

LEHTIKUVA
Antikainen: EU:n uusi siirtolaismenettely avoin kutsu turvapaikkashoppailijoille
Saksa, Ranska, Italia ja Malta ovat sopineet väliaikaisesta ohjelmasta, jonka on tarkoitus helpottaa Välimeren ylittävien turvapaikanhakijoiden ja siirtolaisten sijoittamista EU:n jäsenmaissa. Ohjelma perustuu vapaaehtoisuuteen ja sopijamaat etsivät nyt muita jäsenmaita osallistumaan siihen. Sisäministeri Maria Ohisalo (vihr.) kertoo Suomen EU-puheenjohtajamaana tukevan työtä.
Sopimuksen sisällöstä ei toistaiseksi ole tarkempaa tietoa, mutta verkkolehti Politico arvioi sen enteilevän muutoksia EU:n siirtolaispolitiikassa. Politicon mukaan sopimuksessa mainitaan turvapaikanhakijat ja siirtolaiset, eikä niinkään pakolaisia. Nyt siis sijoitetaan EU-maihin henkilöitä, joilla ei ole oikeaa hätää, vaan ainoastaan muiden kustantaman paremman elintason tarve.
– Sopimus on omiaan houkuttelemaan lisää laittomia siirtolaisia pyrkimään EU:n alueelle. Tästä hyötyvät ainoastaan ihmissalakuljettajat ja monikulttuurisuuden perään haikaileva vihervasemmisto. Ihmisiä tulee ensisijaisesti auttaa heidän kotimaassaan eikä rahdata Eurooppaan laivalasteittain erinäisten kansalaisjärjestöjen toimesta. Suomi ei ole koko maailman sosiaalitoimisto, kuten ei muukaan Eurooppa, perussuomalaisten Sanna Antikainen huomauttaa.
Välimeren laiton ylittäminen estettävä
Välimeren yli pyrkivät siirtolaiset ovat kiristäneet EU-maiden välejä vuosien ajan, useiden rannikkovaltioiden kieltäytyessä päästämästä laittomia siirtolaisia kuljettavia pelastusaluksia satamiinsa. Uuden sopimuksen olisi tarkoitus toimia väliaikaisena apuna pitkään jatkuneeseen ongelmaan, mutta sopimuksen kestoa tai sen tarkkaa sisältöä ei ole julkistettu.
– Ensisijaisesti tulisi pyrkiä estämään Välimeren ylittäminen laittomasti eikä pohtia ratkaisua ongelmaan vasta sitten, kun laiva odottaa pääsyä satamaan. EU:n on panostettava sekä omien ulkorajojensa valvontaan, että lähtömaiden rajavalvontaan. Laivojen päästäminen satamaan ainoastaan helpottaa ihmissalakuljettajien työtä, kun hyväntekeväisyysjärjestöt käyvät poimimassa merihädässä olevia laittomia siirtolaisia kyytiin, Antikainen kiteyttää.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- vihervasemmisto siirtolaiset Maria Ohisalo EU:n rajavalvonta Ihmissalakuljetus Välimeri Sanna Antikainen Turvapaikanhakijat perussuomalaiset
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Jatkaako Italia Välimeren ihmissalakuljettajien torjumista?

Tavio: Hallituksen linja on täysin vastuuton – ”Ihmiset hukkuvat Välimereen, koska heitä houkutellaan lähtemään Afrikasta kohti Eurooppaa”

Halla-aho: kansalaisjärjestöjen tukema ihmissalakuljetus kuriin

Mäkynen: Uusi siirtolaiskriisi uhkaa Suomea

Ronkainen Erdoganin uhkauksesta lähettää pakolaiset Eurooppaan: “Suomella pahin mahdollinen hallitus, pahimpaan mahdolliseen aikaan”

Vasemmistosyyttäjä ei syyttäisi ikänsä valehdellutta turvapaikanhakijaa vaan ruotsidemokraatteja

YK-raportti: Afrikasta yritetään Eurooppaan paremman elämän toivossa, ei sodan takia

Irakin ja Libanonin sekasorto enteilee taas kerran uutta pakolaisaaltoa

Antikainen: Sisäministeri Ohisalo keskittyköön päästöjen vähentämiseen hoitamalla työnsä
Viikon suosituimmat

Hallitus on alentanut jakeluvelvoitetta, polttoaineveroa ja ajoneuvoveroa – ministeri Ranne: ”Me rakennamme Suomea, jossa ei mennä autoilijan kukkarolle”
Suomi on autokansaa, ja tämä näkyy myös hallituksen teoissa, sanoo perussuomalainen liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne.

Entinen työväenpuolue vasemmistoliitto kannustaa nyt terveitä työikäisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela katsoo, että Suomessa terveellä ihmisellä tulisi olla mahdollisuus siirtyä oleskelemaan sosiaalituilla, toisten veronmaksajien kustantaessa hänen elämisensä. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom sen sijaan linjaa, että perussuomalaisille on päivän selvää, että ideologisesti työttömällä ei pidä olla oikeutta muiden veronmaksajien kustantamaan tukeen.

Eduskuntaryhmän pääsihteeri: Vihervasemmisto voitti vaalit – tätä se tarkoittaa kunnissa ja hyvinvointialueilla
Suomen yli puhalsi alue- ja kuntavaaleissa vihervasemmistolainen puhuri, mikä tarkoittaa kuntiin ja hyvinvointialueille kylmää kyytiä, kirjoittaa perussuomalaisten eduskuntaryhmän pääsihteeri Olli Immonen.

Kansanedustaja Antikainen: Tekoäly analysoi Luonnonvarakeskuksen vastaukset ja ehdotti sitten kantelun tekemistä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen esitti Luonnonvarakeskukselle (Luke) joukon suoria kysymyksiä susikannan kehityksestä, kanta-arvion menetelmistä, laittoman tappamisen arvioinnista ja kansainvälisestä raportoinnista. Hän antoi Lukelle kaksi viikkoa aikaa vastata viralliseen tietopyyntöönsä. Määräaika kului kuitenkin umpeen ilman vastauksia. Vastaukset saapuivat vasta sen jälkeen, kun Antikainen oli 8.4. lähettänyt medialle tiedotteen vastaamattomasta tietopyynnöstä, ja tiedote oli julkaistu Suomen Uutisissa. Luke toimitti vastaukset sähköpostitse samana iltana klo 20.27.

Ministeri Lulu Ranne pistäisi koko Yleisradion johdon vaihtoon: ”Kun on tulosvastuu, niin tulos tai ulos”
Liikenne- ja viestintäministeri, diplomi-insinööri Lulu Ranne keskustelee tuoreessa Suomen Uutiset Show -keskusteluohjelmassa suomalaisesta mediasta ja erityisesti Yleisradion asemasta. Ohjelman vieraina ovat lakimies ja kilpailuoikeuden asiantuntija Mikko Alkio sekä johdon konsultti, Aamulehden ex-päätoimittaja Jussi Tuulensuu. Ohjelmassa selviää muun muassa, miten monitahoinen hallinnollinen rakenne Yleisradion ympärille onkaan rakentunut, mikä osaltaan on hidasteena Ylen toimintaan ja rahoitukseen kohdistuvien muutoksien tekemiselle.

Ilmastonmuutos oli päivänpolttava puheenaihe jo 1600-luvulla
Ilmastokeskustelu muistuttaa tänään monin tavoin 1600-luvulla käytyjä väittelyitä ja käsityksemme ilmastonmuutoksesta peilaavat yllättävällä tavalla ikivanhoja ajatuksellisia rintamalinjoja. Yhdet vaativat kulutuksen vähentämistä, toiset uskovat vihreään teknologiaan ja kolmannet kieltävät kokonaan ihmisen vaikutuksen ilmastoon.

Saksan tuleva hallitus haluaa kieltää valehtelun ja viedä kansankiihottajilta oikeuden asettua ehdokkaaksi vaaleissa
Saksan kristillisdemokraattien ja demarien hallituskoalitio aikoo säätää desinformaation levittämisen rangaistavaksi teoksi. Valeuutisten levittämistä tehostavien verkkorobottien käyttö kielletään. Mediaa valvomaan se haluaa oman koneistonsa. Kritiikissä kysytään, aikooko mustapunahallitus perustaa myös totuusministeriön.

Yhdysvallat: Valkoinen talo ehdottaa julkisen yleisradiotoiminnan rahoituksen lopettamista

SDP vaatii lähivaalien jälkeen ”reilumpaa” politiikkaa, eli löyhempää talouskuria sotealueille – Miko Bergbom muistuttaa karuista tosiasioista
SDP:n kansanedustaja Tytti Tuppuraisen mukaan alue- ja kuntavaalien tulos kertoo halusta inhimilliseen politiikkaan, mikä demarien kielellä käytännössä tarkoittaisi taloudellisista tavoitteista joustamista. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom muistutti eilisessä A-studiossa edustajakollegaansa, että hyvinvointiyhteiskunnan pystyssä pysyminen on ensisijainen tavoite - ja samalla paras tukiverkko pienituloiselle ihmiselle.

Sahateollisuus varoittaa ilmastokilvoittelun valtavista kustannuksista – Lulu Ranne: Suomen ei pidä valita näivettävää skenaariota, jossa metsäsektoriamme ajetaan alas
Uusimmat

Ilmastonmuutos oli päivänpolttava puheenaihe jo 1600-luvulla

Suomen antama kehitysapu väheni 165 miljoonaa euroa yhdessä vuodessa
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää