

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Antikainen: Vasemmistoliitto jälleen terroristijärjestön puolella
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan viimeaikaiset vasemmistoliiton kansanedustajien kommentit Israelin ja terroristijärjestö Hizbollahin välisestä tilanteesta ovat jälleen kerran osoittaneet puolueen taipumuksen levittää ääri-islamistisen terroristijärjestön tietoa. Tämä on vakavaa ja saattaa pahentaa antisemitistisiä asenteita ja edistää vaarallista propagandaa myös Euroopassa.
Terroristijärjestö Hizbollahin hakulaitteet räjähtivät yhtäaikaisesti tämän viikon tiistaina Libanonissa. Keskiviikkona räjähtivät myös järjestön käyttämät radiopuhelimet. Tiedotusvälineiden mukaan Hizbollah hankki radiopuhelimet sekä hakulaitteet noin viisi kuukautta sitten.
Hizbollahin käyttämien laitteiden räjähdyksissä on kuollut viime päivinä yhteensä ainakin 37 ihmistä ja haavoittunut yli 2 900. Iranin tukema terroristijärjestö Hizbollah on syyttänyt räjähdyksistä Israelia. Israel ei ole ottanut vastuuta tapahtumista.
– Vasemmistoliiton kansanedustaja Jussi Saramo on syyttänyt Israelia iskemisestä Libanonin siviiliväestöön, viitaten erityisesti lapsiin, vaikka tosiasiat osoittavat, että iskujen kohteena on ollut terroristijärjestö Hizbollah ja sen viestintävälineet, eivät siviilit. Tämä väärä väite on saanut tukea vasemmistoliiton kansanedustaja Veronika Honkasalolta, joka on jakanut Saramon tviitin, Sanna Antikainen sanoo.
Israel ei ole iskenyt siviileihin
Mikäli Israel on iskujen takana, on Antikaisen mielestä täysin selvää, että iskujen kohteena ovat olleet terroristijärjestö Hizbollahin jäsenten viestintävälineet, kuten radiopuhelimet ja hakulaitteet, joita siviilit eivät käytä. Mediatietojen mukaan laitteet on räjäytetty täsmäiskuilla.
– On vastuutonta väittää, että iskujen kohteena olisi ollut siviiliväestö ilman minkäänlaista todennettua näyttöä. On myös outoa, että vasemmistoliiton mielestä nähtävästi Israelin pitäisi vain alistua Hizbollahin jatkuviin iskuihin Israelia ja sen väestöä kohtaan.
Vasemmistopoliitikot levittivät Hamasin propagandaa
Tämä ei ole ensimmäinen kerta, kun vasemmistoliiton edustajat syyttävät Israelia ilman varmaa tietoa.
– Lokakuussa 2023 kansanedustaja Li Andersson tviittasi Gazan kaistalla Al-Ahli Arab -sairaalan kupeessa tapahtuneen sairaalaiskun jälkeen, että “isku sairaalaan on kammottava sotarikos”, syyttäen Israelia ennen kuin tilanteesta oli varmaa tietoa.
– Myös kansanedustaja Veronika Honkasalo levitti tätä virheellistä tietoa. Toisin sanoen he levittivät terroristijärjestö Hamasin propagandaa. Sittemmin on käynyt ilmi, että syyllisyys iskusta ei ollut yksiselitteinen, Antikainen muistuttaa.
Panttivangit eivät huoleta vasemmistoa lainkaan
Myös viime eurovaalien äänikuningatar ja vasemmistoliiton puheenjohtaja Li Andersson ryhtyi Hizbollahin propagandan levittäjäksi. Kuvaavaa on se, ettei vasemmistoliitto koskaan ota kantaa, kun ääri-islamistiset terroristijärjestöt tappavat iskuillaan israelilaisia siviilejä. Myöskään Hamasin panttivankien kohtalo ei näytä huolettavan vasemmistopoliitikkoja lainkaan.
– Vasemmistoliiton valitseman linjan vuoksi on aiheellista kysyä, ovatko ääri-islamistiset terroristijärjestöt vasemmistoliiton erityissuojeluksessa, ja jos ovat niin miksi, Antikainen ihmettelee.
Vaarallisen terroristien propagandan seuraukset
Vasemmistoliiton toistuvat syytökset ja virheellisen tiedon levittäminen Israelista vaarantavat vakavasti totuudenmukaisen keskustelun Lähi-idän konfliktista ja ruokkivat antisemitististä retoriikkaa.
– On äärimmäisen huolestuttavaa, että vasemmisto kerta toisensa jälkeen asettuu terroristijärjestöjen propagandan levittäjäksi. Tämäntyyppinen retoriikka lisää jännitteitä ja vihaa sekä Lähi-idässä että Euroopassa, eikä sillä tule olla yhtään sijaa vastuullisessa ulkopolitiikassa, Antikainen varoittaa.

KUVA PS ARKISTO
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Hizbollah ääri-islamismi terroristijärjestöt Lähi-itä Hamas Antisemitismi Propaganda Veronika Honkasalo Jussi Saramo Israel Sanna Antikainen Li Andersson Vasemmistoliitto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Mäkelä: On erikoista, että Venäjän hybridivaikuttamista puolustellaan juristerialla

Junnila ojensi vihervasemmistoa välikysymyskeskustelussa: ”Metsät ovat meidän!”

Vasemmiston härski valehtelusirkus jatkuu, Uuninpankkopoika sarjakusettaa, älyvapaiden syytösten kohteena tällä kertaa kansanedustaja Joakim Vigelius

Vasemmisto lietsoo joukkoja poliittisiin lakkoihin, hallitus peräänkuuluttaa suhteellisuudentajua: Käy kalliiksi yhteiskunnalle
Viikon suosituimmat

Käsittämätön kahakka vaaliteltalla – Sofia Virta usutti avustajiaan häiriköimään työtään tekevää toimittajaa – kameraa revittiin kädestä, naamaan läpsittiin vaaliesitteillä
”En ole 20 toimittajavuoden aikana nähnyt poliitikkoa, joka hoitaisi mediasuhteitaan yhtä ala-arvoisesti.”

Joka toinen somaliäiti Suomessa on yksinhuoltaja – onko yksinhuoltajuus oikeasti moniavioisuutta?
Ylen artikkeli vuodelta 2009 kertoi, että 46 prosenttia Suomessa asuvista somaliäideistä asui tuolloin yksin lastensa kanssa. Yhtenä selittävänä tekijänä jutussa pidettiin moniavioisuutta, sillä Suomessa voi kihlautua useamman henkilön kanssa.

Päivän pointti: Antti Lindtman sanoo vaalitentissä, ettei halua enempää humanitaarista maahanmuuttoa, kunnes puolueen raskaan sarjan kuiskaaja ilmoittaa, että kyllä haluaa – mistä oikein on kyse?

Purra sai lapsen äidiltä tyrmistyttävän viestin – koulurauha oli jo valmiiksi mennyttä, kunnes opettaja esitti kummallisen pyynnön

Juontajamalli Sini Ariell vieraili eduskunnassa ja kertoi Australian woke-sekoilusta tavalla, joka sai jopa Juha Mäenpään hetkeksi hiljenemään (video)

Päivän pointti: Woke tuhoaa kaiken mihin se koskee, tällä kertaa Kallion ilmaisutaidon lukion oppilaiden mahdollisuudet itsensä ilmaisemiseen

Vaalivalvojaiset – suora lähetys

Wille Rydman: Helsingin poliittisesta ilmapiiristä tulossa punavihreä – ”Ihmiset tulevat ainakin näkemään, mihin suuntaan Helsinkiä ei pidä viedä”
Perussuomalaiset saa Helsinkiin pienen valtuustoryhmän. - Teemme valtuustossa kaiken sen minkä voimme. Edustamme tervehenkistä sinivalkoista politiikkaa, ja pidämme ääntä senkin edestä, minkä vaalituloksessa menetimme, Wille Rydman sanoo ja kehottaa ammentamaan valituloksesta sisua.

Miko Bergbom: Perussuomalaiset on politiikan hammaslääkäri, SDP karkkipussi
Kansanedustaja Miko Bergbom vertaa perussuomalaisten toimivan politiikassa kuin hammaslääkäri, joka tekee oikeita asioita, mutta jonka tuoliin ei ehkä aina ole niin kiva istahtaa. Vastaavasti SDP toimii politiikassa tarjoten äänestäjilleen pulleaa karkkipussia. - Surullisena olen seurannut SDP:n ”kaikki voi tehdä velaksi” -kampanjaa. Rahaa on helppo luvata lisää, mutta pelkään sitä, että SDP:n lupaukset tulevat johtamaan ympäri Suomea kuntaveron korotuksiin, Bergbom sanoo.

Purra vaalitentissä: “Maahanmuuttajille itselleen tulee huomattavasti suurempi vastuu siitä, että kotoutuu yhteiskuntaan”
Uusimmat

Toimi Kankaanniemi: Vastuunkanto Suomesta leikkasi kannatusta

Tynkkynen: Takkiin tuli nyt, mutta lopussa kiitos seisoo

Purra kannusti kiitospuheessaan kenttäväkeä ja valoi uskoa tulevaan

Puoluesihteeri Vuorenpää vaalituloksesta: Tämä on opetus
Toimitus suosittelee

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää