

LEHTIKUVA
Antikainen: Puolan rajalla kiviä heittelevät väkivaltaiset nuoret miehet eivät ole hädänalaisia
Jo kuukausia jatkunut Valko-Venäjän hybridioperaatio Puolan rajalla on edelleen käynnissä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen ei pidä Puolan rajalla aggressiivisesti käyttäytyviä ja kiviä heitteleviä nuoria miehiä minkään sortin pakolaisina tai hädänalaisina ja vaatii Suomea seisomaan Puolan tukena niin EU:n vakauden kuin myös oman turvallisuutensa tähden.
Tuhannet EU-alueelle pyrkivät siirtolaiset yrittävät edelleen rajanylitystä virallisten raja-asemien ulkopuolelta. Tilanne on kiristynyt entisestään, sillä siirtolaiset ovat kivittäneet puolalaisia rajaviranomaisia ja puolalaiset ovat pyrkineet estämään rajanylityksiä muun muassa vesitykein.
– Valko-Venäjä on tuonut Puolan rajalle tuhansittain pääosin miessiirtolaisia painostaakseen EU:ta luopumaan pakotteistaan. Tässä ei ole kyse hädänalaisista ihmisistä vaan ilmiselvästä hybridioperaatiosta, jolla pyritään luomaan epävakautta EU:n sisällä. Valko-Venäjä on yksi YK:n pakolaissopimuksen osapuolista, mutta rahtaa silti siirtolaisia EU:n rajalle, perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen huomauttaa.
Euroopan herättävä ruususen unestaan
Tilanne on EU:lle hankala, sillä EU-maita sitoo periaatteessa vuonna 1951 solmittu YK:n pakolaissopimus, jonka mukaan kansainvälistä suojelua hakevilla on oikeus turvapaikkaprosessiin.
– Valko-Venäjä käyttää surutta hyväkseen ajastaan jälkeen jäänyttä pakolaissopimusta, jonka nojalla jokainen rajalle ilmestyvä on oikeutettu käymään läpi turvapaikkaprosessin, vaikka kyseessä on ilmiselvä hybridioperaatio, jonka ainoana tarkoituksena on aiheuttaa epävakautta EU:n sisällä. Koko Euroopan on nyt herättävä ruususen unestaan ja ymmärrettävä, että pakolaissopimusta ei tarvitse noudattaa, jos kyse ei ole oikeista pakolaisista vaan vieraan vallan hybridioperaatiosta.
– Lisäksi on päivänselvää, että rajalla aggressiivisesti käyttäytyvät, kiviä heittelevät ja karjuvat nuoret miehet eivät ole minkään sortin pakolaisia tai hädänalaisia. Perussuomalaiset ovat vaatineet hätätilapykälien säätämistä rajavartiolakiin, jonka avulla Suomi voi suojella kansallista ja kansalaistensa turvallisuutta Puolan rajan kaltaisen tilanteen edessä, Antikainen vaatii.
Koko EU:n turvallisuus on uhattuna
Myös Valko-Venäjän entisen suurlähettilään ja ex-kulttuuriministeri Pavel Latuškan lausunnot Valko-Venäjän kouluttamista terroristeista ovat aiheuttaneet huolta. Latuškan tietojen mukaan koulutuksessa neuvonantajina on ollut myös venäläisiä tiedustelupalvelu GRU:n asiantuntijoita.
– Schengen-alueelle päästessään nämä ”hädänalaiset” voivat vapaan liikkuvuuden turvin liikkua maasta toiseen ilman että kukaan tietää, mitkä heidän todelliset motiivinsa ovat ja missä nämä henkilöt menevät. Koko EU:n turvallisuus on uhattuna, mikäli Valko-Venäjä onnistuu operaatiossaan.
– EU:n tulee pysyä lujana ja osoittaa yhtenä rintamana, että Valko-Venäjän toiminta ei ole hyväksyttävää, ja sen täytyy seistä Puolan rinnalla. Meidän tulee kaikin tavoin tukea Puolaa sekä EU:n vakauden että oman turvallisuutemme tähden. Myös oma itärajamme on EU:n ulkoraja ja siten alttiina vastaavalle toiminnalle, Antikainen muistuttaa.
Edustaja Antikainen on jättänyt kirjallisen kysymyksen koskien Suomen varautumista hybridioperaatioon omilla rajoillaan.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- GRU Pavel Latuška hätätilapykälä terroristit hybridioperaatio laittomat rajanylittäjät rajaviranomaiset turvapaikkaprosessi Valko-Venäjä pakolaissopimus siirtolaiset Euroopan unioni Sisäinen turvallisuus Puola Sanna Antikainen Schengen
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Purra: Hallitus on keskittynyt lähinnä majoittamaan siirtolaisia, kun pitäisi pystyä sulkemaan rajat

Liettualla tiukka linja: Turvapaikka vain kahdeksalle yli kahdesta tuhannesta hakijasta

Perussuomalaisilta välikysymys hallituksen maahanmuuttopolitiikasta: On säädettävä hätätilapykälä, jonka nojalla turvapaikkahakemuksia ei vastaanoteta poikkeustilanteessa

Purra: Vuoden 2015 siirtolaiskriisiä edeltäneet tapahtumat verrattavissa nykytilanteeseen – “Tavoitteena pitää olla nolla turvapaikanhakijaa”

Vihreät laskisi kaikki tulijat rajan yli – Purra: Kun Suomeen kohdistuu hybridioperaatio, tulee kyetä puolustautumaan – ”Siinä tilanteessa kansainväliset ihmisoikeussopimukset jäävät kakkoseksi”

Puolan rajakriisi tuo rahaa monille – siirtolaisia rahastetaan joka käänteessä

Puola hakee kumppaneita vastustamaan EU:n liittovaltioistamista ja vallan keskittämistä
Viikon suosituimmat

Päivän pointti: Islamia yo-kirjoituksiin esittäneen opetushallituksen pääjohtaja on vasemmistoliiton aktiivi ja vasemmistoministerien entinen poliittinen avustaja

Jari ”Suomessa ei ole katujengejä” Taponen erosi poliisin palveluksesta – perusti konsulttifirman
Sosiaalisessa mediassa kuuluisaksi tullut ylikomisario Jari Taponen on eronnut poliisin palveluksesta. Hän on perustanut oman konsulttiyrityksen, joka tarjoaa palveluksiaan muun muassa kaupungeille ja medialle. Erosta ilmoittaessaan Taponen syytti Helsingin poliisin johtoa politisoitumisesta ja poliisien vaientamisesta. Myös Taposta itseään on syytetty poliisityön politisoimisesta ja toisinajattelijoiden vainoamisesta. Tässä jutussa on yhteenveto ylikomisario Taposen värikkäästä urasta poliisina.

Maahanmuuttoministeri piipahti ongelmalähiössä – pukeutui luodinkestäviin liiveihin
Ruotsin maahanmuuttoministeri lähti niin sanotusti kentälle ja suunnisti ongelmalähiöön. Matka sujui ongelmitta poliisin kyydissä ja samalla hallituksen edustaja sai ensiarvoisen tärkeätä palautetta uuden lainsäädännön vaikutuksista virkavallan arkityöhön. Ministeri julkaisi somessa postauksen reissustaan - ja taas kerran maton alle lakaistu todellisuus pamahti kaikkien silmille.

Antikainen: Islamia ei tule sisällyttää ylioppilaskirjoituksiin – suomalaisen kristillisyyteen pohjatuvan kulttuurin on oltava ensisijaista
Opetushallituksen työryhmä ehdottaa, että islamin uskonto tulisi ottaa mukaan ylioppilaskirjoituksiin. Työryhmän mukaan islamin tulisi olla yhtenä vaihtoehtona reaaliaineiden kokeissa. Nykyisin abiturientit voivat kirjoittaa vain evankelisluterilaisen tai ortodoksisen uskonnon.

Hallitus aikoo lakkauttaa suojeluaseman lähtömaassaan lomailevilta – Vigelius: “Jos lomailee Irakissa, ei tarvitse suojelua Suomessa”
Hallitus antoi tänään eduskunnalle esityksen, jossa kiristetään ulkomaalaislakia turvapaikanhakijoiden ja suojelua saaneiden osalta. Jatkossa muun muassa lähtömaassa lomailu johtaisi lähtökohtaisesti ulkomaalaisen suojeluaseman lakkauttamiseen.

Suden suojelustatus alenee täysin rauhoitetusta suojelluksi lajiksi – helpottaa kannanhoidollista metsästystä
Euroopan villieläinten suojelusta vastaava komitea hyväksyi viime vuoden joulukuussa ehdotuksen suden suojelustatuksen alentamisesta täysin rauhoitetusta suojelluksi lajiksi. Susien kannanhoidollista metsästystä helpottava asetus astuu voimaan huomenna.

Ruotsalainen ICA-ketju juhlistaa kansanmurhaa “joelta merelle” -taateleilla – Israelin valtio pyyhitty pois kartalta ja korvattu Palestiinalla
ICA-kauppaketjun taatelilaatikoissa lukee "Free Palestine". Pakkaus on kuvitettu palestiinalaislipuilla ja Kalliomoskeijan kuvalla, jonka vieressä olevan kartan tarkoitus on kuvata "joelta merelle" ulottuvaa Palestiinaa, josta Israel on pyyhitty pois.

Trump puhui kongressille rajaturvallisuudesta, woken päättymisestä, transurheilusta, tulleista – republikaanit mielissään, demokraatit harmissaan, protestoinut demokraattiedustaja poistettiin salista
Donald Trump lupasi kongressissa pitämässään linjapuheessa rauhaa Ukrainaan, veronalennuksia ja työpaikkoja amerikkalaisille ja teollisuusyritysten paluuta Yhdysvaltoihin. Hän iloitsi siitä, että laiton siirtolaisuus on saatu kuriin, woke-ideologia on poistettu valtionhallinnosta ja kouluista ja että miehet eivät enää pääse urheilemaan naisten sarjoihin.

Antikainen: Kaasuputkimies Heinäluoman irvailu sai nolon lopun – venäläissotilaita ryömi kaasuputkissa Ukrainassa
Tiedotusvälineissä on uutisoitu tänään, että Venäjän joukot olisivat yllättäneet ukrainalaiset kaasuputken kautta Kurskin alueella viime viikonloppuna. Venäläisjoukkojen arvellaan ryömineen kaasuputken läpi kaksi päivää ja odottaneen sen sisällä vielä neljä päivää ennen nousemistaan esiin.

Eduskunta hyväksyi ulkomaalaislain ja säilöönoton kiristykset – Vigelius: ’’Laittomasti maassa oleskelevien maastapoisto tehostuu ja vierastaistelijoiden paluu estetään’’
Eduskunta äänesti tänään ulkomaalaislain tiukennuksista.