

PS ARKISTO
Antikainen: Venäjän rikollisen kansanmurhahallinnon edustajat karkotettava Suomesta
Useat Euroopan maat ovat päättäneet karkottaa venäläisiä diplomaatteja Ukrainan Butšan tapahtumien tultua julki. Kaupungista on paljastunut joukkohautoja ja laajamittaista siviilien tappamista venäläisten sotilaiden toimesta. Tapahtumat tulivat ilmi Venäjän joukkojen vetäydyttyä alueelta.
Venäjä on kiistänyt syyllisyytensä ja väittänyt kuvamateriaalia väärennetyksi. YK:n ihmisoikeusviraston mukaan kaikki merkit viittaavat siihen, että siviiliväestöä kohtaan on hyökätty tahallisesti.
– Venäläisten sotilaiden raakalaismaiset teot ovat järkyttäneet koko maailmaa, ja tekijät on saatettava oikeuden eteen vastaamaan teoistaan. Monet Europan maat ovat vastatoimena karkottaneet venäläisiä diplomaatteja. Myös Suomen tulee karkottaa kaikki diplomaattisen koskemattomuuden turvin Suomessa tiedustelua harjoittavat diplomaatit sekä sulkea Venäjän Ahvenanmaalla sijaitseva konsulaatti. Venäjän konsulaatti demilitarisoidulla Ahvenanmaalla on selkeä turvallisuusuhka Suomelle ja se on suljettava välittömästi, perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii.
Venäjä ei kunnioita sopimuksia
Diplomaattien karkotukset sekä Venäjän ja lännen kiristyneet välit uhkaavat katkaista diplomaattisuhteet täysin. Muun muassa Venäjän entinen presidentti Dmitri Medvedev uhkasi suurlähetystöjen sulkemisella ja totesi, että tämän jälkeen länsimaat ja Venäjä voivat katsella toisiaan ainoastaan aseen tähtäimen välityksellä.
– Venäjä käyttäytyy kuin raakalaismainen roistovaltio ja maan hallinnolla on vielä otsaa valittaa pakotteista ja ”epäreilusta kohtelusta”. Viimeistään Venäjän hyökkäys Ukrainaan näytti Venäjän hallinnon todelliset kasvot. Venäjällä ei ole aikomustakaan kunnioittaa ihmisoikeuksia, saati Geneven sopimuksia, vaan venäläiset sotilaat syyllistyvät surutta siviiliväestön tappamiseen muista sotarikoksista puhumattakaan. Vähintä mitä Suomi voi tässä tilanteessa tehdä on karkottaa Venäjän laskuun vakoilevat diplomaatit, Antikainen toteaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Dmitri Medvedev diplomaatit Butša joukkohauta kansanmurha sotarikokset Karkotus Sanna Antikainen Ukraina Suomi Vakoilu Venäjä
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Antikainen: Presidentti Halosen näkemykset Baltian maista ovat häpeällisiä

Onko Venäjä rahoittanut ilmastoaktivisteja vähentääkseen lännen energiaomavaraisuutta?

Suomi-Venäjä-seuralle 825 000 euroa valtionavustusta – keskustalainen puheenjohtaja ei tiedä, mihin rahat hupenevat: ”En osaa sanoa vielä”

Antikainen: Kaksoiskansalaisuus on muuttunut hyödystä haitaksi – Suomen on kieltäydyttävä luovuttamasta disinformaatiolakien rikkomisesta epäiltyjä Venäjälle

Halla-aho: Venäjä on laajentumishaluinen ja pidäkkeetön gangsterivaltio

Ulkomaisten kiinteistöomistusten taustalla kultaisia passeja – Tynkkynen kysyi ministeriltä Suomen toimista

Mäenpää haluaa palauttaa lentosotakoulun Kauhavalle – myös Ahvenanmaan demilitarisaatio purettava

Ukrainan sota on johtanut massiiviseen aivovuotoon Venäjältä – jopa 4 miljoonaa kansalaista äänesti jaloillaan alkuvuonna

Perussuomalaiset vaatii hallitukselta toimia viisumien myöntämisen keskeyttämiseksi venäläisille – ”Alkaa jo hävettää, että rajaa ei ole vielä saatu kiinni”
Viikon suosituimmat

Purra: Toimeentulotuki on pakko korjata – ”Ei kannusta töihin”
-Toimeentulotuki eli sosiaalijärjestelmän viimesijainen turva on menettänyt tarkoituksensa ja karannut käsistä. Siitä on tullut monille pääasiallinen tulonlähde, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra kirjoittaa.

Tiiliskivi poliisia päin ja ”Kuole poliisi!” -huutoja Helsingissä – Antikainen: Kasvojen peittäminen julkisella paikalla kiellettävä
Kuten aiempinakin vuosina, myös tämän vuoden itsenäisyyspäivänä Helsinki ilman natseja -mielenosoituksessa esiintyi väkivaltaisuuksia. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen katsoo, että tapaukset osoittavat äärivasemmistolaisten mielenosoitusten muodostavan vuosittaisen, ennakoitavissa olevan uhan viranomaisille ja muille mielenosoittajille.

PS-tunnelmia Linnan juhlista
Perussuomalaiset juhlistivat Suomen itsenäisyyttä Presidentinlinnassa.

Sisäministeri Mari Rantanen: Suomi on meidän maamme – ja tätä maata me haluamme puolustaa
Tänään kunnioitetaan menneiden sukupolvien työtä, mutta itsenäisyyspäivä on myös tulevaisuuden rakentamista, korosti sisäministeri Mari Rantanen puheessaan itsenäisyyspäivän valtakunnallisessa lipunnostotilaisuudessa Helsingin Tähtitorninmäellä. Suomen Uutiset julkaisee ministerin puheen kokonaisuudessaan.

Maa- ja metsätalousvaliokunta muuttaa metsästyslakia – susijahti alkaa ja suurpetopolitiikka kiristyy
Suden kannanhoidollinen metsästys on pian todellisuutta Suomessa. Eduskunnan maa- ja metsätalousvaliokunta sai tiistaina 9. joulukuuta valmiiksi mietintönsä metsästyslain muuttamisesta. Valiokunta ehdottaa säännöstä suden ympärivuotisesta rauhoituksesta poistettavaksi metsästyslaista. Valiokunnan perussuomalaiset pitävät muutosta välttämättömänä.

Myös Marinin hallituksessa työministerinä toiminut Tuula Haatainen haluaa nyt korjata ulkomaalaisia opiskelijoita koskevaa lakia
Sanna Marinin hallituksessa työministerinä toiminut Tuula Haatainen myöntää nyt, että edellisen hallituksen laatima laki on korjauksen tarpeessa.

Koponen: Marinin hallitus loi maahanmuuttomonsterin, joka johti ulkomaalaisiin opiskelijoihin ruokajonoissa
Agenttitoimistot rekrytoivat osin valheellisin perustein Suomeen massamäärin ulkomaalaisia opiskelijoita. - Lopputuloksena suurten kaupunkien ruokajonot ovat täyttyneet näistä kansainvälisistä osaajista, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen.

Eduskunta hyväksyi lukuvuosimaksut ulkomaisille toisen asteen opiskelijoille – Vigelius: ”Suomalainen koulutus ei voi olla maksuton koko maailmalle”
Tänään eduskunta hyväksyi äänin 131-42 lakiesityksen lukuvuosimaksuista toisen asteen ulkomaalaisille opiskelijoille. Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius pitää lakimuutosta onnistuneena ja kohtuullisena, sillä suomalainen koulutus ei voi olla maksuton koko maailmalle. Keskustan vastahakoisuus maahanmuuton järkevöittämiseen sen sijaan ihmetyttää Vigeliusta.

Kansanedustaja lyttää komission ja Henna Virkkusen jättisakot X-alustalle
Kansanedustaja Onni Rostila pitää komission asettamia X:n sakkoja epäilyttävinä ja vaarallisina. Rostila kirjoittaa X:ssä, etteivät väitetyt syyt vakuuta häntä

Anarkistiryhmälle potkut Helsingin yliopiston ylioppilaskunnasta – erottamisen taustalla valtiovarainministeriin kohdistuva häirintä ja uhkaava toiminta
Valtiovarainministeri Riikka Purraa häiriköimään pyrkinyt A-ryhmä on äskettäin poistettu Helsingin yliopiston ylioppilaskunnan piiristä. Päätös tarkoittaa käytännössä sitä, että A-ryhmä menettää virallisen statuksensa ylioppilaskunnan hyväksymänä opiskelijajärjestönä. Samalla poistuvat järjestöasemaan liittyvät edut sekä velvoitteet.
















