

LEHTIKUVA
Viikon 48/2015 luetuin
Asumistuesta valuu kymmeniä miljoonia demareille ja vasemmistolle: “Ei ihme, että vaativat korotuksia”
Sosiaali- ja terveysministeri Hanna Mäntylä aiheutti eilen huutomyrskyn eduskunnassa, kun hän ripitti SDP:n puheenjohtaja Antti Rinnettä ammattiyhdistysliikkeiden asumistukikikkailusta. Matti Putkonen antoi vasemmistopuolueiden kuulla kunniassa tämänpäiväisessä tiedotustilaisuudessa.
Rinne väitti hallituksen leikkaavan asumistukia. Mäntylä muistutti vastauksessaan, etteivät asumistuet ole laskemassa, mutta sen sijaan ammattiyhdistysliike kuittaa asumistuista kymmenien miljoonien verovapaat osingot.
“Monissa länsimaissa tätä nimitettäisiin korruptiorenkaaksi.”
-Ylen tuoreen uutisen mukaan ay-liike on saanut viiden vuoden aikana 50 miljoonaa euroa VVO:n vuokraosinkoina. Ammattiliitot ja mm. Antti Rinne, joka on istunut Pro:n hallituksessa ja kuitannut vuokratuotoista verovapaat osingot. Vuokrien tuottoja maksatetaan suurelta osin pienituloisille maksettavilla asumistuilla, Mäntylä syytti.
“Noudattaisivat edes sääntöjenmukaista vuokratasoa”
Perussuomalaisten työmies Matti Putkonen ei ihmettele, miksi SDP ja vasemmisto ovat vaatineet asumis- ja toimeentulotukien kasvattamista ”naamat punaisina”.
– Molempien virallinen selitys on köyhän asialla oleminen. Totuus on tyystin toinen. Kummatkin puolueet hallinnoivat bulvaaneidensa kautta suurta vuokra-asuntomassaa. Ay-liike on niistä merkittävin, Putkonen huomautti tänään Työmiehen tuumaustunnilla.
“Tuotoista on vuosien saatossa siirretty sekä demareiden että vasureiden vaalikassoihin miljoonia euroja.”
– Demarit ja vasurit voisivat halutessaan osoittaa aidosti olevansa köyhän asialla, jos noudattaisivat edes ARA:n sääntöjenmukaista vuokratasoa. Mutta toimitaan juuri päinvastoin. Ministeri Mäntylä nosti tämän kissan pöydälle eduskunnan kyselytunnilla ja sai demarit kihisemään raivosta.
Vaalikassoihin miljoonia euroja
Putkonen paheksuu sosiaalidemokraattien tapaa korottaa vuokra-asuntojen vuokria nopeammin kuin mitä asunnoista koituvat todelliset menot kasvavat.
– Vastoin ARA:n ohjeita, näin mahdollistetaan erityisesti demarivetoisille ay-liitoille hulppeat verovapaat osingot verovaroilla tuettujen vuokra-asuntoyhtiöiden tuotoista. Tuotoista on vuosien saatossa siirretty sekä demareiden että vasureiden vaalikassoihin miljoonia euroja. Monissa länsimaissa tätä nimitettäisiin korruptiorenkaaksi.
– Eikä kyse ole mistään nappikaupasta: valtio maksoi asumistukia yksin viime vuonna 1,5 miljardia euroa. Kaikki tutkimukset todistavat, että asumistukien korotukset valuvat suoraa vuokra-asuntojen omistajien taskuun eli VVO:ssa demareiden vaalitilille ay-liikkeen kautta.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Soini SDP:n vaihtoehtobudjetista: “Lipareesta ei paljon iloa ollut”

Mäntylän vastahyökkäys: Asumistukien miljoonat valuvat verottomina osinkoina ay-liikkeelle

Putkonen: Rinne yrittää lietsoa yleislakkoa

“Viime kaudella sdp:n valtiovarainministerit eivät saaneet muuta aikaiseksi kuin 25 miljardia lisää velkaa”

Perussuomalaiset: ARA lakkautettava, valtion asuntorahat asukkaiden hyödyksi
Viikon suosituimmat

Intia juhlii hiilenlouhinnan ennätystä – Suomi murehtii porojen röyhtäyksiä
Suomessa murehditaan lehmien pieruja ja porojen röyhtäyksiä, jotka ilmastoaktivistien mukaan tuhoavat koko maailman ilmaston. Samaan aikaan Intiassa juhlitaan sitä, että maa tuottaa enemmän hiiltä kuin koskaan. Intialaiset iloitsevat, koska edullinen fossiilinen polttoaine tarkoittaa heille halpaa energiaa, talouskasvua ja omavaraisuutta.

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon
Vaikuttaisi itsestäänselvyydeltä, että suomalainen puolustusteollisuus toivoo työvoimaa, joiden lojaliteeteista voidaan kohtuullisella varmuudella mennä takuuseen. Yhtä lailla vaikuttaa itsestäänselvältä, etteivät Suomeen saapuvat venäläiset sattuneesta syystä ole puolustusvoimien ykkösrekryjä. Asian ääneensanominen aiheutti kuitenkin Hämeenlinnan valtuustossa melkoisen demariäläkän.

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”
EVA:n juuri julkaistu syksyn 2024 arvo- ja asennetutkimus paljastaa, että jopa 40 prosenttia suomalaisista katsoo Yleisradion uutisoinnin oleva vasemmalle kallellaan. Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu kysyi viime viikolla samasta asiasta Yleisradion toimitusjohtajalta Merja Ylä-Anttilalta, joka tuolloin katsoi, että kysymykseen vastaaminen on hankalaa.

Vihreät syyllistää suomalaisia rasismista – samaan aikaan vihreä kansanedustaja syynää julkisista tapahtumista ihmisten ihonväriä
Vihreät lähtee kunta- ja aluevaaleihin ylimielisessä woke-asennossa, eli puolue solvaa nyt äänestäjiä rasisteiksi. Kaksisuuntaisesta keskustelusta kieltäytyneen puolueen arvioidaan jo olevan kriisitilassa.

Tynkkynen: “On vain ajan kysymys, milloin Li Anderssonin EU-varojen käyttö menee tutkintaan”
Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen (ps.) oudoksuu oikeuden langettamaa kieltoa, joka estää Marine Le Penin osallistumisen Ranskan presidentinvaaleihin 2027. Le Pen menetti vaalikelpoisuutensa EU-varoihin liittyvien epäselvyyksien takia. EU-avustajien palkkaamiseen tarkoitettuja varoja oli tuomioistuimen mukaan käytetty Le Penin puolueen toimintaan, mikä on kiellettyä. Samalla Tynkkynen huomauttaa, että europarlamentaarikko Li Andersson järjesti alkuvuonna Suomessa festivaalin, jonka rahoitukseen hän käytti mepin viestintäavustustaan.

Perussuomalaisten kuntavaaliehdokas Mika Merano: Miksi Helsinki päätti lähettää 350 000 euroa Gazaan? – ”Kaupunkilaisten rahaa heitetty täysin hukkaan kohteisiin, jotka eivät hyödytä veronmaksajaa”
Helsinkiläinen Mika Merano herättelee kunta- ja aluevaalien alla keskustelua verovarojen käyttökohteista ja rahankäytön avoimuudesta. Monissa kunnissa verovaroja törsätään hankkeisiin, joilla ei ole mitään yhteyttä kunnan asukkaiden palveluihin ja hyvinvointiin. Merano painottaa, että kuntien tehtävä ei voi olla toimia hyvesignaloivana runsaudensarvena. - Lähtökohtaisesti on aina ajateltava, että jokaisen veroeuron tulee tavalla tai toisella tulla suoraan takaisin sen maksajalle.

Purra avasi Saabin puolustustarviketehtaan Tampereella: Suomen puolustusteollisuudella on suuri kasvupotentiaali
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra sai kunnian avata puolustusteollisuusyhtiö Saab Finlandin uuden tuotantolaitoksen Tampereella.

Tuhannet palestiinalaiset Gazassa vaativat mielenosoituksissa Hamasia ulos Gazasta
Tuhannet palestiinalaiset osoittivat tiistaina mieltään Gazassa Hamasin terroristeja vastaan Pohjois-Gazassa Beit Lahian kaduilla. Mielenosoittajat vaativat sodan lopettamista ja israelilaisten panttivankien vapauttamista.

Saksan armeijaa halutaan varustaa sodan varalta – 1 000 miljardilla saa aseita ja ammuksia, mutta mistä sotilaita?
Saksan armeijan komentajan mukaan Saksaan ja Eurooppaan kohdistuu todellinen sotilaallinen uhka. Venäjä olisi hyökkäyskykyinen saksalaisarvioiden mukaan vuonna 2029. Saksa aikoo panostaa puolustukseensa jopa yli 1 000 miljardia euroa ja laskee kuluja myös siltä varalta, jos USA jättää puolustusliiton.

Antikainen: Elokapina tulee lakkauttaa
Keskiviikkona eduskunnassa käsiteltiin kansalaisaloitetta, jossa vaaditaan ympäristöjärjestö Elokapinan lakkauttamista sekä sitä rahoittavan Elonvaalijat ry:n toiminnan kieltämistä. Kansalaisaloitteessa esitetään myös, että tuomioistuin määrittelisi Elokapinan rikollisryhmäksi. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen antoi aloitteelle vahvan tukensa ja korosti puheenvuoroissaan Elokapinan aiheuttamaa haittaa suomalaiselle yhteiskunnalle.