

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Boikotoivatko britit nyt EU-tuotteita unionin jyrkän brexit-linjan vuoksi?
Brittien tuonti EU:n ulkopuolisista maista ohitti ensi kertaa EU-maiden tuonnin alkuvuoden aikana. Verrattuna pariin aiempaan vuoteen nähden alkuvuoden tuonti EU-maista on pudonnut vuosi vuodelta, uutisoi ajatushautomo Facts4EU.
Ajatushautomo huomauttaa, että brexitin ja koronapandemian vuoksi tilastoja ei voida lukea sellaisenaan. Brexitin vuoksi maan ulkomaankaupan luvuissa on piikki ennen EU-eroa, joten tavanomainen vertailu viime vuoden loppupuolen kauppalukuihin antaisi osittain vertailukelvottomat luvut.
Pudotusta lähes 30 prosenttia
Sen sijaan britit ovat lisänneet koronatilanteesta huolimatta EU:n ulkopuolisten maiden tuotteiden ostamista. Maaliskuussa 2019 brittien EU-tuonti oli 25,2 miljardia puntaa. Maaliskuussa 2021 EU-tuonti oli enää 17,8 miljardia puntaa. Pudotusta on lähes 30 prosenttia kahden vuoden aikana.
Pudotusta ei voida selittää pelkällä koronalla, koska brittien tuonti EU:n ulkopuolisista maista kasvoi hieman vastaavalla ajankohdalla.
Tietoista EU-boikottia?
Facts4EU kertoo saaneensa lukuisia kommentteja lukijoiltaan, joissa britit ovat kertoneet varta vasten syrjivänsä EU-maiden tuotteita niin kauan kuin EU:n asenne on vihamielinen Yhdistyneitä kuningaskuntia kohtaan.
Ajatushautomo kertoo myös elinkeinoharjoittajien etsivän korvaavia tuotteita myyntiin EU-maiden tuotteiden sijaan.
Henri Alakylä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Jani Mäkelä harmissaan uudesta EU-maksusta: “Hallitusrintama junttasi läpi taas uuden ison laskun Suomen veronmaksajille – apupuolue-kokoomuksen voimin”

EU:n rokotefarssi horjuuttaa unionia – “Brexitissä britit tekivät kaiken oikein”

EU:n autonvalmistajat kehottavat unionia tarkistamaan brexit-kantansa – pääneuvottelija Barnier väläytti kompromissihalukkuuttaan

Laura Huhtasaari brittimedialle: ”EU:lla ei ole tulevaisuutta”

Veikko Vallin moittii rajua velkaantumista: Euron ja EU:n piti olla siunaus Suomelle, mutta aitoa talouskasvua ei ole ollut yli 10 vuoteen
Viikon suosituimmat

Käsittämätön kahakka vaaliteltalla – Sofia Virta usutti avustajiaan häiriköimään työtään tekevää toimittajaa – kameraa revittiin kädestä, naamaan läpsittiin vaaliesitteillä
”En ole 20 toimittajavuoden aikana nähnyt poliitikkoa, joka hoitaisi mediasuhteitaan yhtä ala-arvoisesti.”

Joka toinen somaliäiti Suomessa on yksinhuoltaja – onko yksinhuoltajuus oikeasti moniavioisuutta?
Ylen artikkeli vuodelta 2009 kertoi, että 46 prosenttia Suomessa asuvista somaliäideistä asui tuolloin yksin lastensa kanssa. Yhtenä selittävänä tekijänä jutussa pidettiin moniavioisuutta, sillä Suomessa voi kihlautua useamman henkilön kanssa.

Purra sai lapsen äidiltä tyrmistyttävän viestin – koulurauha oli jo valmiiksi mennyttä, kunnes opettaja esitti kummallisen pyynnön

Juontajamalli Sini Ariell vieraili eduskunnassa ja kertoi Australian woke-sekoilusta tavalla, joka sai jopa Juha Mäenpään hetkeksi hiljenemään (video)

Päivän pointti: Woke tuhoaa kaiken mihin se koskee, tällä kertaa Kallion ilmaisutaidon lukion oppilaiden mahdollisuudet itsensä ilmaisemiseen

Vaalivalvojaiset – suora lähetys

Entinen työväenpuolue vasemmistoliitto kannustaa nyt terveitä työikäisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela katsoo, että Suomessa terveellä ihmisellä tulisi olla mahdollisuus siirtyä oleskelemaan sosiaalituilla, toisten veronmaksajien kustantaessa hänen elämisensä. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom sen sijaan linjaa, että perussuomalaisille on päivän selvää, että ideologisesti työttömällä ei pidä olla oikeutta muiden veronmaksajien kustantamaan tukeen.

Wille Rydman: Helsingin poliittisesta ilmapiiristä tulossa punavihreä – ”Ihmiset tulevat ainakin näkemään, mihin suuntaan Helsinkiä ei pidä viedä”
Perussuomalaiset saa Helsinkiin pienen valtuustoryhmän. - Teemme valtuustossa kaiken sen minkä voimme. Edustamme tervehenkistä sinivalkoista politiikkaa, ja pidämme ääntä senkin edestä, minkä vaalituloksessa menetimme, Wille Rydman sanoo ja kehottaa ammentamaan valituloksesta sisua.

Eduskuntaryhmän pääsihteeri: Vihervasemmisto voitti vaalit – tätä se tarkoittaa kunnissa ja hyvinvointialueilla
Suomen yli puhalsi alue- ja kuntavaaleissa vihervasemmistolainen puhuri, mikä tarkoittaa kuntiin ja hyvinvointialueille kylmää kyytiä, kirjoittaa perussuomalaisten eduskuntaryhmän pääsihteeri Olli Immonen.

Miko Bergbom: Perussuomalaiset on politiikan hammaslääkäri, SDP karkkipussi
Kansanedustaja Miko Bergbom vertaa perussuomalaisten toimivan politiikassa kuin hammaslääkäri, joka tekee oikeita asioita, mutta jonka tuoliin ei ehkä aina ole niin kiva istahtaa. Vastaavasti SDP toimii politiikassa tarjoten äänestäjilleen pulleaa karkkipussia. - Surullisena olen seurannut SDP:n ”kaikki voi tehdä velaksi” -kampanjaa. Rahaa on helppo luvata lisää, mutta pelkään sitä, että SDP:n lupaukset tulevat johtamaan ympäri Suomea kuntaveron korotuksiin, Bergbom sanoo.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää