Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

9. luetuin

Antikainen: Kaasuputkimies Heinäluoman irvailu sai nolon lopun – venäläissotilaita ryömi kaasuputkissa Ukrainassa

11.03.2025 |18:11

Tiedotusvälineissä on uutisoitu tänään, että Venäjän joukot olisivat yllättäneet ukrainalaiset kaasuputken kautta Kurskin alueella viime viikonloppuna. Venäläisjoukkojen arvellaan ryömineen kaasuputken läpi kaksi päivää ja odottaneen sen sisällä vielä neljä päivää ennen nousemistaan esiin.

Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen muistuttaa, että jo vuonna 2009 perussuomalaiset varoittivat kaasuputkien turvallisuusriskeistä, mutta varoitukset sivuutettiin ja niitä jopa pilkattiin.

– Tuolloin eduskunnassa keskusteltiin Nord Stream -kaasuputkien rakentamisesta Itämeren läpi Venäjän ja Saksan välille. Rakentamiseen tarvittiin Suomen lupa. Nykyinen europarlamentaarikko Eero Heinäluoma irvaili huolestuneille kansanedustajille ja sanoi muun muassa, että ”osa kuvittelee, että todellakin sieltä kaasuputkesta lähtee tulemaan suikkahattuisia, punatähtisiä, harmaapukuisia miehiä pyssyt kainalossa”.

– Nyt viime tapahtumien valossa tiedämme, että juuri näin on tapahtunut, ainoastaan venäläisten varustus on ollut huomattavasti järeämpää. Heinäluoma ei halunnut nähdä tätä riskiä todellisena, mutta moni muu näki, Antikainen sanoo.

Demarien sinisilmäisyys on hälyttävää

Hallitus hyväksyi Nord Stream -putkien rakentamisen Suomen talousvyöhykkeelle marraskuussa 2009. Heinäluoman lisäksi putkien puolesta puhuivat muun muassa silloinen pääministeri Matti Vanhanen (kesk.) ja Erkki Tuomioja (sd.).

– On selvää, että turvallisuusriskit olivat nähtävissä jo silloin. Venäjän toimet eivät tulleet kenellekään yllätyksenä, jos halusi nähdä tosiasiat, mutta monet eivät halunneet. Varsinkin demarien riveissä sinisilmäisyys on ollut hälyttävää, ja se jatkuu yhä. Venäjä on aina ollut arvaamaton, ja olen varma, että riskeistä kerrottiin poliitikoille. Varoituksia ei vain tahdottu kuunnella.

– Ei voinut olla silloin vaikea havaita muun muassa Venäjän vapaan median alasajoa, toimittaja Anna Politkovskajan murhaa, liikemies Mihail Hodorkovskin vangitsemista, entisen venäläisen sotilastiedustelu-upseeri Sergei Skripalin ja hänen tyttärensä Julijan myrkytystä Englannissa, entisen turvallisuuspalvelu FSB:n everstiluutnantti Aleksandr Litvinenkon myrkytystä ja Venäjän hyökkäystä Georgiaan, vain muutaman tapauksen mainitakseni.

Media hautasi Kiljus-kohun nopeasti

Heinäluoma ei ole suostunut kommentoimaan vuoden 2009 lausuntojaan, mikä Antikaisen mielestä kertoo paljon. Myös viime vuonna demarikansanedustaja Kimmo Kiljunen jäi kiinni Venäjä-myönteisistä puheistaan, mutta media hautasi kohun nopeasti.

– On käsittämätöntä, että Kiljunen esitti Suomen ja Venäjän rajan avaamista nykyisessä turvallisuustilanteessa ja kertoi Heinäluoman ja Maria Guzeninan ajattelevan samalla tavalla. Hän jopa kehui pääsevänsä käsiksi ”sellaisiin tietoihin, joita normaalilla kansanedustajalla ei ole”.

– Demareiden venäläismielisyys on ollut surullisen johdonmukaista. Nyt, kun turvallisuustilanne on kärjistynyt, heidän olisi aika kantaa vastuunsa ja myöntää virheensä.

PS ARKISTO

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

Yle lopetti kuin seinään jatkouutiset Venäjää myötäilevästä kansanedustaja Kimmo Kiljusesta – PS-valtuutettu vaatinut somessa jo 76 päivää putkeen Ylen toimitusta tekemään työnsä

04.03.2025 |19:36
Suomen uutiset logo

Halla-aho ei niele Kiljusen selityksiä: “Videotaltiointi osoittaa, että Kiljunen useaan otteeseen korosti asemaansa, kontaktejaan ja sitä, että hänellä on pääsy arkaluonteiseen tietoon”

29.11.2024 |13:06

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Jari ”Suomessa ei ole katujengejä” Taponen erosi poliisin palveluksesta – perusti konsulttifirman

10.03.2025 |20:47
3.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttoministeri piipahti ongelmalähiössä – pukeutui luodinkestäviin liiveihin

07.03.2025 |08:46
8.
Suomen uutiset logo

Trump puhui kongressille rajaturvallisuudesta, woken päättymisestä, transurheilusta, tulleista – republikaanit mielissään, demokraatit harmissaan, protestoinut demokraattiedustaja poistettiin salista

05.03.2025 |22:40

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää