

Antifa lietsoo Saksassa väkivaltaa Vaihtoehto Saksalle -puoluetta vastaan
Saksan vasemmistoradikaali Antifa-liike kehottaa syyskuussa pidettävien itäisen Saksan osavaltiovaalien edellä väkivaltaisiin iskuihin AfD-puoluetta vastaan.
Antifa on pitänyt aina Saksan kotimaantiedustelun osin oikeistoradikaaliksi luokittelemaa AfD-puoluetta vihollisenaan, mutta nyt julkinen kehotus häirintään, iskuihin ja väkivaltaan on poikkeuksellisen konkreettinen.
Antifa on julkaissut nettisivustollaan ”antifasistisen työkalupakin”, jossa se tarjoilee kokonaisen liudan käytännön toimenpiteitä, joilla kuka tahansa voi iskeä puolueen kimppuun.
– Natseja ei pysäytetä kirjavilla kylteillä ja lauluilla. Emme voi luottaa tässä myöskään liikennevalohallitukseen ja kristillisdemokraatteihin (CDU), jotka protestoivat kylläkin AfD:tä vastaan mutta tekevät samalla parlamentissa rasistista ja ihmisvihamielistä politiikkaa, Antifa perustelee työkalupakkinsa tarpeellisuutta.
Laittomuus ei haittaa
Antifa kehottaa iskemään AfD:n kimppuun tarvittaessa pienemmälläkin porukalla.
– Älkää jääkö odottamaan, että muut tekevät. Meidän kaikkien on lähdettävä liikkeelle. Päämäärämme on sabotoida AfD:n nousua kaikkialla missä se vain on mahdollista, julistaa Antifa myöntäen samalla, että osa työkalupakin toimenpiteistä on laittomia.
– Jos annamme muiden määrätä mitä teemme, niin natsit ovat nopeasti vahvin voima. Puolustautuminen fasisteja vastaan on aina sallittua, Antifa muistuttaa.
Vasemmistoradikaalit suuntaavat taistelukutsunsa myös koululaisille, jotka voivat heidän mukaansa muodostaa kouluissa toimintaryhmiä, keskustella aiheesta ensin kaikessa rauhassa ja panna sen jälkeen toimeksi.
Ohjeista kesyimpiin kuuluvat neuvot, miten tuhotaan AfD-puolueen vaalimateriaalia rikkomalla sekä maalaamalla julisteiden tekstejä umpeen.
Koska AfD:n julisteet ovat ilkivallan vaikeuttamiseksi katuvalopylväissä niin korkealla kuin mahdollista, niin Antifa neuvoo piirroksen avulla, miten kuka tahansa voi hankkia rakennustarvikekaupasta apuvälineet julisteiden tuhoamiseksi.
Jättijulisteiden hävittämiseen suositellaan mattoveitsiä ja väripommeja.
Havaintoja AfD:n vaalikojuista pyydetään ilmoittamaan Telegramissa ja Signalissa muille suorasta toiminnasta innostuneille tovereille sekä paikalliselle Antifa-ryhmälle vastatoimien pikaiseksi käynnistämiseksi.
Ravintoloitsijoita painostetaan
Antifa kehottaa työkaluoppaassaan iskemään AfD:n omiin ja vuokrattuihin tiloihin. Jos tilaisuus aiotaan pitää ravintolassa, Antifa kehottaa painostamaan ravintoloitsijaa perumaan varauksen.
Jos omistaja ei taivu painostukseen, Antifa kehottaa koventamaan otteita. Naapurustolle ja paikalliselle medialle on tiedotettava tulossa olevasta ”natsikokouksesta”.
Jos omistaja ei suostu vielä tämänkään jälkeen Antifan vaatimuksiin, niin ravintolan edessä voidaan järjestää mielenosoitus ja aloittaa suora toiminta.
Saksassa tiedetään vuosien kokemuksella, mitä tämä voi käytännössä tarkoittaa.
Monien ravintoloiden ikkunoita on rikottu ja niiden irtaimisto hakattu tohjoksi kostoksi sille, ettei omistaja suostunut taipumaan Antifan painostukseen. Joissakin tapauksissa on puhkottu myös asiakkaiden autojen renkaita.
Antifan työkalupakkiin kuuluvat myös neuvot täyttää AfD:n käyttämien tilojen lukot sekuntiliimalla tai rakennustöissä käytettävällä tiivistysvaahdolla.
Työkalupakista löytyvät myös ohjeet terveydelle vaarallisen voihapon käytöstä.
”Me tiedämme missä asut”
Vasemmistoradikaalien iskut AfD-poliitikkojen toimistoihin, asuntoihin ja autoihin eivät ole olleet Saksassa harvinaisia. Antifa on levittänyt tietoonsa onkimia AfD-poliitikkojen kotiosoitteita myös internetissä.
Uusimmassa liikekannallepanojulistuksessaan Antifa viittaa myös aiempiin AfD:n puoluekokousten ja muiden tilaisuuksien häiritsemiseksi julkaisemiinsa ohjeisiin.
Niissä neuvotaan koulukirjamaisella tavalla kädestä pitäen, miten iskuihin valmistaudutaan, minkälaista materiaalia tarvitaan, mistä sitä hankitaan sekä miten on toimittava, jotta kiinnijoutumisen riski on mahdollisimman pieni.
Bitumia poliisin autojen tuulilasiin
Iskuja voi tehdä Antifan mukaan spraymaalilla, ritsoilla sekä värillä täytetyillä palloilla ja pusseilla. Kondomit eivät kelpaa, koska ne ovat liian vahvoja. Myös mädillä kananmunilla ladattujen hajupommien tekemisessä opastetaan.
Tärkeää on käyttää aina kumihanskoja, jotta poliisi ei pääse tekijöiden jäljille sormenjälkien avulla.
– Poliisin vesitykkiauton tuulilasiin voi ampua ritsalla pallossa olevan värin lisäksi bitumia, Antifa neuvoo siltä varalta, että poliisi uhkaa hajottaa vastamielenosoitukseen.
Bitumi on Antifan mukaan siksi erinomaista, koska se juuttuu auton lasiin niin tiukasti, ettei sitä saa pyyhittyä pois tuulilasinpesulaitteella.
Yksityiskohtaiset ohjeet Antifa antaa myös joulukuusen koristeina käytettävien kuulien valmistamisesta väripommeiksi.
Neuvojen mukaan väriä kaadetaan pallon sisälle suppilon avulla, minkä jälkeen reikä suljetaan teipillä tai kynttilän vahalla.
Värikuulien etuna Antifa pitää äänettömyyttä niiden osuessa kohteeseensa. Poliisit eivät huomaa kuulien iskua samaan tapaan kuin jos heitetään pullolla tai kivillä.
Kivien heittämisessä on Antifan mukaan kuitenkin se etu, että niillä voidaan rikkoa ikkunoita pidemmältä etäisyydeltä. Sirpaleet tai väri eivät uhkaa tekijää, kuten värillä täytettyjä koristepalloja heitettäessä.
Palavia renkaita ja naulalautoja ajotielle
Paksujen ja isojen ikkunoiden tehokkaaseen ja nopeaan rikkomiseen Antifa suosittelee työkaluksi teräväkärkistä timpurin vasaraa.
Aivan erityisen tehokaita, käteviä ja helposti saatavilla olevia ikkunanrikkomisvälineitä ovat Antifan mukaan busseista varastettavat hätävasarat.
– Iso ikkuna pamautetaan nopeimmin hajalle niin sanotulla viiden pisteen tekniikalla, jossa ruutua isketään ensin kulmiin ja lopuksi keskikohtaan, Antifa ohjeistaa muistuttaen samalla sirpalevaarasta.
Oppaassa neuvotaan, miten AfD:n tilaisuuksiin tulevilta voidaan sulkea kulkutiet esimerkiksi palavilla autonrenkailla: ”Renkaan päälle valutetaan ensin bensaa ja siitä vedetään hieman kauemmaksi bensavana sytyttämistä varten.”
– Koska bensasta jää jälkiä sytyttäjään, on tärkeää, että ensin yksi ihminen valaa bensan ja toinen sytyttää sen palamaan, opastetaan kiinnijäämisen riskin pienentämiseksi.
Antifa neuvoo sulkemaan puolueen edustajie teitä myös ajoteille asetetuilla laudoilla, joihin on isketty vähintään 10 sentin pituisia, autojen tulosuuntaan kallistettuja nauloja. Lauta voidaan naamioida puiden lehdillä ja risuilla.
Käteviä ovat Antifan mielestä myös jalkineeseen kiinnitetyt pienet veitset, joilla voi puhkaista auton renkaan huomaamattomasti potkaisemalla auton ohi kulkiessaan.
Autoja palamaan grillisytyttimillä
Autojen polttamisessa saksalaiset vasemmistoradikaalit ovat erityisen harjaantuneita. AfD:n vastaisessa iskuoppaassa annetaan siitä yksityiskohtaiset ohjeet.
– Auton polttamiseen riittää pikkupaketti grillisytyttimiä tai 4-5 irrallista sytytintä, jotka asetetaan auton eturenkaan päälle tai työnnetään sisälle jäähdyttimeen, Antifa neuvoo.
Tekopaikalta se kehottaa poistumaan välittömästi, koska auto syttyy tällä menetelmällä palamaan muutamassa minuutissa ja herättää mahdollisten silminnäkijöiden huomiota.
Muut puolueet eivät ole tuominneet
Muut saksalaiset puolueet eivät ole toistaiseksi tuominneet Antifan kehotusta iskeä liittopäivillä oppositiossa istuvaa ja nyt kolmessa osavaltiossa vaalitaistelua käyvää AfD-puoluetta vastaan.
AfD näkee Antifan ja vasemmistoradikaalien toiminnassa yhtäläisyyksiä Saksan synkkään 1930-lukuun. Silloista Antifaa kutsuttiin puolueen mukaan SA:ksi.
Saksan kotimaantiedustelun mukaan Saksassa on ainakin noin 37 000 vasemmistoradikaalia, joista joka kolmas luokitellaan väkivaltaan valmiiksi. Tähän ryhmään kuuluvat myös monet Antifa-aktivistit.
Thüringenissä ja Sachsenissa järjestetään maapäivävaalit 1. syyskuuta ja Brandenburgissa 22. syyskuuta. AfD on niissä kyselyjen mukaan suosituin tai toiseksi suosituin puolue.
Osavaltiovaalien tuloksella ja vaalien jälkeen muodostettavien hallitusten koostumuksella on suoraan vaikutusta osavaltioita edustavan ja yhdessä liittopäivien kanssa tärkeimmistä asioista päättävän liittoneuvoston kokoonpanoon.
Vaaleilla on ennakoivaa vaikutusta myös ensi vuonna pidettäviin liittopäivävaaleihin.
PERTTI RÖNKKÖ, BERLIINI
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Antifa-asemies tappoi Trumpin kannattajan Portlandissa – väkijoukko hurrasi, media syytti uhria ja valkopesi henkirikoksen

“Tapetaan AfD:n siat räjähteillä” – Antifa julkaisi tappolistan osoitteiden ja pommiohjeiden kera

Tutkimus: Antifan läsnäolo lisää väkivallan riskiä
Viikon suosituimmat

Päivän pointti: Islamia yo-kirjoituksiin esittäneen opetushallituksen pääjohtaja on vasemmistoliiton aktiivi ja vasemmistoministerien entinen poliittinen avustaja

Jari ”Suomessa ei ole katujengejä” Taponen erosi poliisin palveluksesta – perusti konsulttifirman
Sosiaalisessa mediassa kuuluisaksi tullut ylikomisario Jari Taponen on eronnut poliisin palveluksesta. Hän on perustanut oman konsulttiyrityksen, joka tarjoaa palveluksiaan muun muassa kaupungeille ja medialle. Erosta ilmoittaessaan Taponen syytti Helsingin poliisin johtoa politisoitumisesta ja poliisien vaientamisesta. Myös Taposta itseään on syytetty poliisityön politisoimisesta ja toisinajattelijoiden vainoamisesta. Tässä jutussa on yhteenveto ylikomisario Taposen värikkäästä urasta poliisina.

Maahanmuuttoministeri piipahti ongelmalähiössä – pukeutui luodinkestäviin liiveihin
Ruotsin maahanmuuttoministeri lähti niin sanotusti kentälle ja suunnisti ongelmalähiöön. Matka sujui ongelmitta poliisin kyydissä ja samalla hallituksen edustaja sai ensiarvoisen tärkeätä palautetta uuden lainsäädännön vaikutuksista virkavallan arkityöhön. Ministeri julkaisi somessa postauksen reissustaan - ja taas kerran maton alle lakaistu todellisuus pamahti kaikkien silmille.

Antikainen: Islamia ei tule sisällyttää ylioppilaskirjoituksiin – suomalaisen kristillisyyteen pohjatuvan kulttuurin on oltava ensisijaista
Opetushallituksen työryhmä ehdottaa, että islamin uskonto tulisi ottaa mukaan ylioppilaskirjoituksiin. Työryhmän mukaan islamin tulisi olla yhtenä vaihtoehtona reaaliaineiden kokeissa. Nykyisin abiturientit voivat kirjoittaa vain evankelisluterilaisen tai ortodoksisen uskonnon.

Hallitus aikoo lakkauttaa suojeluaseman lähtömaassaan lomailevilta – Vigelius: “Jos lomailee Irakissa, ei tarvitse suojelua Suomessa”
Hallitus antoi tänään eduskunnalle esityksen, jossa kiristetään ulkomaalaislakia turvapaikanhakijoiden ja suojelua saaneiden osalta. Jatkossa muun muassa lähtömaassa lomailu johtaisi lähtökohtaisesti ulkomaalaisen suojeluaseman lakkauttamiseen.

Suden suojelustatus alenee täysin rauhoitetusta suojelluksi lajiksi – helpottaa kannanhoidollista metsästystä
Euroopan villieläinten suojelusta vastaava komitea hyväksyi viime vuoden joulukuussa ehdotuksen suden suojelustatuksen alentamisesta täysin rauhoitetusta suojelluksi lajiksi. Susien kannanhoidollista metsästystä helpottava asetus astuu voimaan huomenna.

Antikainen: Kaasuputkimies Heinäluoman irvailu sai nolon lopun – venäläissotilaita ryömi kaasuputkissa Ukrainassa
Tiedotusvälineissä on uutisoitu tänään, että Venäjän joukot olisivat yllättäneet ukrainalaiset kaasuputken kautta Kurskin alueella viime viikonloppuna. Venäläisjoukkojen arvellaan ryömineen kaasuputken läpi kaksi päivää ja odottaneen sen sisällä vielä neljä päivää ennen nousemistaan esiin.

Ruotsalainen ICA-ketju juhlistaa kansanmurhaa “joelta merelle” -taateleilla – Israelin valtio pyyhitty pois kartalta ja korvattu Palestiinalla
ICA-kauppaketjun taatelilaatikoissa lukee "Free Palestine". Pakkaus on kuvitettu palestiinalaislipuilla ja Kalliomoskeijan kuvalla, jonka vieressä olevan kartan tarkoitus on kuvata "joelta merelle" ulottuvaa Palestiinaa, josta Israel on pyyhitty pois.

Trump puhui kongressille rajaturvallisuudesta, woken päättymisestä, transurheilusta, tulleista – republikaanit mielissään, demokraatit harmissaan, protestoinut demokraattiedustaja poistettiin salista
Donald Trump lupasi kongressissa pitämässään linjapuheessa rauhaa Ukrainaan, veronalennuksia ja työpaikkoja amerikkalaisille ja teollisuusyritysten paluuta Yhdysvaltoihin. Hän iloitsi siitä, että laiton siirtolaisuus on saatu kuriin, woke-ideologia on poistettu valtionhallinnosta ja kouluista ja että miehet eivät enää pääse urheilemaan naisten sarjoihin.

Eduskunta hyväksyi ulkomaalaislain ja säilöönoton kiristykset – Vigelius: ’’Laittomasti maassa oleskelevien maastapoisto tehostuu ja vierastaistelijoiden paluu estetään’’
Eduskunta äänesti tänään ulkomaalaislain tiukennuksista.