

LEHTIKUVA
Biden ilmaisi Netanjahulle mielipiteensä Gazan sairaalaiskun syyllisestä: “Ette te”
Yhdysvaltain presidentti aloitti tänä aamuna vierailunsa Israelissa. Presidentti Joe Biden otti vierailunsa aluksi kantaa tuhoisaan iskuun, joka tapahtui 17.10. Gazan kaistaleen keskiosassa sijaitsevaan al-Ahlin sairaalaan.
Yhdysvaltain presidentti Joe Biden sanoi, että hänen tähän mennessä näkemänsä todisteet näyttävät osoittavan, että ”se toinen osapuoli” teki sairaalan Gazassa tuhonneen iskun.
– Ette te, Biden sanoi Israelin presidentti Benjamin Netanjahulle.
Biden ilmaisi vahvan tukensa Israelille
Presidentti Biden myös vakuutti Yhdysvaltojen tekevän kaikkensa, että Israel pystyy puolustamaan itseään.
Hänen mukaansa Hamas on tuottanut palestiinalaisille vain kärsimystä ja tehnyt Israelissa tekoja, jotka saavat terroristijärjestö Isisinkin näyttämään ”järkevämmältä”.
Israelin presidentti Netanjahu puolestaan peräsi tukea sivistyneeltä maailmalta, että se kokoaisi voimansa Hamasin kukistamiseksi.
Hamasin terroristeja yhä Israelissa
IDF:n (Israelin asevoimien) arvion mukaan Hamasin terroristisoluja vaeltelee Negevin alueella Israelissa. IDF:n mukaan terroristit lymyilevät piilopaikoissaan odottaen tilaisuutta hyökätä siviilien kimppuun.
Lehden mukaan asevoimat myös pelkää, että Egyptin rajalle saatetaan tehdä hyökkäyksiä. Asiasta uutisoi The Jerusalem Post.
Egypti ei avaa rajaansa
Uutistoimisto Reutersin mukaan Egyptin presidentti Abdel Fattah al-Sisi ei aio sallia Gazasta pakoon pyrkivien palestiinalaisten sijoittamista Siinain niemimaalle.
Presidentti al-Sisin mukaan palestiinalaisväestö tekisi Egyptin Siinaista uuden tukikohdan Israelia vastaan suunnatuille iskuille.
Al-Sisi sanoi myös, että Gazan kaista on Israelin hallinnassa. Hänestä palestiinalaisten tulisi siirtyä Israeliin Negevin aavikolle ja odottaa siellä kunnes Hamas on kukistettu.
Heli-Maria Wiik
Artikkeliin liittyvät aiheet
- terroristi-isku Benjamin Netanjahu palestiinalaiset Gaza Joe Biden Egypti Abdel Fattah el-Sisi terroristijärjestöt Palestiina Hamas Israel ISIS
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ranskalaisopettajan surmaaja julistautui Isis-kannattajaksi – hänet oli tarkoitus karkottaa maasta jo 2014

Presidentti Joe Biden: Hamas on joukko pelkureita, joka piiloutuu siviilien taakse

CNN: Hamasin terroristeilla oli kidutusoppaat mukana hyökkäyksessä

Hamasin hyökkäys Israeliin sai terroristien kannattajat mielenosoituksiin ja juhlimaan ympäri maailmaa

Antikainen: Vasemmistoliitto tukee terroristeja vähättelemällä Hamasin hyökkäystä Israelin valtiota ja kansaa kohtaan

Elokapinan aktiivi oli paikalla Hamasin teloituksia tukeneessa mielenosoituksessa Helsingissä – Koneen Säätiö ei kommentoi

Saksan varaliittokansleri: “Juutalaisten kuolemaa juhlivat maahanmuuttajat ulos maasta”

Antikainen: Vasemmistoliitto levittää Hamasin propagandaa yhdessä STT:n kanssa – syyttää sairaalaiskusta Israelia ennen kuin iskun tekijää on edes selvitetty

Tutkija Salonius-Pasternak siviilien auttamisesta Gazassa: Saudeille ja Emiraateille palestiinalaiset ovat pelkkiä pelinappuloita
Viikon suosituimmat

Hallitus on alentanut jakeluvelvoitetta, polttoaineveroa ja ajoneuvoveroa – ministeri Ranne: ”Me rakennamme Suomea, jossa ei mennä autoilijan kukkarolle”
Suomi on autokansaa, ja tämä näkyy myös hallituksen teoissa, sanoo perussuomalainen liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne.

Entinen työväenpuolue vasemmistoliitto kannustaa nyt terveitä työikäisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela katsoo, että Suomessa terveellä ihmisellä tulisi olla mahdollisuus siirtyä oleskelemaan sosiaalituilla, toisten veronmaksajien kustantaessa hänen elämisensä. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom sen sijaan linjaa, että perussuomalaisille on päivän selvää, että ideologisesti työttömällä ei pidä olla oikeutta muiden veronmaksajien kustantamaan tukeen.

Eduskuntaryhmän pääsihteeri: Vihervasemmisto voitti vaalit – tätä se tarkoittaa kunnissa ja hyvinvointialueilla
Suomen yli puhalsi alue- ja kuntavaaleissa vihervasemmistolainen puhuri, mikä tarkoittaa kuntiin ja hyvinvointialueille kylmää kyytiä, kirjoittaa perussuomalaisten eduskuntaryhmän pääsihteeri Olli Immonen.

Kansanedustaja Antikainen: Tekoäly analysoi Luonnonvarakeskuksen vastaukset ja ehdotti sitten kantelun tekemistä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen esitti Luonnonvarakeskukselle (Luke) joukon suoria kysymyksiä susikannan kehityksestä, kanta-arvion menetelmistä, laittoman tappamisen arvioinnista ja kansainvälisestä raportoinnista. Hän antoi Lukelle kaksi viikkoa aikaa vastata viralliseen tietopyyntöönsä. Määräaika kului kuitenkin umpeen ilman vastauksia. Vastaukset saapuivat vasta sen jälkeen, kun Antikainen oli 8.4. lähettänyt medialle tiedotteen vastaamattomasta tietopyynnöstä, ja tiedote oli julkaistu Suomen Uutisissa. Luke toimitti vastaukset sähköpostitse samana iltana klo 20.27.

Ministeri Lulu Ranne pistäisi koko Yleisradion johdon vaihtoon: ”Kun on tulosvastuu, niin tulos tai ulos”
Liikenne- ja viestintäministeri, diplomi-insinööri Lulu Ranne keskustelee tuoreessa Suomen Uutiset Show -keskusteluohjelmassa suomalaisesta mediasta ja erityisesti Yleisradion asemasta. Ohjelman vieraina ovat lakimies ja kilpailuoikeuden asiantuntija Mikko Alkio sekä johdon konsultti, Aamulehden ex-päätoimittaja Jussi Tuulensuu. Ohjelmassa selviää muun muassa, miten monitahoinen hallinnollinen rakenne Yleisradion ympärille onkaan rakentunut, mikä osaltaan on hidasteena Ylen toimintaan ja rahoitukseen kohdistuvien muutoksien tekemiselle.

Ilmastonmuutos oli päivänpolttava puheenaihe jo 1600-luvulla
Ilmastokeskustelu muistuttaa tänään monin tavoin 1600-luvulla käytyjä väittelyitä ja käsityksemme ilmastonmuutoksesta peilaavat yllättävällä tavalla ikivanhoja ajatuksellisia rintamalinjoja. Yhdet vaativat kulutuksen vähentämistä, toiset uskovat vihreään teknologiaan ja kolmannet kieltävät kokonaan ihmisen vaikutuksen ilmastoon.

Saksan tuleva hallitus haluaa kieltää valehtelun ja viedä kansankiihottajilta oikeuden asettua ehdokkaaksi vaaleissa
Saksan kristillisdemokraattien ja demarien hallituskoalitio aikoo säätää desinformaation levittämisen rangaistavaksi teoksi. Valeuutisten levittämistä tehostavien verkkorobottien käyttö kielletään. Mediaa valvomaan se haluaa oman koneistonsa. Kritiikissä kysytään, aikooko mustapunahallitus perustaa myös totuusministeriön.

Yhdysvallat: Valkoinen talo ehdottaa julkisen yleisradiotoiminnan rahoituksen lopettamista

SDP vaatii lähivaalien jälkeen ”reilumpaa” politiikkaa, eli löyhempää talouskuria sotealueille – Miko Bergbom muistuttaa karuista tosiasioista
SDP:n kansanedustaja Tytti Tuppuraisen mukaan alue- ja kuntavaalien tulos kertoo halusta inhimilliseen politiikkaan, mikä demarien kielellä käytännössä tarkoittaisi taloudellisista tavoitteista joustamista. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom muistutti eilisessä A-studiossa edustajakollegaansa, että hyvinvointiyhteiskunnan pystyssä pysyminen on ensisijainen tavoite - ja samalla paras tukiverkko pienituloiselle ihmiselle.

Sahateollisuus varoittaa ilmastokilvoittelun valtavista kustannuksista – Lulu Ranne: Suomen ei pidä valita näivettävää skenaariota, jossa metsäsektoriamme ajetaan alas
Uusimmat

Ilmastonmuutos oli päivänpolttava puheenaihe jo 1600-luvulla

Suomen antama kehitysapu väheni 165 miljoonaa euroa yhdessä vuodessa
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää