

YOUTUBE
Arvoisa valtakunnansyyttäjä, mitä tehdään vähä-älyisen thai-hahmo ”Sui-Hingin” kanssa?
Valtakunnansyyttäjä Raija Toiviainen on määrännyt esitutkinnan aloitettavaksi kansanedustaja Päivi Räsäsen (kd.) viisitoista vuotta sitten Luther-säätiön julkaisemasta kirjoituksesta. Epäilty rikos on kiihottaminen kansaryhmää vastaan.
Valtakunnansyyttäjä esitti, että kyse on jatketusta rikoksesta niin kauan kun rikollinen materiaali on internetissä saatavilla.
Syyttäjän määräys herättää väistämättä kysymyksen myös kaikesta muusta 2011 tehdyn lakimuutoksen jälkeen mahdollisesti rikolliseksi muuttuneesta materiaalista. Poliisin ja syyttäjien tulisi tietenkin puuttua tasapuolisesti kaikkeen rikolliseen aineistoon.
Huomio kiinnittyy erityisesti vanhojen tv-sketsien rikosluontoisuuteen. On selvää, että nettiin päätyneillä sketseillä on moninkertainen määrä katsojia verrattuna vuosien takaiseen teologiseen pamflettiin. Sen lukijat lienevät ennen kohua olleet laskettavissa yhden käden sormilla. Etusijalla tulisi siis varmaankin olla juuri kaikkein levinnein ja siksi haitallisin materiaali.
Putous-sketsihahmo, thaimaalaisnaista esittävä Sui-Hing (Iina Kuustonen), lienee yksi Suomen televisiohistorian julmimmista ja irvokkaimmista karikatyyreistä. Sui Hing esitetään vähä-älyisenä prostituoituna. Siihen verrattuna joidenkin sketsien romani- ja saamelaishahmot näyttävät vain hyväntahtoiselta hupsuttelulta. Sui Hing on loukkaava myös siinä mielessä, että siinä pilkanteko kohdistui Suomessa pieneen ja tunnistettavaan vähemmistöryhmään. Se on myös niin tuore, että laki oli jo valmisteilla, kun hahmoa esitettiin Putouksessa. Sui Hingin tekijöitä syytettäessä oikeusvaltioon kuuluvaa takautuvan lainsäädännön kieltoa tarvitsisi siis loukata vain vähäsen.
Kiinnostava kysymys on se, pitäisikö syytteeseen asettaa näyttelijän lisäksi koko tuotantotiimi käsikirjoittajineen, tuottajineen, ohjaajineen ja niin edelleen. Vai pitäisikö sittenkin ensin tutkia ne pari tuhatta unohdettua, mutta kenties edelleen ajankohtaista vihjettä lapsiin kohdistuvista seksuaalirikoksista?
Thaimaalaisnaisten potkimiseen voi tutustua Tubessa:
https://www.youtube.com/watch?v=heMJgFJx664
Hämmästyttävää kyllä, MTV:n uutistoimitus on jopa haastatellut hahmoa.
-“Maybe me like money, me like men”, Sui-Hingin kerrotaan sanoneen.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Päätoimittajalta: valtakunnansyyttäjä Toiviaisen tulkinnat laillisuusperiaatteen vastaisia – ilmiselvänä tarkoituksena toisinajattelijoiden kampittaminen

Taannehtiva vihapuhejahti kiihtyy – Oikeuskansleri kehottaa suomalaisia poistamaan vanhoja kirjoituksiaan

Ronkainen vanhojen tv-ohjelmien tutkintapyynnöistä: ”Voi tätä loukkaantumisen määrää!”
Viikon suosituimmat

Jari ”Suomessa ei ole katujengejä” Taponen erosi poliisin palveluksesta – perusti konsulttifirman
Sosiaalisessa mediassa kuuluisaksi tullut ylikomisario Jari Taponen on eronnut poliisin palveluksesta. Hän on perustanut oman konsulttiyrityksen, joka tarjoaa palveluksiaan muun muassa kaupungeille ja medialle. Erosta ilmoittaessaan Taponen syytti Helsingin poliisin johtoa politisoitumisesta ja poliisien vaientamisesta. Myös Taposta itseään on syytetty poliisityön politisoimisesta ja toisinajattelijoiden vainoamisesta. Tässä jutussa on yhteenveto ylikomisario Taposen värikkäästä urasta poliisina.

Antikainen: Kaasuputkimies Heinäluoman irvailu sai nolon lopun – venäläissotilaita ryömi kaasuputkissa Ukrainassa
Tiedotusvälineissä on uutisoitu tänään, että Venäjän joukot olisivat yllättäneet ukrainalaiset kaasuputken kautta Kurskin alueella viime viikonloppuna. Venäläisjoukkojen arvellaan ryömineen kaasuputken läpi kaksi päivää ja odottaneen sen sisällä vielä neljä päivää ennen nousemistaan esiin.

Maahanmuuttoministeri piipahti ongelmalähiössä – pukeutui luodinkestäviin liiveihin
Ruotsin maahanmuuttoministeri lähti niin sanotusti kentälle ja suunnisti ongelmalähiöön. Matka sujui ongelmitta poliisin kyydissä ja samalla hallituksen edustaja sai ensiarvoisen tärkeätä palautetta uuden lainsäädännön vaikutuksista virkavallan arkityöhön. Ministeri julkaisi somessa postauksen reissustaan - ja taas kerran maton alle lakaistu todellisuus pamahti kaikkien silmille.

Ruotsalainen ICA-ketju juhlistaa kansanmurhaa “joelta merelle” -taateleilla – Israelin valtio pyyhitty pois kartalta ja korvattu Palestiinalla
ICA-kauppaketjun taatelilaatikoissa lukee "Free Palestine". Pakkaus on kuvitettu palestiinalaislipuilla ja Kalliomoskeijan kuvalla, jonka vieressä olevan kartan tarkoitus on kuvata "joelta merelle" ulottuvaa Palestiinaa, josta Israel on pyyhitty pois.

Eduskunta hyväksyi ulkomaalaislain ja säilöönoton kiristykset – Vigelius: ’’Laittomasti maassa oleskelevien maastapoisto tehostuu ja vierastaistelijoiden paluu estetään’’
Eduskunta äänesti tänään ulkomaalaislain tiukennuksista.

Sisäministeri Rantanen: Maassa ei voi olla yhtä aikaa avoimet rajat ja korkea sosiaaliturva
Suomen Uutiset Show -keskusteluohjelman uudessa jaksossa pohditaan työperäisen maahanmuuton taloudellisia ja turvallisuuspoliittisia vaikutuksia Suomelle. Sisäministeri Mari Rantanen näkee, että yleisesti ilmapiiri ja suhtautuminen maahanmuuttoon on muuttunut erilaiseksi jo koko Euroopassa. - Suhtautuminen maahanmuuttoon on tullut järkiperäisemmäksi, eli nyt osataan jo katsoa paremmin myös massamaahanmuuton haitallisia vaikutuksia eri maille.

Mäkelä: Ei mitään järkeä hakea ulkomailta lisää työttömiä Suomeen – ”Työvoimapulasta on puhuttu kohta jo 20 vuotta, ja kukaan ei vielä ole sitä nähnyt”
Suomen Uutiset Show'n uudessa jaksossa pohditaan työperäisen maahanmuuton taloudellisia ja turvallisuuspoliittisia vaikutuksia Suomelle. Perussuomalaisten kansanedustaja Jani Mäkelä katsoo, että pikemminkin Suomessa kannattaisi pyrkiä muuttamaan talouden rakenteita niin, että järjestelmä tukisi kasvua ja työllisyyttä.

Vihreä kupla puhkesi – akkuvalmistaja Northvolt konkurssiin
Eräs Ruotsin taloushistorian suurimmista epäonnistumisista varmistui keskiviikkona, kun akkuvalmistaja Northvolt jätti konkurssihakemuksen Tukholman käräjäoikeudelle. Tuhannet menettävät työnsä ja vihreä siirtymä kokee pahan kolauksen. Konkurssin maksajiksi joutuvat käytännössä kaikki ruotsalaiset, sillä hankkeeseen sijoitetut eläke- ja verorahat katoavat kankkulan kaivoon.

Dosentti Ari Helo moittii lukion historiankirjaa: ”Halutaanko koululaisille antaa naiiviin utopistinen kuva Euroopan ulkopuolisten alueiden historiasta ennen kolonialismin kautta?”
Historioitsija ja dosentti Ari Helo antaa tanakkaa kritiikkiä lukion historian oppikirjalle Opus 6 HI6, jonka sisällössä Helo osoittaa olevan selkeitä historiallisen ajattelun puutteita. Kirjassa esimerkiksi länsimainen monikulttuurisuuskäsitys jää tunnistamatta ja historiaa kirjoitetaan eurosokeasti, eli eurooppalaisten näkökulmaa suljetaan pois.

Kristittyjä vainotaan ympäri maailmaa median vaietessa – Antikainen: Sisäministeri Mari Rantanen on toiminut oikein
Perussuomalainen sisäministeri Mari Rantanen sai tänään eduskunnan luottamuksen äänin 94–53. Vihreät esitti viime viikolla Rantaselle epäluottamusta vasemmistoliiton kannattamana. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen on tyytyväinen, että Rantanen sai eduskunnan luottamuksen. Hän muistuttaa, että kristittyjä vainotaan tälläkin hetkellä useassa maassa samalla, kun media vaikenee asiasta.