Belgian hallitus kaatui juuri GCM-sopimukseen, Suomessa asiaa ei vaivauduttu tuomaan edes eduskunnan käsiteltäväksi

19.12.2018 |01:10

Belgian hallitus on kaatunut YK:n GCM-siirtolaissopimuksesta aiheutuneisiin erimielisyyksiin.

Konservatiivinen Uusi flaamilainen liitto (New Flamish Alliance) erosi siirtolaissopimusasian johdosta maan hallituksesta tiistaina. Maan oppositiopuoluet kieltäytyivät tukemasta hallitusta. Vähemmistöön jäänyt pääministeri Charles Michel veti tänään johtopäätökset ja erosi tehtävästään.

Ilmapiiri Belgiassa on kireä. Maassa on viime päivien ajan nähty laajoja levottomuuksia. France24-lehden mukaan yli 5000 ihmisen väkijoukko on vaatinut EU-parlamentin alueella tiukempaa maahanmuuttopolitiikkaa.

Useat länsimaat ovat jättäytyneet pois GCM-sopimuksesta, jonka pelätään kiihdyttävän siirtolaisuutta. Se hyväksyttiin Marokon Marrakechissa joulukuun alussa.

Perussuomalaiset on nostanut asian Suomessa poliittiseen keskusteluun ja yrittänyt saada asiaa eduskunnan käsiteltäväksi. Hallitus on turvautunut vähättelyyn, syyttelyyn ja karkeaan saivarteluun.

GCM:ää vastustetaan nyt myös kansalaisaloitteen voimin.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Turvapaikanhakijan Münchenissä tekemä autoisku kärjistää Saksan kuumana käyvää vaalikamppailua – punavihreä ei ole antanut vielä periksi

14.02.2025 |18:47
5.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Hallitus puuttuu maahanmuuton mukanaan tuomaan seksuaalirikollisuuteen – kuinka monta naista joutuu vielä raiskatuksi, ennen kuin vihervasemmisto herää?

14.02.2025 |15:11
6.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Kasvisruokahörhöily menee liian pitkälle – Marttaliitto myötäilee vihervasemmistoa

17.02.2025 |18:24
7.
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Vihervasemmisto ja kokoomus ajavat lisää maahanmuuttoa ja uudisrakentamista Helsinkiin, koska ne hyötyvät siitä – ”Vain suomalainen veronmaksaja ei hyödy”

17.02.2025 |18:35
9.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaiset perusti oman opiskelijajärjestön: “Haluamme normalisoida normaalin ajattelun”

17.02.2025 |12:51

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää