

LEHTIKUVA
Brittikonservatiivit puun ja kuoren välissä Brexit-puolueen voitettua eurovaalit
Brittikonservatiiveilla on hätä. Puolue on vaarassa kuihtua likimain olemattomiin. Syy tähän on eurovaalien tuloksessa. Brexit-puolueen menestys painostaa konservatiiveja omaksumaan sopimuksettoman eron EU:sta. Puolueen euromieliset edustajat ovat valmiita vaikka kaatamaan hallituksen estääkseen eron ilman sopimusta.
Konservatiivien murskatappiota kuvaa hyvin se, että jos “voittaja vie paikan” -vaalitapa olisi käytössä myös eurovaaleissa ei puolue olisi saanut ainoatakaan meppiä. Brexit-puolueen menestystä kuvaa puolestaan se, että puolue on vasta kuuden viikon ikäinen. Sillä ei ole vielä edes puolueohjelmaa, mutta silti yhtä monta meppiä kuin Saksan CDU:lla.
Brexit-kantaa ei kannattanut piilottaa
Konservatiivit jäivät alle yhdeksän prosentin kannatukseen. Aiemmissa eurovaaleissa puoluetta äänesti 23 prosenttia äänestäneistä. Brexit-puolue ponnisti nuoresta iästään johtuen nollilta. Puolue sai 30,5 prosenttia äänistä.
Konservatiivien jahkailu erilaisten Brexit-vaihtoehtojen kanssa maksoi puolueelle kovan hinnan. Brexit-puolueen ohella Liberaalidemokraatit nostivat EU-jäsenyyden jatkamisen äänimagneetikseen. Puolue tuli toiseksi hieman vajaan 20 prosentin ääniosuudella.
Liberaalidemokraattien ohella EU-myönteiset vihreät hyötyivät kahden suuren valtapuolueen kipuillessa Brexit-kantojensa kanssa. Työväenpuolue putosi sekin yli 10 prosenttiyksikköä aiemmista eurovaaleista.
Tapahtumaketju johtanee parlamenttivaaleihin
Konservatiivien eurovaalitappio on ensimmäinen lenkki tapahtumasarjassa, joka johtanee ennenaikaisiin parlamenttivaaleihin.
Seuraavaksi Konservatiivipuolue valitsee uuden johtajan ja samalla maan pääministerin. Konservatiiveilla on kova halu saada sopimuksetonta EU-eroa kannattava pääministeri padotakseen äänestäjäkatoa Brexit-puolueelle.
EU-myönteiset konservatiivikansanedustajat ovat yksityisesti valmiudessa kaatamaan hallituksen, jos tuleva pääministeri lähtee ajamaan saarivaltakuntaa ulos EU:sta ilman sopimusta. Tämä merkitsisi uusia vaaleja.
Konservatiivipuolue olisi vaarassa hajota Brexit-kannan erojen vuoksi kahtia. Ulkoministeri Jeremy Hunt varoittaa uusista vaaleista. Vaalit juuri nyt merkitsisivät Konservatiivipuolueen loppua ja lopputulemana olisi “maan ensimmäinen marxistipääministeri“, mikä viittaa Työväenpuolueen puheenjohtaja Jeremy Corbyniin.
Konservatiiveille ei näyttäisi käyvän hyvin myöskään silloin, jos pääministeriksi nousisi jokin pehmeän EU-eron kannattaja. Tämän strategian noudattaminen voisi johtaa parlamenttivaaleissa eurovaalituloksen kaltaiseen katastrofiin.
Viimeisen valinnan kahdesta ehdokkaasta tekee puolueen 160 000-henkinen jäsenistö. Paine EU-eromielisyyteen tulee ruohonjuuritasolta. Suurin ennakkosuosikki on ex-ulkoministeri Boris Johnson.
Mayn sopimus kuopataan
Konservatiivien noja kohti sopimuksetonta eroa merkitsee välimatkan ottamista pääministeri Theresa Mayn EU-erosopimuksesta.
Samaan aikaan Työväenpuolue aikoo tiivistää rivejään. Puoluekenttä haluaa euroskeptisen Corbynin taipuvan ajamaan uutta kansanäänestystä EU-erosta. Paine johtuu huonosta vaalituloksesta.
Puolueiden painoarvo on kuitenkin parlamentissa tärkeä. Puolueiden on entistä vaikeampi päästä kompromissiin Mayn sopimuksesta, kun molemmat puolueet tähyilevät kohti täysin eri teitä.
Henri Alakylä
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Liberaalidemokraatit Eurovaalit 2019 Työväenpuolue Konservatiivipuolue Jeremy Corbyn Theresa May Brexit Iso-Britannia
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Pirtelöt ja kivet lentelevät brittien eurovaalikampanjassa – Burger King tempautui tapaukseen mukaan, nyt yhtiötä syytetään väkivaltaan yllyttämisestä

Halla-aho: Jäsenmaksut eivät voi kasvaa Brexitin myötä – “EU:n on leikattava omia menojaan”

Brexitiä lykättiin taas – Nigel Farage perusti uuden Brexit-puolueen tuleviin europarlamenttivaaleihin

Pääministeri Theresa May eroaa

Eurovaalien jälkimainingit – puoluejohtajia eroaa
Viikon suosituimmat

Käsittämätön kahakka vaaliteltalla – Sofia Virta usutti avustajiaan häiriköimään työtään tekevää toimittajaa – kameraa revittiin kädestä, naamaan läpsittiin vaaliesitteillä
”En ole 20 toimittajavuoden aikana nähnyt poliitikkoa, joka hoitaisi mediasuhteitaan yhtä ala-arvoisesti.”

Purra sai lapsen äidiltä tyrmistyttävän viestin – koulurauha oli jo valmiiksi mennyttä, kunnes opettaja esitti kummallisen pyynnön

Juontajamalli Sini Ariell vieraili eduskunnassa ja kertoi Australian woke-sekoilusta tavalla, joka sai jopa Juha Mäenpään hetkeksi hiljenemään (video)

Hallitus on alentanut jakeluvelvoitetta, polttoaineveroa ja ajoneuvoveroa – ministeri Ranne: ”Me rakennamme Suomea, jossa ei mennä autoilijan kukkarolle”
Suomi on autokansaa, ja tämä näkyy myös hallituksen teoissa, sanoo perussuomalainen liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne.

Vaalivalvojaiset – suora lähetys

Entinen työväenpuolue vasemmistoliitto kannustaa nyt terveitä työikäisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela katsoo, että Suomessa terveellä ihmisellä tulisi olla mahdollisuus siirtyä oleskelemaan sosiaalituilla, toisten veronmaksajien kustantaessa hänen elämisensä. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom sen sijaan linjaa, että perussuomalaisille on päivän selvää, että ideologisesti työttömällä ei pidä olla oikeutta muiden veronmaksajien kustantamaan tukeen.

Eduskuntaryhmän pääsihteeri: Vihervasemmisto voitti vaalit – tätä se tarkoittaa kunnissa ja hyvinvointialueilla
Suomen yli puhalsi alue- ja kuntavaaleissa vihervasemmistolainen puhuri, mikä tarkoittaa kuntiin ja hyvinvointialueille kylmää kyytiä, kirjoittaa perussuomalaisten eduskuntaryhmän pääsihteeri Olli Immonen.

Wille Rydman: Helsingin poliittisesta ilmapiiristä tulossa punavihreä – ”Ihmiset tulevat ainakin näkemään, mihin suuntaan Helsinkiä ei pidä viedä”
Perussuomalaiset saa Helsinkiin pienen valtuustoryhmän. - Teemme valtuustossa kaiken sen minkä voimme. Edustamme tervehenkistä sinivalkoista politiikkaa, ja pidämme ääntä senkin edestä, minkä vaalituloksessa menetimme, Wille Rydman sanoo ja kehottaa ammentamaan valituloksesta sisua.

Kansanedustaja Antikainen: Tekoäly analysoi Luonnonvarakeskuksen vastaukset ja ehdotti sitten kantelun tekemistä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen esitti Luonnonvarakeskukselle (Luke) joukon suoria kysymyksiä susikannan kehityksestä, kanta-arvion menetelmistä, laittoman tappamisen arvioinnista ja kansainvälisestä raportoinnista. Hän antoi Lukelle kaksi viikkoa aikaa vastata viralliseen tietopyyntöönsä. Määräaika kului kuitenkin umpeen ilman vastauksia. Vastaukset saapuivat vasta sen jälkeen, kun Antikainen oli 8.4. lähettänyt medialle tiedotteen vastaamattomasta tietopyynnöstä, ja tiedote oli julkaistu Suomen Uutisissa. Luke toimitti vastaukset sähköpostitse samana iltana klo 20.27.

Miko Bergbom: Perussuomalaiset on politiikan hammaslääkäri, SDP karkkipussi
Kansanedustaja Miko Bergbom vertaa perussuomalaisten toimivan politiikassa kuin hammaslääkäri, joka tekee oikeita asioita, mutta jonka tuoliin ei ehkä aina ole niin kiva istahtaa. Vastaavasti SDP toimii politiikassa tarjoten äänestäjilleen pulleaa karkkipussia. - Surullisena olen seurannut SDP:n ”kaikki voi tehdä velaksi” -kampanjaa. Rahaa on helppo luvata lisää, mutta pelkään sitä, että SDP:n lupaukset tulevat johtamaan ympäri Suomea kuntaveron korotuksiin, Bergbom sanoo.
Uusimmat

Ilmastonmuutos oli päivänpolttava puheenaihe jo 1600-luvulla

Suomen antama kehitysapu väheni 165 miljoonaa euroa yhdessä vuodessa
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää