Tammi-maaliskuussa Ruotsissa sattui poliisin tilastojen mukaan 50 ammuskelua. Hengiltä ammuttiin 19 ihmistä ja loukkaantuneita oli 10. Vuotta aiemmin samalla ajanjaksolla luodeista sai surmansa 8 ihmistä.
Ampumiset liittyvät tavallisimmin rikollisjengien välienselvittelyihin, mutta nyt tilastoihin tuli mukaan Örebron koulusurma, jossa ampuja laukaisi aseensa 70 kertaa tappaen 10 opiskelijaa ja henkilökuntaan kuuluvaa ennen kuin ampui itsensä.
Väkivalta on tapa toimia
Aseellinen väkivalta jatkuu Ruotsissa entiseen malliin hallituksen ja poliisin merkittävistä toimenpiteistä huolimatta. Järjestäytyneiden rikollisverkostojen välienselvittelyt ovat yhä ilmeisimmin muuttuneet rakenteellisiksi ja siten arkipäiväistyneet erityisesti Tukholman, Göteborgin ja Malmön lähiöissä.
Pelkät kovat virkavallan toimet eivät enää riitä kitkemään ammuskelua yhteiskunnasta. Taustalla vaikuttavat menneisyyden poliittiset, lähinnä maahanmuuttopolitiikkaan liittyvät virheet. Ne näkyvät nyt segregaationa, oppimistulosten heikentymisenä, työttömyytenä ja lopulta rikollisuutena.
Ympäri käydään ja yhteen tullaan
Aftonbladet julkisti äskettäin selvityksen Tukholman rikollisista verkostoista. Pääkaupunkia hallitsevat 15 rikollisjengiä, joiden keskinäiset suhteet ovat jatkuvassa muutoksessa ja jotka viime aikoina ovat levittäytyneet myös muualle maahan.
Jengien ytimessä ovat 301 rikollista, jotka ovat keskeisesti vastuussa väkivaltaisuuksista. Jengien hierarkia on selkeä: johtajat johtavat, Ruotsista tai ulkomailta ja paikallispomot vastaavat rikosten toteuttamisesta, joihin taas voidaan värvätä tekijöitä tarpeen mukaan.
Jengien jäseniä kuolee, paikallispomot haastavat toisiaan ja hajonneen jengin jättämä tyhjiö täytetään välittömästi. Aiemmin tunnetuksi tulleet Shottaz ja Dödspatrullen ovat jakautuneet tai heikentyneet.
Niitten varjossa kasvoi Husbys hyenor -jengi, jota sitäkään ei tiettävästi ole enää olemassa. Husbyn jäsenistä osa siirtyi sittemmin johtamaan uutta rikollista Humla-verkostoa.