduksen partaalla
Rikollisjengit ovat käytännössä kaapanneet vallan maailman köyhimpiin kuuluvassa maassa. Haiti on maan YK-suurlähettilään mukaan lähellä tilannetta, ”josta ei ole paluuta”. Vain pikainen ulkovaltojen puuttuminen kaaokseen voisi nykäistä saarivaltion pois kuilun reunalta.

Ruuan arvonlisävero laskee – kuluttajan ostovoima vahvistuu
Arvonlisäverotusta kevennetään alentamalla 14 prosentin arvonlisäverokantaan kuuluvien hyödykkeiden verokanta 13,5 prosenttiin vuodesta 2026 alkaen, valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi keskiviikkoiltana hallituksen puoliväliriihen tiedotustilaisuudessa.

Brittipoliisi varoitti miestä kadulla: “puhu englantia”-kehotus voi olla viharikos
Newsweek-lehti uutisoi maailmalla leviävästä videosta, jolla brittipoliisi varoittaa miestä: Kehotus vaatia toista ihmistä "puhumaan englantia" voi olla tulkittavissa vihapuheeksi. Tapauksesta syntyi kohu, sillä video antaa lohduttoman kuvan sananvapauden tilasta Isossa-Britanniassa. Videon taustoista tiedetään kuitenkin rajallisesti. Myös poliisi on ollut verrattain vaitonainen tapahtuneesta.

Valtiovarainministeri Riikka Purra: Joko saataisiin veroja oikeaan suuntaan ja kasvu liikkeelle Suomessakin?
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra postaa veroista Facebookissa ja viestipalvelu X:ssä. Purran mukaan Suomi häviää verojen ja talouskasvun Ruotsi-maaottelun.

Ministeri Ranne: Asfaltti tuoksuu taas tänä kesänä – ”Tiehankkeet työllistävät nimenomaan suomalaisia”
Liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne kertoo, että teitä korjataan taas ennätystahtiin perussuomalaisten vahtivuorolla.