Artikkeli kuva

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA

Asumistukien väärinkäytökset lisääntyneet räjähdysmäisesti Ruotsissa – rikosilmoituksissa 225 prosentin kasvu

27.02.2024 |12:34

Asumistukiin liittyvät petokset ovat lisääntyneet Ruotsissa hälyttävää vauhtia. Viidessä vuodessa kasvu on 225 prosenttia. Erilaisia tukia maksetaan Ruotsissa väärin perustein vuodessa kaikkiaan 15–20 miljardia kruunua. Koko tukijärjestelmän olemassaolon oikeutus voi pian olla kyseenalainen.

Vuonna 2023 Försäkringskassan eli Ruotsin Kela teki ennätykselliset 3901 selvitystä mahdollisesta asumistuen hyväksikäytöstä. Niistä 917 johti rikosilmoitukseen. Viidessä vuodessa ilmoitusten määrä on kasvanut 225 prosenttia.

– Vaikea sanoa, onko kyse petosten lisääntymisestä vai olemmeko entistä tarkempia, mutta todettava on, että määrä on lisääntynyt, pohtii tutkija Thomas Nyström Hem-Hyra-julkaisun nettisivuilla.

Tukipetoksiin puututaan

Försäkringskassan puuttuu epäselvyyksiin vinkkien perusteella, joko muilta viranomaisilta tai talon omilta tukikäsittelijöiltä tulleen vihjeen perusteella. Joskus epäselvyydet tulevat julki pistokokeissa.

Porvarihallitus ja Ruotsin viranomaiset ovat reagoineet tukipetosten kasvuun panostamalla väärinkäytösten ehkäisyyn ja tutkintaan.

Syytä toimiin onkin, sillä viranomaisten oman arvion perusteella tukia maksetaan vuosittain väärin perustein 15–20 miljardia kruunua. Puolet summasta on tukipetoksia.

”Kela-etsivät” käyttöön

Suomessa sisäministeri Mari Rantanen on ehdottanut erityisten ”Kela-etsivien” käyttöönottoa etuuksien väärinkäytösten paljastamiseksi. Asia tuli jälleen esille, kun keskusrikopoliisi ilmoitti tutkivansa laajaa asumistukiin liittyvää tukipetoskokonaisuutta.

– Kelalla on huonosti mahdollisuuksia tutkia paljastavasti etuuksien väärinkäyttöepäilyjä. Pelkkä tiedustelu tai lomakkeen lähettäminen kotiin harvoin ratkaisee tapauksia, jolloin väärinkäytökset saavat jatkua, Rantanen totesi jo vuonna 2020, kun hän jätti kansanedustajana aiheesta toimenpidealoitteen eduskunnassa.

Tuki olemattomaan asuntoon

Hem&Hyra selvitti asumistukien väärinkäytöksiä viranomaistietojen pohjalta. Esimerkkinä lehti käytti Malmössä asuvaa seitsenhenkistä perhettä, jossa vanhemmilla ei juurikaan ollut näytettyjä tuloja.

Siitä huolimatta perhe käytti joka kuukausi 10 000 kruunua muun muassa huonekalu- ja vaateostoksiin eri verkkokaupoista sekä nosti asumistukea kolmioon, jonka he ilmoittivat vuokranneensa. Vanhempien pankkitileiltä ei kuitenkaan ollut maksettu ainuttakaan vuokraa.

Vanhemmat olivat viranomaisten mukaan salanneet mahdollisia tulojaan ja heidät tuomittiin maksamaan takaisin 66 000 kruunua aiheettomasti myönnettyä asumistukea. Hem&Hyran mukaan vastaava tapaus ei ole ainutlaatuinen.


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Yle-pomo Merja Ylä-Anttilalle tiukka kysymys kansalaisaloitteen kuulemistilaisuudessa: Onko Yleisradio tietoisesti hakenut säästöjä suosituimmista ja näkyvimmistä toiminnoistaan?

19.03.2025 |17:06
3.
Suomen uutiset logo

Suomalaisyritys markkinoi maahantulopaketteja Iranissa ja Lähi-idässä – yrityksen somepäivityksessä kerrotaan Suomen tarvitsevan 60 000 maahanmuuttajaa vuodessa

20.03.2025 |14:58
4.
Suomen uutiset logo

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”

25.03.2025 |19:18
8.
Suomen uutiset logo

Vieläkö muistat? Sanna Marin kiisti kielitaidottomien hoitajien aiheuttavan ongelmia – nyt hoitajaliitto SuPer pelkää vieraskielisten hoitajien vaarantavan jo potilasturvallisuutta

24.03.2025 |16:12
9.
Suomen uutiset logo

Trump lennätti väkivaltaisen venezuelalaisjengin jäseniä El Salvadorin jättivankilaan – ihmisoikeusaktivistit kauhuissaan

19.03.2025 |14:59

Uusimmat

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää