

LEHTIKUVA
Berliinin vappuriehaa: Vasemmistolaiset hakkasivat tv-ryhmän kadulla – Suomen media vaikenee
Berliinissä vappuna mielenosoitusta seuraamassa ollut television ajankohtaisohjelman kameraryhmä joutui vasemmistoradikaalien hyökkäyksen kohteeksi. Useat kuvausryhmän jäsenet loukkaantuivat hyökkäyksessä. Osa hyökkääjistä saatiin kiinni, mutta tuomari on jo päästänyt heidät vapaalle jalalle.
Bild-lehti on saanut haltuunsa valvontakameran videon (maksumuuri), joka näyttää, miten mustiin pukeutuneet ja naamioituneet henkilöt hyökkäsivät vappuna Saksan yleisradion kakkostelevision ZDF:n kameraryhmän kimppuun. Vaikka kuvausryhmällä oli omat turvamiehet mukana, viisi ryhmän jäsentä sai osin vakaviakin vammoja pahoinpitelyssä.
Naamioituneita hyökkääjiä oli 15-20. Kuusi heistä saatiin kiinni. Kiinni otettujen joukossa oli sekä miehiä että naisia, ja poliisin mukaan heillä on yhteyksiä vasemmistolaisiin piireihin. Poliisin pidättämät hyökkääjät on jo päästetty vapaalle jalalle, sillä vangitsemisoikeudenkäyntiä johtaneen tuomarin mielestä edellytyksiä epäiltyjen vangitsemiselle ei ollut.
“Raukkamaista ja brutaalia”
ZDF:n ajankohtaisohjelman kuvausryhmä oli seuraamassa koronarajoitusten vastaista mielenosoitusta vappupäivänä. Kuvausryhmän kimppuun käytiin heidän jo lähdettyään mielenosoituspaikalta. Kuvausryhmän mukana ollut marokkolaistaustainen koomikko Abdelkarim Zemhoute kertoo Tagesspiegel-lehdelle, että hyökkäys oli selvästi etukäteen suunniteltu ja kohdistettu nimenomaan kuvausryhmään.
Berliiniläiskoomikko Zemhoute kuvailee hyökkäystä “raukkamaiseksi, brutaaliksi ja antisosiaaliseksi”. Hänestä tuntui, kuin hän olisi yhtäkkiä joutunut sotaelokuvan keskelle.
– Joukko vihaisia ihmisiä hakkaa muita tajuttomiksi. Maassa oleviakin pahoinpideltiin. En ole ikinä nähnyt mitään niin raukkamaista ja raakaa, Abdelkarim Zemhoute kertoo.
Saksassa iso uutinen – ei ole vielä ehtinyt Suomeen
Berliinissä asuva vapaa toimittaja Pertti Rönkkö kertoo Facebook-seinällään, että tapaus on herättänyt Saksassa paljon huomiota.
– Vaikka tekijät ovat vasemmistolaisia, niin tapaus on saanut Saksan mediassa paljon huomiota. Saksalaiset journalistiliitot pitävät sitä iskuna lehdistönvapautta vastaan. Poliittisia tekoja tutkiva poliisiosasto tutkii tapausta.
– Mitenkähän tapaus on uutisoitu suomalaisessa mediassa? Rönkkö ihmettelee.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- lehdistönvapaus vasemmistoradikaalit Abdelkarim Zemhoute liikkumisrajoitukset koronavirus vasemmistolainen väkivalta Äärivasemmisto Vappu Berliini
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Saksan vasemmisto vaatii laittomasti maassa oleville koronarahaa ja oleskelulupaa

Suomi on kiinni ja kansalaiset eristyksissä koronan vuoksi – vihervasemmisto ryhtyi heti torjumaan natseja ja ilmastonmuutosta

Li Anderssonin ministerinjakkara horjuu – väittää ettei tiennyt Dellingerin tappamistwiiteistä, mutta se tuskin pitää paikkaansa

Saksan vasemmisto pohti strategiakokouksessaan rikkaiden ampumista: “Pakkotyöleiri riittää!”

Äärivasemmiston koronaohjeet: ryöstäkää kaupat ja katkaiskaa sähkönjakelu

Koronatukea jaettu salafisteille Saksassa – poliisi kävi hakemassa rahat pois

Rakel Liekin rekrytoinnit Yle-kolumnisteiksi: Feministipoliitikko, feministiaktiivi, vihreä poliitikko, transaktivisti, vasemmistoaktiivi, feministiaktivisti, feministi, vasemmistoaktiivi..

Amerikkalainen supermarket ei taipunutkaan Cancel-liikkeen vaatimuksiin – Trader Joe’s perääntyi suunnitelmastaan poistaa etniset tuotemerkit
Viikon suosituimmat

Päivän pointti: Islamia yo-kirjoituksiin esittäneen opetushallituksen pääjohtaja on vasemmistoliiton aktiivi ja vasemmistoministerien entinen poliittinen avustaja

Yle lopetti kuin seinään jatkouutiset Venäjää myötäilevästä kansanedustaja Kimmo Kiljusesta – PS-valtuutettu vaatinut somessa jo 76 päivää putkeen Ylen toimitusta tekemään työnsä
Yleisradion hyytävä hiljaisuus SDP-kansanedustaja Kimmo Kiljusen skandaalilausunnoista suomenvenäläisille on herättänyt talven mittaan huomiota sosiaalisessa mediassa. Perussuomalaisten joensuulainen valtuutettu Outi Mara kyllästyi odottelemaan Yleisradion toimia, ja hän on joulukuusta saakka jakanut X-tilillään kuvakaappausta Kimmo Kiljusta koskevasta jutusta vaatien Yleltä perusteellisempaa aiheen käsittelyä.

Putin pelkää Ukrainan rintamalta kotiin palaavia sotilaita – taisteluiden traumatisoimat sotilaat voivat haastaa virallisen totuuden sodasta
Venäjä hyökkäsi Ukrainaan ja tapahtumat karkasivat hyökkääjän käsistä. Nyt ollaan tilanteessa, josta oikeudenmukainen ulospääsy vaikuttaa lähes mahdottomalta. Yksinvaltaiselle Venäjälle myös rauha on enemmän uhka kuin mahdollisuus. Sadat tuhannet rintamalta palaavat rikkinäiset sotilaat haastavat virallisen propagandan ja ovat siten yhteiskunnallinen aikapommi.

Antikainen: Islamia ei tule sisällyttää ylioppilaskirjoituksiin – suomalaisen kristillisyyteen pohjatuvan kulttuurin on oltava ensisijaista
Opetushallituksen työryhmä ehdottaa, että islamin uskonto tulisi ottaa mukaan ylioppilaskirjoituksiin. Työryhmän mukaan islamin tulisi olla yhtenä vaihtoehtona reaaliaineiden kokeissa. Nykyisin abiturientit voivat kirjoittaa vain evankelisluterilaisen tai ortodoksisen uskonnon.

Maahanmuuttoministeri piipahti ongelmalähiössä – pukeutui luodinkestäviin liiveihin
Ruotsin maahanmuuttoministeri lähti niin sanotusti kentälle ja suunnisti ongelmalähiöön. Matka sujui ongelmitta poliisin kyydissä ja samalla hallituksen edustaja sai ensiarvoisen tärkeätä palautetta uuden lainsäädännön vaikutuksista virkavallan arkityöhön. Ministeri julkaisi somessa postauksen reissustaan - ja taas kerran maton alle lakaistu todellisuus pamahti kaikkien silmille.

Jari ”Suomessa ei ole katujengejä” Taponen erosi poliisin palveluksesta – perusti konsulttifirman
Sosiaalisessa mediassa kuuluisaksi tullut ylikomisario Jari Taponen on eronnut poliisin palveluksesta. Hän on perustanut oman konsulttiyrityksen, joka tarjoaa palveluksiaan muun muassa kaupungeille ja medialle. Erosta ilmoittaessaan Taponen syytti Helsingin poliisin johtoa politisoitumisesta ja poliisien vaientamisesta. Myös Taposta itseään on syytetty poliisityön politisoimisesta ja toisinajattelijoiden vainoamisesta. Tässä jutussa on yhteenveto ylikomisario Taposen värikkäästä urasta poliisina.

Hallitus aikoo lakkauttaa suojeluaseman lähtömaassaan lomailevilta – Vigelius: “Jos lomailee Irakissa, ei tarvitse suojelua Suomessa”
Hallitus antoi tänään eduskunnalle esityksen, jossa kiristetään ulkomaalaislakia turvapaikanhakijoiden ja suojelua saaneiden osalta. Jatkossa muun muassa lähtömaassa lomailu johtaisi lähtökohtaisesti ulkomaalaisen suojeluaseman lakkauttamiseen.

Suden suojelustatus alenee täysin rauhoitetusta suojelluksi lajiksi – helpottaa kannanhoidollista metsästystä
Euroopan villieläinten suojelusta vastaava komitea hyväksyi viime vuoden joulukuussa ehdotuksen suden suojelustatuksen alentamisesta täysin rauhoitetusta suojelluksi lajiksi. Susien kannanhoidollista metsästystä helpottava asetus astuu voimaan huomenna.

Ruotsalainen ICA-ketju juhlistaa kansanmurhaa “joelta merelle” -taateleilla – Israelin valtio pyyhitty pois kartalta ja korvattu Palestiinalla
ICA-kauppaketjun taatelilaatikoissa lukee "Free Palestine". Pakkaus on kuvitettu palestiinalaislipuilla ja Kalliomoskeijan kuvalla, jonka vieressä olevan kartan tarkoitus on kuvata "joelta merelle" ulottuvaa Palestiinaa, josta Israel on pyyhitty pois.

Trump puhui kongressille rajaturvallisuudesta, woken päättymisestä, transurheilusta, tulleista – republikaanit mielissään, demokraatit harmissaan, protestoinut demokraattiedustaja poistettiin salista
Donald Trump lupasi kongressissa pitämässään linjapuheessa rauhaa Ukrainaan, veronalennuksia ja työpaikkoja amerikkalaisille ja teollisuusyritysten paluuta Yhdysvaltoihin. Hän iloitsi siitä, että laiton siirtolaisuus on saatu kuriin, woke-ideologia on poistettu valtionhallinnosta ja kouluista ja että miehet eivät enää pääse urheilemaan naisten sarjoihin.