Artikkeli kuva

PS ARKISTO

Antikainen: Suomen vientikö muka tarvitsee EU-elvytyspakettia? – ”Totuuden taivuttamisen maailmanennätys”

11.05.2021 |17:04

Hallituksen ministerit, esimerkiksi Eurooppa- ja omistajaohjausministeri Tytti Tuppurainen, ovat perustelleet EU-elvytyspakettia Suomen viennin tukemisella.

Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen kuitenkin huomautti juuri eduskunnassa, että elvytyspaketin suurimmat edunsaajat, Italia ja Espanja, eivät ole edes Suomen kymmenen suurimman vientimaan joukossa.

– Jos ette usko minua, kannattaisi uskoa asiantuntijaa, dosentti Tervalaa, joka kertoo: ”Pohjoisen osan finanssipoliittisen elvytyksen vaikutus eteläiseen osaan viennin välityksellä on erittäin pieni, koska kauppa pohjoisen ja eteläisen osan välillä on pientä. Todennäköisesti eteläisen osan elvytys lisäisi tuotantoa merkittävästi etelässä, mutta vaikutus pohjoiseen osaan viennin välityksellä olisi todella pieni”, Antikainen sanoi eduskunnassa.

– Hallituksen perustelu viennillä on siis totuuden taivuttamisen maailmanennätys. Onneksi olkoon, jos pidätte sitä hyvänä asiana.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Entinen työväenpuolue vasemmistoliitto kannustaa nyt terveitä työikäisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa

16.04.2025 |12:40
4.
Suomen uutiset logo

Kansanedustaja Antikainen: Tekoäly analysoi Luonnonvarakeskuksen vastaukset ja ehdotti sitten kantelun tekemistä

15.04.2025 |08:34
5.
Suomen uutiset logo

Ministeri Lulu Ranne pistäisi koko Yleisradion johdon vaihtoon: ”Kun on tulosvastuu, niin tulos tai ulos”

17.04.2025 |21:51
9.
Suomen uutiset logo

SDP vaatii lähivaalien jälkeen ”reilumpaa” politiikkaa, eli löyhempää talouskuria sotealueille – Miko Bergbom muistuttaa karuista tosiasioista

15.04.2025 |08:51

Uusimmat

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää