

Oulun käräjäoikeudessa käsiteltiin alaikäisen tytön joukkoraiskausta huhtikuussa 2019. / LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Belgiassa halutaan laskea rikosvastuullisuuden ikärajaa raiskauksissa – maa järkyttyi joukkoraiskatun 14-vuotiaan tytön itsemurhasta
Viime päivien aikana Belgiassa on virinyt keskustelu rikosoikeudellisen vastuun ikärajasta Suomen tapaan. Belgiassa Flaamin oikeusministeri haluaa ainakin raiskauksien yhteydessä poistaa ikärajan. Maa järkyttyi pahoin, kun 14-vuotias tyttö surmasi itsensä tultuaan viiden teinipojan joukkoraiskaamaksi. Pojat olivat ladanneet raiskauskuvat sosiaaliseen mediaan. Aiheesta uutisoi VRT.
Joukkoraiskausepäily tuli poliisin tutkintaan tytön itsemurhan yhteydessä. Kaksi viikkoa ennen kuolemaansa tytön oli määrä tavata kaverinsa hautausmaalla. Kaveri saapui neljän muun teinipojan kanssa hautausmaalle ja järkyttävä teko sai alkunsa.
Viiden pojan ikähaitari on 14-19 ikävuotta. Kaksi täysi-ikäistä epäiltyä ei päässyt vapaaksi ennen oikeuskäsittelyä. Myös alaikäiset pojat ovat nuorisolaitoksissa.
Kuvat nettiin
Teon julmuutta lisäsi se, että pojat olivat taltioineet joukkoraiskauksen ja ladanneet teon sosiaaliseen mediaan. Pojat olivat myös huolehtineet siitä, että uhri näki kuvat.
Kuvien lataaminen nettiin on tutkinnallisessa mielessä varsin raskauttava todiste epäillystä teosta. Tutkittavaa riittää: tasa-arvoinstituutin apulaisjohtaja Liesbet Stevens huomauttaa, että Belgiassa tehdään arviolta 200 joukkoraiskausta vuodessa. Hän arvelee, etteivät kaikki teot tule poliisin tietoon.
Kuvat nähtyään 14-vuotias riisti itseltään hengen muutaman päivän päästä. Oikeuslaitos pohtii myös sitä, linkittyykö joukkoraiskaus, kuvien julkaisu ja itsemurha toisiinsa.
Oikeusministeri: Vastuuikäraja pois
Belgiassa halutaan liittovaltiotasolla pidentää raiskausten vankeustuomioita. Flaamin oikeusministeri Zuhal Demir haluaa myös pidempien tuomioiden lisäksi poistaa rikosvastuun suojaikärajan raiskauksissa.
– Me aiomme mahdollistaa vankeustuomiot alaikäisille, Demir sanoi viitaten raiskauksiin.
VRT:n mukaan laki ikärajan poistosta astuu voimaan perjantaina. Alaikäinen raiskaaja voitaisiin tuomita enintään seitsemäksi vuodeksi vankeuteen.
Henri Alakylä
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Zuhal Demir itsemurha alaikäisten rikostuomiot alaikäisten seksuaalinen hyväksikäyttö joukkoraiskaus Belgia
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Tuore tutkimus Ruotsissa: Puolet raiskauksista tuomituista ulkomailla syntyneitä – maahanmuuttajatausta vielä useammalla

Raiskausten määrä noussut huomattavasti, epäiltynä yhä useammin ulkomaalainen tekijä – Halla-aho: Merkittävä osa jäisi tapahtumatta ilman tällaista maahanmuuttoa

Immonen: Suomi luisumassa Ruotsin tielle – ”Epäonnistunut maahanmuuttopolitiikka ja massamaahanmuutto johtavat maan lopulta totaaliseen kaaokseen”

Ulkomaalaistaustaiset aikuiset miehet veivät 12- ja 15-vuotiaat tytöt yöksi asuntoon: Lääppimistä, suukottelua ja huumeita – käräjäoikeus hylkäsi raskaat syytteet

Perussuomalaiset kyselytunnilla: Seksuaalirikosten minimirangaistuksiin saatava tuntuva korotus

Taas uusi julkisen rahan kankkulan kaivo: Tampereella luodaan kuntoutuspolkuja ulkomaalaistaustaisille seksuaalirikollisille oikeusministeriön piikkiin

Saksaa järkyttäneen joukkoraiskauksen oikeudenkäynti alkoi Hampurissa
Viikon suosituimmat

Käsittämätön kahakka vaaliteltalla – Sofia Virta usutti avustajiaan häiriköimään työtään tekevää toimittajaa – kameraa revittiin kädestä, naamaan läpsittiin vaaliesitteillä
”En ole 20 toimittajavuoden aikana nähnyt poliitikkoa, joka hoitaisi mediasuhteitaan yhtä ala-arvoisesti.”

Purra sai lapsen äidiltä tyrmistyttävän viestin – koulurauha oli jo valmiiksi mennyttä, kunnes opettaja esitti kummallisen pyynnön

Juontajamalli Sini Ariell vieraili eduskunnassa ja kertoi Australian woke-sekoilusta tavalla, joka sai jopa Juha Mäenpään hetkeksi hiljenemään (video)

Hallitus on alentanut jakeluvelvoitetta, polttoaineveroa ja ajoneuvoveroa – ministeri Ranne: ”Me rakennamme Suomea, jossa ei mennä autoilijan kukkarolle”
Suomi on autokansaa, ja tämä näkyy myös hallituksen teoissa, sanoo perussuomalainen liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne.

Vaalivalvojaiset – suora lähetys

Entinen työväenpuolue vasemmistoliitto kannustaa nyt terveitä työikäisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela katsoo, että Suomessa terveellä ihmisellä tulisi olla mahdollisuus siirtyä oleskelemaan sosiaalituilla, toisten veronmaksajien kustantaessa hänen elämisensä. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom sen sijaan linjaa, että perussuomalaisille on päivän selvää, että ideologisesti työttömällä ei pidä olla oikeutta muiden veronmaksajien kustantamaan tukeen.

Eduskuntaryhmän pääsihteeri: Vihervasemmisto voitti vaalit – tätä se tarkoittaa kunnissa ja hyvinvointialueilla
Suomen yli puhalsi alue- ja kuntavaaleissa vihervasemmistolainen puhuri, mikä tarkoittaa kuntiin ja hyvinvointialueille kylmää kyytiä, kirjoittaa perussuomalaisten eduskuntaryhmän pääsihteeri Olli Immonen.

Wille Rydman: Helsingin poliittisesta ilmapiiristä tulossa punavihreä – ”Ihmiset tulevat ainakin näkemään, mihin suuntaan Helsinkiä ei pidä viedä”
Perussuomalaiset saa Helsinkiin pienen valtuustoryhmän. - Teemme valtuustossa kaiken sen minkä voimme. Edustamme tervehenkistä sinivalkoista politiikkaa, ja pidämme ääntä senkin edestä, minkä vaalituloksessa menetimme, Wille Rydman sanoo ja kehottaa ammentamaan valituloksesta sisua.

Kansanedustaja Antikainen: Tekoäly analysoi Luonnonvarakeskuksen vastaukset ja ehdotti sitten kantelun tekemistä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen esitti Luonnonvarakeskukselle (Luke) joukon suoria kysymyksiä susikannan kehityksestä, kanta-arvion menetelmistä, laittoman tappamisen arvioinnista ja kansainvälisestä raportoinnista. Hän antoi Lukelle kaksi viikkoa aikaa vastata viralliseen tietopyyntöönsä. Määräaika kului kuitenkin umpeen ilman vastauksia. Vastaukset saapuivat vasta sen jälkeen, kun Antikainen oli 8.4. lähettänyt medialle tiedotteen vastaamattomasta tietopyynnöstä, ja tiedote oli julkaistu Suomen Uutisissa. Luke toimitti vastaukset sähköpostitse samana iltana klo 20.27.

Miko Bergbom: Perussuomalaiset on politiikan hammaslääkäri, SDP karkkipussi
Kansanedustaja Miko Bergbom vertaa perussuomalaisten toimivan politiikassa kuin hammaslääkäri, joka tekee oikeita asioita, mutta jonka tuoliin ei ehkä aina ole niin kiva istahtaa. Vastaavasti SDP toimii politiikassa tarjoten äänestäjilleen pulleaa karkkipussia. - Surullisena olen seurannut SDP:n ”kaikki voi tehdä velaksi” -kampanjaa. Rahaa on helppo luvata lisää, mutta pelkään sitä, että SDP:n lupaukset tulevat johtamaan ympäri Suomea kuntaveron korotuksiin, Bergbom sanoo.
Uusimmat

Ilmastonmuutos oli päivänpolttava puheenaihe jo 1600-luvulla

Suomen antama kehitysapu väheni 165 miljoonaa euroa yhdessä vuodessa
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää