Artikkeli kuva

YOUTUBE

Arvoisa valtakunnansyyttäjä, mitä tehdään vähä-älyisen thai-hahmo ”Sui-Hingin” kanssa?

14.12.2019 |12:00

Valtakunnansyyttäjä Raija Toiviainen on määrännyt esitutkinnan aloitettavaksi kansanedustaja Päivi Räsäsen (kd.) viisitoista vuotta sitten Luther-säätiön julkaisemasta kirjoituksesta. Epäilty rikos on kiihottaminen kansaryhmää vastaan.

Valtakunnansyyttäjä esitti, että kyse on jatketusta rikoksesta niin kauan kun rikollinen materiaali on internetissä saatavilla.

Syyttäjän määräys herättää väistämättä kysymyksen myös kaikesta muusta 2011 tehdyn lakimuutoksen jälkeen mahdollisesti rikolliseksi muuttuneesta materiaalista. Poliisin ja syyttäjien tulisi tietenkin puuttua tasapuolisesti kaikkeen rikolliseen aineistoon.

Huomio kiinnittyy erityisesti vanhojen tv-sketsien rikosluontoisuuteen. On selvää, että nettiin päätyneillä sketseillä on moninkertainen määrä katsojia verrattuna vuosien takaiseen teologiseen pamflettiin. Sen lukijat lienevät ennen kohua olleet laskettavissa yhden käden sormilla. Etusijalla tulisi siis varmaankin olla juuri kaikkein levinnein ja siksi haitallisin materiaali.

Putous-sketsihahmo, thaimaalaisnaista esittävä Sui-Hing (Iina Kuustonen), lienee yksi Suomen televisiohistorian julmimmista ja irvokkaimmista karikatyyreistä. Sui Hing esitetään vähä-älyisenä prostituoituna. Siihen verrattuna joidenkin sketsien romani- ja saamelaishahmot näyttävät vain hyväntahtoiselta hupsuttelulta. Sui Hing on loukkaava myös siinä mielessä, että siinä pilkanteko kohdistui Suomessa pieneen ja tunnistettavaan vähemmistöryhmään. Se on myös niin tuore, että laki oli jo valmisteilla, kun hahmoa esitettiin Putouksessa. Sui Hingin tekijöitä syytettäessä oikeusvaltioon kuuluvaa takautuvan lainsäädännön kieltoa tarvitsisi siis loukata vain vähäsen.

Kiinnostava kysymys on se, pitäisikö syytteeseen asettaa näyttelijän lisäksi koko tuotantotiimi käsikirjoittajineen, tuottajineen, ohjaajineen ja niin edelleen. Vai pitäisikö sittenkin ensin tutkia ne pari tuhatta unohdettua, mutta kenties edelleen ajankohtaista vihjettä lapsiin kohdistuvista seksuaalirikoksista?

Thaimaalaisnaisten potkimiseen voi tutustua Tubessa:

https://www.youtube.com/watch?v=heMJgFJx664

Hämmästyttävää kyllä, MTV:n uutistoimitus on jopa haastatellut hahmoa.

-“Maybe me like money, me like men”, Sui-Hingin kerrotaan sanoneen.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Jari ”Suomessa ei ole katujengejä” Taponen erosi poliisin palveluksesta – perusti konsulttifirman

10.03.2025 |20:47
3.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttoministeri piipahti ongelmalähiössä – pukeutui luodinkestäviin liiveihin

07.03.2025 |08:46
6.
Suomen uutiset logo

Sisäministeri Rantanen: Maassa ei voi olla yhtä aikaa avoimet rajat ja korkea sosiaaliturva

08.03.2025 |10:38
7.
Suomen uutiset logo

Mäkelä: Ei mitään järkeä hakea ulkomailta lisää työttömiä Suomeen – ”Työvoimapulasta on puhuttu kohta jo 20 vuotta, ja kukaan ei vielä ole sitä nähnyt”

07.03.2025 |16:34
9.
Suomen uutiset logo

Dosentti Ari Helo moittii lukion historiankirjaa: ”Halutaanko koululaisille antaa naiiviin utopistinen kuva Euroopan ulkopuolisten alueiden historiasta ennen kolonialismin kautta?”

12.03.2025 |14:34
10.
Suomen uutiset logo

Kristittyjä vainotaan ympäri maailmaa median vaietessa – Antikainen: Sisäministeri Mari Rantanen on toiminut oikein

12.03.2025 |17:04

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää