Artikkeli kuva

PS ARKISTO

Antikainen: Aluekehitysrahat kohdistettava niille alueille, jotka kärsivät hallituksen vihreästä siirtymästä eniten

04.09.2021 |09:48

Iltalehti kertoi torstaina työ- ja elinkeinoministeriön suunnitelmasta siirtää EU:n seuraavan ohjelmakauden aluekehitysvaroja enemmän Etelä- ja Länsi-Suomeen Itä- ja Pohjois-Suomen sijaan. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii ministeriötä luopumaan suunnitelmistaan ja muistuttaa, että Suomi on saanut suuren osan aluekehitysrahoituksestaan nimenomaan Itä- ja Pohjois-Suomen muuta maata heikomman aseman vuoksi.

– Pääministeri Sanna Marinin hallituksen vihreäksi siirtymäksi kutsuma teollisuuden alasajo on iskenyt lujimmin Itä- ja Pohjois-Suomen kuntiin, joissa usein koko kunnan työllisyys ja talous voivat olla pitkälti yhden tehtaan varassa. Kun tehtaita on hallituksen kiilusilmäisen ilmastopolitiikan takia lakkautettu, nimenomaan nämä kunnat tarvitsevat kaiken mahdollisen tuen, muun muassa aluekehitysrahoituksen muodossa, perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen painottaa.

Heikommassa asemassa olevia täytyy tukea

Suunnitelma on herättänyt tuohtumusta maakunnissa, sillä se leikkaisi eräiden laskelmien mukaan jopa 130 miljoonaa euroa Itä- ja Pohjois-Suomen maakuntien rahoituksesta. Samalla Etelä- ja Länsi-Suomen rahoitus kasvaisi yli 300 miljoonalla eurolla edelliseen ohjelmakauteen verrattuna.

– Rikkaiden maakuntien on hyvä muistaa, että Suomi on saanut suuren osan aluekehitysrahoituksesta nimenomaan Itä- ja Pohjois-Suomen muuta maata heikomman aseman vuoksi. Itä- ja Pohjois-Suomen maakunnat tarvitsevat tukea, jotta asukkaiden hyvinvointia ja työllistymistä voidaan edistää. Näissä maakunnissa on maan keskiarvoa korkeampi työttömyys samalla, kun yritykset kärsivät työvoimapulasta. Heikommassa asemassa olevia maakuntia täytyy tukea, mikäli koko maa halutaan pitää asuttuna, Antikainen muistuttaa.

Rahoitusta jaettava myöntämisperusteen mukaan

Seuraavan ohjelmakauden on määrä alkaa marraskuussa, mutta päätökset rahoituksen jaosta ovat edelleen auki. Asia on edelleen valmistelussa työ- ja elinkeinoministeriössä eikä siitä ole annettu julkisuuteen mitään tietoa.

– Euroopan unionin toiminnasta tehdyn sopimuksen mukaan aluekehitysrahaston tarkoituksena on myötävaikuttaa keskeisimmän alueellisen epätasapainon poistamiseen unionissa. Suomessa alueellinen epätasapaino keskittyy nimenomaan Itä- ja Pohjois-Suomeen, eikä tilanne ole viime vuosina hallituksen toimien seurauksena ainakaan helpottunut, joten rahoitusta tulee jakaa sen myöntämisperusteen mukaan, Antikainen vaatii.

 

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Entinen työväenpuolue vasemmistoliitto kannustaa nyt terveitä työikäisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa

16.04.2025 |12:40
4.
Suomen uutiset logo

Kansanedustaja Antikainen: Tekoäly analysoi Luonnonvarakeskuksen vastaukset ja ehdotti sitten kantelun tekemistä

15.04.2025 |08:34
5.
Suomen uutiset logo

Ministeri Lulu Ranne pistäisi koko Yleisradion johdon vaihtoon: ”Kun on tulosvastuu, niin tulos tai ulos”

17.04.2025 |21:51
9.
Suomen uutiset logo

SDP vaatii lähivaalien jälkeen ”reilumpaa” politiikkaa, eli löyhempää talouskuria sotealueille – Miko Bergbom muistuttaa karuista tosiasioista

15.04.2025 |08:51

Uusimmat

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää