

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Ammattirikolliset soluttautuivat työvoimapalveluihin Ruotsissa
Irtonainen raha houkuttelee pomminvarmasti ammattirikollisia. Työvoimapalvelut ovat pääosin tukiperusteisia ja siksi ne kiinnostavat vilunkivetoista kansanosaa Ruotsissa. Rikolliset ovat Svenska Dagbladetin mukaan uineet sisälle jo itse järjestelmäänkin.
– Jos jossain on irtonaista rahaa, niin järjestäytynyt rikollisuus ilmestyy satavarmaan paikalle, totesi valtion TE-palveluiden (Arbetsförmedlingen) yksikönpäällikkö Eva-Lena Edberg jo viime syyskuussa.
Rikollisia kiinnostavat erityisesti suora palkkatuki sekä erilaiset neuvonta- ja tukipalvelut. Eli ylipäänsä kaikki mahdolliset keinot yhteiskunnan palveluiden täysimittaiseksi hyödyntämiseksi. On myös käynyt ilmi, että työvoimapalveluiden oma henkilökunta on tavalla tai toisella myötävaikuttanut avustusten ohjaamiseen rikollisjärjestöille.
Edberg ei yksilöi rikollisia auttaneiden virkahenkilöiden menettelytapoja mutta toteaa, että toiminta on yhä edistyneempää ja ammattimaista.
Hiljaa hyvä tulee
Vaikka viranomaiset eivät siitä ääneen puhukaan, tukien väärinkäyttö on erittäin monisyinen ongelma, joka koskettaa Ruotsin koko maahanmuutto- ja työvoimapolitiikkaa. Siksi lausunnot ovat ympäripyöreitä ja niissä vedotaan usein myös salassapitopykäliin.
– Oletan, että työvoimaviranomaiset toteuttavat tarvittavat toimenpiteet. Viranomaisten yhteistyö on erittäin tärkeää rikollisuuden torjunnassa, kommentoi työministeri Eva Nordmark.
Vuoden 2020 lokakuussa tulikin voimaan uusi lainsäädäntö, joka antaa TE-toimistoille entistä paremmat keinot puuttua huijauksiin yleensäkin ja erityisesti tekaistuin perustein tehtyihin tukimaksatuksiin.
“Kansankoti on entinen”
Perussuomalaisten varapuheenjohtaja, kansanedustaja Riikka Purra ihmettelee Twitterissä Ruotsin nykymenoa:
“Mitäköhän #Ruotsin (entisessä) kansankodissa EI pyrittäisi nykyään hyväksikäyttämään?
Järjestäytynyttä rikollisuutta soluttautunut julkiseen työvoimapalveluun tavoitteenaan oppia hyväksikäyttämään entistä paremmin tukijärjestelmää, esim. palkkatukea.”
Purran twiittiä on kommentoitu lohdullisesti toteamalla, että Ruotsissa on paljon törkeää rikollisuutta sellaisessa mittakaavassa, jota Suomesta ei ainakaan toistaiseksi löydy.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- työvoimapolitiikka Eva Nordmark Eva-Lena Edberg Arbetsförmedlingen ammattirikolliset soluttautuminen neuvontapalvelut tukien hyväksikäyttö TE-palvelut työvoimapalvelut Mafia kansankoti järjestäytynyt rikollisuus Työnvälitys Palkkatuki Maahanmuuttopolitiikka Riikka Purra
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Käsittämätön kahakka vaaliteltalla – Sofia Virta usutti avustajiaan häiriköimään työtään tekevää toimittajaa – kameraa revittiin kädestä, naamaan läpsittiin vaaliesitteillä
”En ole 20 toimittajavuoden aikana nähnyt poliitikkoa, joka hoitaisi mediasuhteitaan yhtä ala-arvoisesti.”

Purra sai lapsen äidiltä tyrmistyttävän viestin – koulurauha oli jo valmiiksi mennyttä, kunnes opettaja esitti kummallisen pyynnön

Juontajamalli Sini Ariell vieraili eduskunnassa ja kertoi Australian woke-sekoilusta tavalla, joka sai jopa Juha Mäenpään hetkeksi hiljenemään (video)

Hallitus on alentanut jakeluvelvoitetta, polttoaineveroa ja ajoneuvoveroa – ministeri Ranne: ”Me rakennamme Suomea, jossa ei mennä autoilijan kukkarolle”
Suomi on autokansaa, ja tämä näkyy myös hallituksen teoissa, sanoo perussuomalainen liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne.

Vaalivalvojaiset – suora lähetys

Entinen työväenpuolue vasemmistoliitto kannustaa nyt terveitä työikäisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela katsoo, että Suomessa terveellä ihmisellä tulisi olla mahdollisuus siirtyä oleskelemaan sosiaalituilla, toisten veronmaksajien kustantaessa hänen elämisensä. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom sen sijaan linjaa, että perussuomalaisille on päivän selvää, että ideologisesti työttömällä ei pidä olla oikeutta muiden veronmaksajien kustantamaan tukeen.

Eduskuntaryhmän pääsihteeri: Vihervasemmisto voitti vaalit – tätä se tarkoittaa kunnissa ja hyvinvointialueilla
Suomen yli puhalsi alue- ja kuntavaaleissa vihervasemmistolainen puhuri, mikä tarkoittaa kuntiin ja hyvinvointialueille kylmää kyytiä, kirjoittaa perussuomalaisten eduskuntaryhmän pääsihteeri Olli Immonen.

Wille Rydman: Helsingin poliittisesta ilmapiiristä tulossa punavihreä – ”Ihmiset tulevat ainakin näkemään, mihin suuntaan Helsinkiä ei pidä viedä”
Perussuomalaiset saa Helsinkiin pienen valtuustoryhmän. - Teemme valtuustossa kaiken sen minkä voimme. Edustamme tervehenkistä sinivalkoista politiikkaa, ja pidämme ääntä senkin edestä, minkä vaalituloksessa menetimme, Wille Rydman sanoo ja kehottaa ammentamaan valituloksesta sisua.

Kansanedustaja Antikainen: Tekoäly analysoi Luonnonvarakeskuksen vastaukset ja ehdotti sitten kantelun tekemistä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen esitti Luonnonvarakeskukselle (Luke) joukon suoria kysymyksiä susikannan kehityksestä, kanta-arvion menetelmistä, laittoman tappamisen arvioinnista ja kansainvälisestä raportoinnista. Hän antoi Lukelle kaksi viikkoa aikaa vastata viralliseen tietopyyntöönsä. Määräaika kului kuitenkin umpeen ilman vastauksia. Vastaukset saapuivat vasta sen jälkeen, kun Antikainen oli 8.4. lähettänyt medialle tiedotteen vastaamattomasta tietopyynnöstä, ja tiedote oli julkaistu Suomen Uutisissa. Luke toimitti vastaukset sähköpostitse samana iltana klo 20.27.

Miko Bergbom: Perussuomalaiset on politiikan hammaslääkäri, SDP karkkipussi
Kansanedustaja Miko Bergbom vertaa perussuomalaisten toimivan politiikassa kuin hammaslääkäri, joka tekee oikeita asioita, mutta jonka tuoliin ei ehkä aina ole niin kiva istahtaa. Vastaavasti SDP toimii politiikassa tarjoten äänestäjilleen pulleaa karkkipussia. - Surullisena olen seurannut SDP:n ”kaikki voi tehdä velaksi” -kampanjaa. Rahaa on helppo luvata lisää, mutta pelkään sitä, että SDP:n lupaukset tulevat johtamaan ympäri Suomea kuntaveron korotuksiin, Bergbom sanoo.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää