Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Bloomberg: Ruotsin valtiopäivävaalien tulos voi tuoda poliittisen umpikujan huonolla hetkellä

16.03.2018 |16:48

Ruotsin tämän syksyn valtiopäivävaalien mielipidemittaukset povaavat poliittista umpikujaa. Mikään puolueblokki ei olisi niiden mukaan saamassa riittävää äänimäärää enemmistöhallituksen muodostamiseen.

Uutistoimisto Bloomberg kertoo, että sijoittajat ovat varuillaan, sillä poliittisen epävarmuudella on huono ajoitus.

Osakkeet ovat historiallisen korkealla tasolla. Samaan aikaan Ruotsin asuntomarkkinat ovat vaarassa jäähtyä ja inflaation kohoaminen voi pakottaa maan nostamaan korkotasoa.

Rahoitusyhtiö Öhmanin toimitusjohtaja Pablo Bernengon mielestä poliittinen umpikuja on hirveä maan taloustilanteen huomioiden.

Mielipidemittausten mukaan sekä sosiaalidemokraattien johtama vasemmistoblokki, että maltillisten luotsaama porvariblokki olisivat jäämässä hilkun alle 40 prosentin äänisaaliseen. Suurin osa muista äänistä on menossa Ruotsidemokraateille.

Ruotsin valtiopäivävaalit järjestetään 9. syyskuuta.

Henri Alakylä


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Kasvisruokahörhöily menee liian pitkälle – Marttaliitto myötäilee vihervasemmistoa

17.02.2025 |18:24
5.
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Vihervasemmisto ja kokoomus ajavat lisää maahanmuuttoa ja uudisrakentamista Helsinkiin, koska ne hyötyvät siitä – ”Vain suomalainen veronmaksaja ei hyödy”

17.02.2025 |18:35
6.
Suomen uutiset logo

Kansanedustaja Joakim Vigelius kysyy: Onko tosiaan välttämätöntä kaataa Yleisradion kautta suomalaisten veronmaksajien rahaa noitapiirille tai tanskalaisille strippareille?

21.02.2025 |21:17
7.
Suomen uutiset logo

Hulluus etenee Helsingissä – perussuomalaisten Raatikaisen esitystä niin sanotun Mariantunnelin hylkäämisestä ei kannattanut kukaan: “Yhdelle polkaisulle tuleva hinta on järjetön”

21.02.2025 |12:50
10.
Suomen uutiset logo

Oppositiopuolueet SDP, keskusta, Liike Nyt, vihreät ja vasemmistoliitto käyttävät enemmistövaltaa Keski-Uudenmaan sotealueella – omaishoitajilta leikattiin juuri 400 000 euroa

20.02.2025 |14:28

Uusimmat










Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää