Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Arvovalinnat ohjaavat perussuomalaisten vaihtoehtobudjettia – Koponen: Puolustamme heikommassa asemassa olevia ja suomalaista työtä sekä yrittäjyyttä

30.11.2020 |16:40

Tänään julkaistussa perussuomalaisten vaihtoehtobudjetissa on mukana kaikki teemat, joita kansanedustaja Ari Koponen on pitänyt esillä eduskunnassa.

– Puolueemme auttaa vähäosaisia, sairastuneita ja syrjäytyneitä suomalaisia. Tämä näkyy vaihtoehtobudjetissamme jossa keskitymme samoihin asioihin, joita olen Arkadianmäellä edistänyt ja vaatinut muutosta, Ari Koponen sanoo.

Arvovalintakysymyksiä

Teemat, joita Koponen on pitänyt pinnalla, ovat polttoaineveronkorotuksen vastustaminen, sisäilmaongelmien ratkaiseminen, kotitalousvähennyksen korottaminen, ulosottovelkaisten auttaminen, mielenterveyspalveluihin panostaminen, lastensuojelulainsäädännön uudistaminen, omaishoidontuen verotuksen keventäminen sekä peruskoulun erityisopettajien ja pienryhmien lisääminen.

– Nämä kaikki on huomioitu vaihtoehtobudjetissamme. On arvovalintakysymys palkataanko rajallisilla resursseilla ministereillä lisää erityisavustajia vai kevennetäänkö samalla summalla esimerkiksi omaishoitajien verotusta ja autetaan sisäilmasairaita, Koponen kommentoi budjetin julkistustilaisuudessa eduskunnassa.

Koulutus mukana

Sivistysvaliokunnan jäsenenä Koponen kantaa huolta Suomen koko koulutusjärjestelmän toimivuudesta varhaiskasvatuksesta aina korkeakoulutukseen asti.

– Peruuttaisimme oppivelvollisuusuudistuksen ja käyttäisimme rahat peruskoulun erityisopettajien palkkaamiseksi ja pienryhmien lisäämiseksi. Oppimisen tukea on viime vuosina leikattu, vaikka tehostetun tuen oppilaiden määrä on lisääntynyt. Oppivelvollisuusuudistus ja kaikille pakollinen toinen aste ei ratkaise ongelmia, Koponen kertoo ja painottaa ennaltaehkäisevän työn ja tuen merkitystä.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Turvapaikanhakijan Münchenissä tekemä autoisku kärjistää Saksan kuumana käyvää vaalikamppailua – punavihreä ei ole antanut vielä periksi

14.02.2025 |18:47
5.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Hallitus puuttuu maahanmuuton mukanaan tuomaan seksuaalirikollisuuteen – kuinka monta naista joutuu vielä raiskatuksi, ennen kuin vihervasemmisto herää?

14.02.2025 |15:11
6.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Kasvisruokahörhöily menee liian pitkälle – Marttaliitto myötäilee vihervasemmistoa

17.02.2025 |18:24
7.
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Vihervasemmisto ja kokoomus ajavat lisää maahanmuuttoa ja uudisrakentamista Helsinkiin, koska ne hyötyvät siitä – ”Vain suomalainen veronmaksaja ei hyödy”

17.02.2025 |18:35
10.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaiset perusti oman opiskelijajärjestön: “Haluamme normalisoida normaalin ajattelun”

17.02.2025 |12:51

Uusimmat










Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää