Artikkeli kuva

Antikainen: Ilmastokeskustelu on kummelikamaa – nyt muka Suomen metsät tuottavat päästöjä

04.02.2025 |14:00

Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Suomen metsiä päästölähteiksi väittävä Luonnonvarakeskus irrottautuu poliittisesta ohjauksesta ja laatii uudet laskelmat, jotka perustuvat rehellisyyteen ja todellisuuteen.

Luonnonvarakeskus (Luke) ilmoitti hiljattain, että Suomen metsät, joita on perinteisesti pidetty merkittävinä hiilinieluina, ovatkin muuttuneet päästölähteiksi jo vuonna 2021. Luken mukaan tämä johtuu muun muassa puuston kasvun pienenemisestä ja metsäteollisuuden lisääntyneistä hakkuista.

Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen ihmettelee Luken toimintaa, kyseenalaistaa koko tulkinnan ja pitää ilmastokeskustelua entistäkin sekopäisempänä.

– Suomalainen havumetsä imee vuodessa hiiltä satoja grammoja neliömetriä kohti. Ei tämä tieto voi olla yhtäkkiä muuttunut Luken uusien laskelmien takia. Koko ilmastokeskustelu on ajautunut järjenvastaiseksi, Antikainen toteaa.

Ruotsi mittaa eri tavalla – ja metsät ovat edelleen hiilinieluja

Antikaisen mukaan Ruotsissa asiat nähdään aivan toisin, vaikka olosuhteet ovat varsin samankaltaiset. Siellä ruotsalaismetsät ovat edelleen nettonieluja. Suomen ympäristökeskusta vastaava Ruotsin Naturvårdsverket julkisti joulukuussa laskelman, jonka mukaan Ruotsin metsät nielivät toissa vuonna 31 miljoonaa tonnia hiilidioksidia.

– Luotan enemmän Ruotsin menetelmään mitata hiilensidontaa kuin Luken laskentatapaan. Ruotsissa maaperän hiilinielujen muutos perustuu mittauksiin ja joka vuosi metsän maaperästä kerättäviin näytteisiin. Tältä pohjalta tehdään tilastollinen analyysi.

– Suomessa Ilmatieteen laitos mittaa hiilensidontaa itse kehittämänsä Yasso-mallilla, jonka Luke on ottanut käyttöön Suomen kansallisessa kasvihuonekaasu­inventaariossa. Tämä nyt vaikuttaisi selittävän tämän varsin erikoisen tulkinnan Suomen metsistä ”päästölähteinä”. Nähtävästi Suomen metsien väitetty “päästölähde” on seurausta itse laskentatavasta eikä todellisesta tilanteesta, Antikainen huomauttaa.

Ilmastopaneelin ja EU:n vaikutus kyseenalainen

Sekä ilmastopaneeli että ympäristöjärjestöt vaativat nyt rajuja hakkuurajoituksia vedoten Luken uusiin lukuihin. Antikainen pitää huolestuttavana sitä, että vaikuttaa siltä kuin ilmastopaneeli ohjaisi Luken kasvihuonelaskentaa eikä päinvastoin.

– Onko kyseessä tieteellinen analyysi vai poliittinen agenda? On jo pitkään tiedetty, että Suomen metsät ovat merkittävä hiilinielu. Nyt tätä faktaa yritetään hämärtää laskentatavalla, joka sattumalta johtaa siihen, että Suomen pitäisi ostaa päästöoikeuksia EU:sta miljardien eurojen edestä. Tuskin kukaan uskoo, että tämä on pelkkää sattumaa, Antikainen sanoo.

Rehelliset ja todelliset laskelmat pöytään

Antikainen vaatii, että Luke irrottautuu poliittisesta ohjauksesta ja laatii uudet laskelmat, jotka perustuvat rehellisyyteen ja todellisuuteen.

– Nämä laskentamenetelmät ovat epäluotettavia. Nyt olemme järjenvastaisessa tilanteessa, jossa suomalainen metsä on päästön lähde ja samankaltainen metsä Ruotsissa on hiilinielu. Me olemme jo hiilineutraali maa, kun laskelmat tehdään ilman poliittista värittämistä.

– Ainoa, mikä tilanteesta ja mahdollisista hakkuurajoituksista seuraa on suomalaisen metsäteollisuuden alasajo, joka tuhoaisi taloutemme. Tarvitsemme kipeästi euroja valtion talouden ylläpitämiseksi, palvelujen turvaamiseksi ja tässä ajassa jopa puolustuskykymme turvaamiseksi. Jos metsien käyttöä rajoitetaan voimakkaasti, kaikki tämä on vaarassa, Antikainen kiteyttää.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

Valtaako teksasilainen ilmastopolitiikka alaa myös Euroopassa? – Yhdysvaltojen asiantuntijat Markku Ruotsila ja Risto E.J. Penttilä pohtivat Trumpin kauden vaikutuksia maailmalle

31.01.2025 |19:34
Suomen uutiset logo

Vihreät rajoittaisi metsien hakkuita – Sara Seppänen muistuttaa, että metsät kasvavat nopeammin kuin niitä hakataan: ”Ylikireillä ilmastotavoitteilla teollisuus ajetaan pois Suomesta”

23.01.2025 |12:52
Suomen uutiset logo

Purra Kiina-riippuvuudesta: EU ei voi harjoittaa sellaista ilmastopolitiikkaa, joka perustuu Kiinan hyväntahtoisuuteen

26.08.2024 |15:35

Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Argentiinaan talousihmeen tuonut Milei: Epäonnistuneita valtioita ja instituutioita yhdistää henkinen sairaus nimeltä woke, joka on kääntänyt länsimaiset arvot päälaelleen

28.01.2025 |22:21
4.
Suomen uutiset logo

Yritys rajoittaa maahanmuuttoa ajautui Saksassa historialliseen kaaokseen – Antifa miehitti kristillisdemokraattien toimiston, demarit varoittavat oikeistoa “helvetin porttien avaamisesta”

01.02.2025 |20:59
9.
Suomen uutiset logo

Sanna Marinin rekrynnyt Tony Blair möhli maahanmuutolla Britannian sekaisin, vaatii nyt lisää digitaalista kyttäämistä ja kasvojentunnistuskameroita ratkaisuna vasemmiston itse luomaan kaaokseen

02.02.2025 |20:15
10.
Suomen uutiset logo

Tehdastuoreet sähköautot jäävät liikkeeseen – valtavista alennuksista huolimatta

29.01.2025 |12:00

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää