Artikkeli kuva

LEHTIKUVA/CNN

Antikainen esittää lasten sotatoimialueelle viemisen kriminalisointia

01.07.2019 |13:50

Viime kuukausina lehdissä on ihmetelty Syyrian Al-Holin leirillä olevien suomalaisten kohtaloa. Sen lisäksi, että leirillä on kymmenkunta naista, siellä on myös kymmenittäin alaikäisiä lapsia, joista osa on syntynyt Suomessa.

Kun lasten äidit kauhistelevat leirin oloja, heiltä tuntuu kokonaan unohtuvan oma vastuunsa.

– Kalifaattiin lähteneet naiset ottivat omalla kohdallaan tietoisen riskin. Sen sijaan pienet lapset, jotka he veivät mukanaan, eivät voineet valita itse, jäädäkö turvalliseen Suomeen vai lähteä äitinsä mukana sotatoimialueelle, jossa ei ole tarjolla asianmukaista terveydenhoitoa tai koulutusta ja jossa fyysisen sekä mielenterveyden lisäksi myös henki on vaarassa. Vastuu lasten hengen ja terveyden vaarantamisesta on lapset mukanaan vieneillä vanhemmilla ja sen pitäisi näkyä myös lainsäädännössä, perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen painottaa.

Yhteiskunnan pitää puuttua peliin

Edustaja Antikainen on tehnyt eduskunnassa toimenpidealoitteen, jossa esitetään uuden pykälän säätämistä rikoslakiin lapsen sotatoimialueelle viemisen kriminalisoimiseksi.

Aloite sai tukea yli puoluerajojen; perussuomalaisten lisäksi aloitteen kirjoitti useampi kansanedustaja kristillisdemokraattien ja kokoomuksen eduskuntaryhmistä.

– Rikoslain muuttaminen siten, että lapsen tarkoituksellinen saattaminen hengenvaaraan sotatoimialueella viemällä johtaisi törkeää pahoinpitelyä vastaavaan vankeusrangaistukseen, olisi yhteiskunnalta selkeä signaali siitä, ettei tällainen toiminta ole hyväksyttävää. Esitän myös teon yritystä rangaistavaksi. Jos vanhemmat eivät huolehdi lapsen hengestä ja terveydestä, yhteiskunnan pitää puuttua peliin ja lapsi ottaa huostaan, Antikainen vaatii.

– Toivon, että hallitus ymmärtää tilanteen vakavuuden ja ryhtyy välittömiin lainsäädäntötoimenpiteisiin, jotta emme joutuisi lukemaan tahallisesti hengenvaaraan saatetuista suomalaislapsista enää ikinä.

Tekoja ei saa painaa villaisella

Antikaisen mielestä hallituksen tulee myös saattaa rikoslain jo nyt mahdollistamalla tavalla vastuuseen värväyksestä terrorismirikoksen tekemiseen ne henkilöt, jotka ovat Suomessa rekrytoineet ihmisiä kalifaatin tueksi.

– Hirmutekojen mahdollistajia ei saa päästää kuin koiraa veräjästä eikä heidän tekojaan painaa villaisella, Antikainen kiteyttää.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Kansanedustaja Joakim Vigelius kysyy: Onko tosiaan välttämätöntä kaataa Yleisradion kautta suomalaisten veronmaksajien rahaa noitapiirille tai tanskalaisille strippareille?

21.02.2025 |21:17
5.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Kasvisruokahörhöily menee liian pitkälle – Marttaliitto myötäilee vihervasemmistoa

17.02.2025 |18:24
6.
Suomen uutiset logo

Hulluus etenee Helsingissä – perussuomalaisten Raatikaisen esitystä niin sanotun Mariantunnelin hylkäämisestä ei kannattanut kukaan: “Yhdelle polkaisulle tuleva hinta on järjetön”

21.02.2025 |12:50
7.
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Vihervasemmisto ja kokoomus ajavat lisää maahanmuuttoa ja uudisrakentamista Helsinkiin, koska ne hyötyvät siitä – ”Vain suomalainen veronmaksaja ei hyödy”

17.02.2025 |18:35
9.
Suomen uutiset logo

Oppositiopuolueet SDP, keskusta, Liike Nyt, vihreät ja vasemmistoliitto käyttävät enemmistövaltaa Keski-Uudenmaan sotealueella – omaishoitajilta leikattiin juuri 400 000 euroa

20.02.2025 |14:28
10.
Suomen uutiset logo

Pohjalaiskansanedustajat tukevat Ylen laittamista kuriin: Jalkojen välissä, Koukussa strippaamiseen, Seksi-Suomen historia, Pillupäiväkirjat – ”Onko tämä todella perusteltua verorahojen käyttöä?”

21.02.2025 |16:59

Uusimmat










Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää