

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
BLM:n johtohahmon puoliso osti miljoonakartanon Kanadasta – rahojen käyttö kuohuttaa liikettä taas
Black Lives Matter -liikkeen perustajan puoliso osti BLM-liikkeen saamilla lahjoitusvaroilla kartanon Kanadasta. Lahjoitusvarojen hallintaan ja käyttöön liittyvät epäselvyydet ovat kuohuttaneet liikkeen sisällä jo pitkään.
New York Post -lehden saamien tietojen mukaan Black Lives Matter -liikkeen taustalla oleva säätiö siirsi miljoonia dollareita saamiaan lahjoitusvaroja kanadalaiselle M4BJ-yhdistykselle, jonka yhtenä perustajana on Janaya Khan.
Yhdistys käytti rahat ostaakseen 6,3 miljoonan dollarin arvoisen kartanon Torontosta viime kesänä. Osa BLM-aktiiveista on sitä mieltä, että kyse on epäeettisestä toiminnasta, koska lahjoitusvarojen käyttöön ei ole pyydetty BLM-yhteisön suostumusta.
Pariskunta osti luksuskiinteistöjä
Janaya Khanin puoliso on Patrisse Khan-Cullors, joka on yksi Black Lives Matter -liikkeen alkuperäisistä perustajista. Patrisse Khan-Cullors erosi tehtävästään BLM:n taustasäätiössä viime keväänä, kun New York Post paljasti pariskunnan tehneen kiinteistökauppoja isoilla rahoilla. BLM:n vahvat naiset olivat hankkineet pelkästään Yhdysvalloista neljä luksustaloa 3,2 miljoonan dollarin yhteishintaan. Lisäksi he hieroivat kiinteistökauppoja Bahamalla.
Marxilaiseksi itsensä määrittelevä Patrisse Khan-Cullors kiisti jyrkästi epäilyt lahjoitusvarojen väärinkäytöstä, mutta erosi silti tehtävästään Black Lives Matter Global Network Foundation (BLMGNF) -säätiön johtajana. Vuonna 2017 perustetulla BLMGNF-säätiöllä on alaosastoja eri puolilla Yhdysvaltoja sekä Iso-Britanniassa ja Kanadassa. Säätiön virallisena tavoitteena on “tuhota valkoinen ylivalta ja rakentaa voimavaroja mustiin yhteisöihin kohdistuvaan väkivaltaan puuttumiseksi”.
Lahjoituksia on virrannut valtavasti
Vuonna 2013 alkunsa saanut BLM-liike sai uutta vauhtia George Floydin kuolemasta toukokuussa 2020. Patrisse Khan-Cullors kertoi Associated Press -uutistoimistolle, että hänen johtamansa säätiö sai vuonna 2020 lahjoituksina 90 miljoonaa dollaria. Hajanaisen BLM-liikkeen eri osien saamista lahjoituksista voi yhteensä kertyä jopa 10 miljardin dollarin summa, arvioi talouslehti The Economist.
BLM:n alaosastot ovat toivoneet lisää läpinäkyyttä säätiön saamien lahjoitusvarojen käyttöön. Khan-Cullorsin erottua tehtävästään hänen tilalleen nimitettiin kaksi muuta BLM-aktivistia, mutta nämä erosivat muutaman kuukauden kuluttua kertoen, että säätiön varojenkäyttöön liittyy useiden kymmenien miljoonien dollareiden epäselvyyksiä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Jouluparaatin osallistujien yli ajanut mies on musta räppäri, jolla on pitkä rikosrekisteri – valtamedia levittää omaa teoriaansa teon tahallisuudesta

Yhä useampi turvaa itsensä ja omaisuutensa aseella Los Angelesissa – röyhkeä väkivaltarikollisuus rehottaa “edistyksellisen” politiikan seurauksena

Halla-aho: Poliittisen vastapuolen demonisointi pitäisi lopettaa – ”Pitäisi tunnustaa se, että maailmassa on erilaisia mielipiteitä”

Kirjarovioita, käsi pystyssä marssimista, rotuerottelua – Tämän päivän “suvaitsevaisuus” muistuttaa kovasti 1930-luvun totalitaristista Saksaa

Trudeau haluaa lopettaa rekkamielenosoituksen kovin keinoin – mielenosoittajat syyttävät tyrannin otteista

Trudeau uhkaa viedä mielenosoittajilta rekat, rahat, lemmikit ja lapsetkin

Huhtasaari: Aikooko komissio puuttua Kanadan toimintaan Convoy-mielenosoituksessa?

“Myydään rekat!” – Ottawan pormestari ja poliisi eivät anna armoa mielenosoittajille

BLM-aktivistin ampumisesta epäillyt julistettiin syyttömiksi
Viikon suosituimmat

Garedew: Vanhemmilla on lakiin perustuva oikeus kieltää sateenkaari-ideologian opettaminen lapsilleen
Seta ry kiertää jälleen kouluja ja järjestää koulutuksia myös päiväkotien opettajille. Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew vaatii loppua tälle lasten seksualisoinnille. Vanhemmilla on oikeus kieltäytyä vakaumuksensa vastaisesta materiaalista ja opetuksesta lapsilleen.

Suomalaisyritys markkinoi maahantulopaketteja Iranissa ja Lähi-idässä – yrityksen somepäivityksessä kerrotaan Suomen tarvitsevan 60 000 maahanmuuttajaa vuodessa
Oikeudellista konsultointia tarjoavan oikeustoimiston neuvonantaja-asiantuntija-tittelillä esiintyvä henkilö markkinoi maahantulopaketteja Suomeen Iranissa ja Lähi-idässä. Helmikuun lopulla neuvonantajan Facebook-päivityksessä kerrottiin, että Suomi tarvitsee 60 000 maahanmuuttajaa vuosittain. Lisätietoja 4 500 euron hintaisesta maahantulopaketista saa 70 euroa maksavan puhelun kautta.

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”
EVA:n juuri julkaistu syksyn 2024 arvo- ja asennetutkimus paljastaa, että jopa 40 prosenttia suomalaisista katsoo Yleisradion uutisoinnin oleva vasemmalle kallellaan. Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu kysyi viime viikolla samasta asiasta Yleisradion toimitusjohtajalta Merja Ylä-Anttilalta, joka tuolloin katsoi, että kysymykseen vastaaminen on hankalaa.

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon
Vaikuttaisi itsestäänselvyydeltä, että suomalainen puolustusteollisuus toivoo työvoimaa, joiden lojaliteeteista voidaan kohtuullisella varmuudella mennä takuuseen. Yhtä lailla vaikuttaa itsestäänselvältä, etteivät Suomeen saapuvat venäläiset sattuneesta syystä ole puolustusvoimien ykkösrekryjä. Asian ääneensanominen aiheutti kuitenkin Hämeenlinnan valtuustossa melkoisen demariäläkän.

Päivän pointti: Helsingin Sanomat ilmastosyyllistää ja leimaa suomalaiset tuholaisiksi – vaikka Suomi on hiilinegatiivinen maa

Kansalaisaloitteen tekijät: Ylen rahoitusta leikattava Ruotsin tasoon eli 76 euroon per asukas
Yle kuriin nyt! -kansalaisaloitteen laatijoiden mielestä Yleisradio on tietoisesti hakenut säästöjä kaikista näkyvimmistä ja suosituimmista toiminnoista esimerkiksi irtisanomalla työntekijöitä ja vihjaamalla katsojaluvuiltaan suosituimpien ohjelmien lopettamiseen.

Musk-viha roihuaa ja Teslat palavat – erityisesti transseksuaalit vihaavat maailman rikkainta miestä
Elon Muskin omistaman yrityksen valmistamat sähköautot ovat joutuneet vasemmistolaisten vihan kohteeksi. Tesloja on naarmutettu, sotkettu maalilla ja tuhottu polttopulloilla. Erityisesti transseksuaalit tuntuvat vihaavan Elon Muskia. Tuleeko Tesla-mellakoista uusi Black Lives Matter -ilmiö?

Vieläkö muistat? Sanna Marin kiisti kielitaidottomien hoitajien aiheuttavan ongelmia – nyt hoitajaliitto SuPer pelkää vieraskielisten hoitajien vaarantavan jo potilasturvallisuutta
Suomen lähi- ja perushoitajaliitto Superin julkaisema tuore selvitys viimeistään osoittaa kaikille, että sotealan ongelmia ei ole mahdollista korjata siten, että alalle aktiivisesti haalitaan henkilökuntaa maailman toiselta puolelta. Vielä eduskuntavaalien 2023 alla monet eturivin poliitikot kuitenkin pyrkivät kiistämään kielitaidottomien hoitajien työyhteisölle aiheuttamat ongelmat ja työyhteisölle kasaantuvan lisäkuorman.

EVA:n tutkimuksen tulos on karua luettavaa Ylestä – Vigelius: ’’Puolueellisuus ei kuulu verorahoitteiseen mediaan’’
Tänään julkaistun EVA:n Arvo- ja asennetutkimuksen mukaan jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yle Uutisten painottavan tiedonvälityksessään vasemmistolaista näkökulmaa.

Yle painostaa hallitusta likaisilla menetelmillä – Antikainen: Johtajat vaihtoon
Yleisradion toiminnassa on havaittu vakavia epäkohtia muutosneuvotteluiden jälkeen, ja irtisanomisten perusteet ovat herättäneet runsaasti kysymyksiä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Ylen tulee leikata kustannuksiaan hallinnon ja byrokratian puolelta sen sijaan, että se lakkauttaa suositut ohjelmat ja irtisanoo arvostettuja toimittajia.