

Autot roihusivat tällä kertaa Uppsalassa – vakuutusyhtiöille miljoonatappiot Ruotsin tuhopoltoista
Vain pari päivää sitten tuhopolttaja iski Uppsalassa autohalliin ja teki tuhojaan tukussa: 100 autoa paloi poroksi tai meni remonttiin.
Tiistain ja keskiviikon välisenä yönä jengit iskivät taas ja nyt haihtui savuna ilmaan ainakin yhdeksän henkilöautoa ja yksi kuormuri.
Vaikka autot ovat Ruotsissa halpoja alkaa vakuutusyhtiöidenkin suupielissä nykiä.
Lähellä Uppsalan rautatieasemaa aivan keskustassa viisi tai kuusi henkilöä tuikkasi tuleen kuusi henkilöautoa ja kuorma-auton. Silminnäkijöiden mukaan jengiläiset pakenivat paikalta juosten sekä polkupyörillä. Monien suomalaistenkin tuntemassa Flogstan nyttemmin ongelmalähiössä poltettiin kaksi autoa ja lähistöllä Nybyssä yksi.
Palomiehillä riittää töitä
Poliisin mukaan kyseessä on kaikkiaan seitsemän erillistä tuhopolttoa. Poliisi on puhuttanut paikallista nuorisoa mutta ketään ei ole toistaiseksi pidätetty. Palomiehille eri puolilla ja yhtä aikaa sattuvat tehtävät ovat erityisen haastavia:
– Yhteistyömme poliisin kanssa toimii mainiosti ja he turvaavat selustamme kun olemme sammutustöissä. On kuitenkin erittäin rasittavaa ajaa eestaas kerta toisensa jälkeen palojen perässä, kuvailee Tukholman pelastusalueen kenttäjohtaja yleisradioyhtiö SVT:n haastattelussa.
Rikollisjengit käyvät reviirisotaa
Paikallisten asukkaiden hieman kyynisen mielipiteen mukaan nuoriso sytytti tiistain-keskiviikon palot, koska yö oli kylmä. Vakavimmissa lausunnoissa tilannetta kaupungissa kuvataan noidankehäksi: rikollisjengit käyvät reviirisotaa ja kosto seuraa kostoa.
Viimeisen parin viikon aikana Uppsalan alueella on ammuttu neljää henkilöä ja autojen lisäksi palamaan on sytytetty myös piharakennuksia ja mitä nyt on tikun eteen sattunut. Poltetun omaisuuden maksajaksi joutuu käytännössä aina vakuutusyhtiö ja korvaukset nousevat miljooniin, euroissakin laskien.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Poliisiaseman polttoyritys varmistumassa kostoksi Ruotsin Rinkebyssä

Halla-aho: Suomi on suomalaisten rakentama ja suomalaisille kuuluva maa – haittamaahanmuutto on lopetettava

Ruotsidemokraattien Jimmie Åkesson tuhopoltoista: “Ei ole kyse siitä, että muutama kundi polttaa pari autoa, koko maa on menossa säpäleiksi”

Mafiameininkiä Malmössä: Jengirikolliset kaappaavat kauppoja

Kolme autoa paloi tiistain vastaisena yönä Helsingin Pohjois-Haagassa
Viikon suosituimmat

Yle-pomo Merja Ylä-Anttilalle tiukka kysymys kansalaisaloitteen kuulemistilaisuudessa: Onko Yleisradio tietoisesti hakenut säästöjä suosituimmista ja näkyvimmistä toiminnoistaan?
Eduskunnan liikenne- ja viestintävaliokunta järjesti tänään julkisen kuulemisen, jonka aiheena oli Yle kuriin nyt! -kansalaisaloite. Kuulemistilaisuudessa aloitteen tekijät kertoivat syitä, miksi aloite on tehty, ja esittivät tarkemmin, mitä muutoksia Yle-lainsäädäntöön haluttaisiin. Paikalla oli myös Yleisradion toimitusjohtaja Merja Ylä-Anttila.

Garedew: Vanhemmilla on lakiin perustuva oikeus kieltää sateenkaari-ideologian opettaminen lapsilleen
Seta ry kiertää jälleen kouluja ja järjestää koulutuksia myös päiväkotien opettajille. Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew vaatii loppua tälle lasten seksualisoinnille. Vanhemmilla on oikeus kieltäytyä vakaumuksensa vastaisesta materiaalista ja opetuksesta lapsilleen.

Suomalaisyritys markkinoi maahantulopaketteja Iranissa ja Lähi-idässä – yrityksen somepäivityksessä kerrotaan Suomen tarvitsevan 60 000 maahanmuuttajaa vuodessa
Oikeudellista konsultointia tarjoavan oikeustoimiston neuvonantaja-asiantuntija-tittelillä esiintyvä henkilö markkinoi maahantulopaketteja Suomeen Iranissa ja Lähi-idässä. Helmikuun lopulla neuvonantajan Facebook-päivityksessä kerrottiin, että Suomi tarvitsee 60 000 maahanmuuttajaa vuosittain. Lisätietoja 4 500 euron hintaisesta maahantulopaketista saa 70 euroa maksavan puhelun kautta.

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”
EVA:n juuri julkaistu syksyn 2024 arvo- ja asennetutkimus paljastaa, että jopa 40 prosenttia suomalaisista katsoo Yleisradion uutisoinnin oleva vasemmalle kallellaan. Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu kysyi viime viikolla samasta asiasta Yleisradion toimitusjohtajalta Merja Ylä-Anttilalta, joka tuolloin katsoi, että kysymykseen vastaaminen on hankalaa.

Päivän pointti: Helsingin Sanomat ilmastosyyllistää ja leimaa suomalaiset tuholaisiksi – vaikka Suomi on hiilinegatiivinen maa

Kansalaisaloitteen tekijät: Ylen rahoitusta leikattava Ruotsin tasoon eli 76 euroon per asukas
Yle kuriin nyt! -kansalaisaloitteen laatijoiden mielestä Yleisradio on tietoisesti hakenut säästöjä kaikista näkyvimmistä ja suosituimmista toiminnoista esimerkiksi irtisanomalla työntekijöitä ja vihjaamalla katsojaluvuiltaan suosituimpien ohjelmien lopettamiseen.

Musk-viha roihuaa ja Teslat palavat – erityisesti transseksuaalit vihaavat maailman rikkainta miestä
Elon Muskin omistaman yrityksen valmistamat sähköautot ovat joutuneet vasemmistolaisten vihan kohteeksi. Tesloja on naarmutettu, sotkettu maalilla ja tuhottu polttopulloilla. Erityisesti transseksuaalit tuntuvat vihaavan Elon Muskia. Tuleeko Tesla-mellakoista uusi Black Lives Matter -ilmiö?

Vieläkö muistat? Sanna Marin kiisti kielitaidottomien hoitajien aiheuttavan ongelmia – nyt hoitajaliitto SuPer pelkää vieraskielisten hoitajien vaarantavan jo potilasturvallisuutta
Suomen lähi- ja perushoitajaliitto Superin julkaisema tuore selvitys viimeistään osoittaa kaikille, että sotealan ongelmia ei ole mahdollista korjata siten, että alalle aktiivisesti haalitaan henkilökuntaa maailman toiselta puolelta. Vielä eduskuntavaalien 2023 alla monet eturivin poliitikot kuitenkin pyrkivät kiistämään kielitaidottomien hoitajien työyhteisölle aiheuttamat ongelmat ja työyhteisölle kasaantuvan lisäkuorman.

Trump lennätti väkivaltaisen venezuelalaisjengin jäseniä El Salvadorin jättivankilaan – ihmisoikeusaktivistit kauhuissaan
Trump lennätti satoja karkotettavia El Salvadorin jättivankilaan 227 vuotta vanhan lain perusteella. Ihmisoikeusaktivistit ovat kauhuissaan, koska jättivankila on epämiellyttävä paikka ja karkotukset suoritettiin ilman oikeuden istuntoa. Demokraatit hakivat välittömästi toimeenpanokiellon karkotuksille, mutta lentokoneet ehtivät kansainväliseen ilmatilaan ennen tuomarin kieltoa. Trumpin näyttävä PR-tempaus onnistui yli odotusten, mutta juridinen vääntö tulee jatkumaan korkeimmassa oikeudessa.

Vigeliukselta kovaa kritiikkiä Yleisradion johdolle: ’’Uutisista leikkaaminen on Ylen päätös, ei eduskunnan’’
Yle-työryhmässä neuvotellut ja Ylen hallintoneuvostossa työskentelevä kansanedustaja Joakim Vigelius ottaa kantaa Ylen säästöihin kohdistuneeseen kritiikkiin. Hänen mukaansa säästöjen kohdentamisesta vastaa Yle, ei eduskunta.
Uusimmat
Toimitus suosittelee

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää