

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Ääri-islamismi kymmenkertaistunut Ruotsissa
Väkivaltaisten islamistien määrä on kymmenkertaistunut Ruotsissa kymmenen viime vuoden aikana. Heitä on nyt 2 000 henkilöä ja määrä kasvaa edelleen, todetaan Ruotsin Maanpuolustuskorkeakulun julkaisemassa raportissa. Radikaalein ja väkivaltaisin ryhmä ovat salafistit. Heille kelpaavat vain Jumalan lait.
Islamin äärimmäinen tulkinta ei jätä tilaa maalliselle lainsäädännölle ja demokraattiselle yhteiskunnalle. Ruotsalainen salafisti-imaami on määritellyt tosiuskovaisen siten, ettei tämä voi olla uskottoman ystävä, eikä myöskään osallistua uskottomien yhteiskunnan toimintaan, saatikka kuulua mihinkään puolueeseen. Tosiuskovainen ei voi myöskään pukeutumisellaan, ulkonäöllään tai puheellaan jäljitellä uskotonta yhteiskunnan jäsentä.
Saarnaajilla omat alueensa
Raportissa todetaan, että saarnaajat ovat keskenään jakaneet Ruotsin maantieteellisesti siten, että kullakin on oma osansa valtakuntaa. Kaikkein radikaalein ryhmittymä ovat takfir-salafistit, jotka toimivat suljetuissa yhteisöissä.
– Aiemmin ryhmät välittivät suhteellisen avoimesti tietoja toiminnastaan sosiaalisessa mediassa mutta nyt ne ovat tulleet varovaisemmiksi ja vetäytyneet sieltä, sanoo tutkija Magnus Ranstorp.
– Samalla täytyy kuitenkin todeta, että salafistit ovat todella pieni vähemmistö Ruotsin muslimien joukossa.
Naisille “kunniaruoskintaa” sharian mukaisesti
Salafistiset saarnaajat puhuvat kernaasti naisen asemasta yhteiskunnassa. Eräs vaikutusvaltainen saarnamies muun muassa suosittelee naiselle “kunniaruoskintaa”, jos tämä ei ole ollut ja elellyt sharia-lain mukaisesti. Samoin naisen on peitettävä itsensä, jotta tämä näin muodostaisi “muurin” itsensä ja vieraiden miesten välille eikä joutuisi helvettiin.
Raportin viimeisessä osassa on haastateltu ihmisiä, jotka omassa arjessaan ovat tekemisissä ääri-islamistien kanssa. Todistajien kertoman mukaan salafistiyhteisöt toimivat Ruotsin tunnetuissa ongelmalähiöissä ja pyrkivät linnoittautumaan sinne. Salafistit painostavat myös muita muslimeita ja heidän erityisen vihansa kohteina ovat shiiamuslimit.
SÙOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Turvapaikanhakija puukotti poliisia Ruotsissa – valehteli ikänsä ja sai lievemmän tuomion

Muslimivanhemmat painostavat päiväkotien henkilökuntaa Ruotsissa: tytöille aina huivi päähän!

Hätähuuto Ruotsista: ghettojen kadut kuuluvat jo islamisteille

Moni suomalainen välttelee eurooppalaisia lomakohteita terroriuhan vuoksi
Viikon suosituimmat

Intia juhlii hiilenlouhinnan ennätystä – Suomi murehtii porojen röyhtäyksiä
Suomessa murehditaan lehmien pieruja ja porojen röyhtäyksiä, jotka ilmastoaktivistien mukaan tuhoavat koko maailman ilmaston. Samaan aikaan Intiassa juhlitaan sitä, että maa tuottaa enemmän hiiltä kuin koskaan. Intialaiset iloitsevat, koska edullinen fossiilinen polttoaine tarkoittaa heille halpaa energiaa, talouskasvua ja omavaraisuutta.

Tynkkynen: “On vain ajan kysymys, milloin Li Anderssonin EU-varojen käyttö menee tutkintaan”
Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen (ps.) oudoksuu oikeuden langettamaa kieltoa, joka estää Marine Le Penin osallistumisen Ranskan presidentinvaaleihin 2027. Le Pen menetti vaalikelpoisuutensa EU-varoihin liittyvien epäselvyyksien takia. EU-avustajien palkkaamiseen tarkoitettuja varoja oli tuomioistuimen mukaan käytetty Le Penin puolueen toimintaan, mikä on kiellettyä. Samalla Tynkkynen huomauttaa, että europarlamentaarikko Li Andersson järjesti alkuvuonna Suomessa festivaalin, jonka rahoitukseen hän käytti mepin viestintäavustustaan.

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon
Vaikuttaisi itsestäänselvyydeltä, että suomalainen puolustusteollisuus toivoo työvoimaa, joiden lojaliteeteista voidaan kohtuullisella varmuudella mennä takuuseen. Yhtä lailla vaikuttaa itsestäänselvältä, etteivät Suomeen saapuvat venäläiset sattuneesta syystä ole puolustusvoimien ykkösrekryjä. Asian ääneensanominen aiheutti kuitenkin Hämeenlinnan valtuustossa melkoisen demariäläkän.

Vihreät syyllistää suomalaisia rasismista – samaan aikaan vihreä kansanedustaja syynää julkisista tapahtumista ihmisten ihonväriä
Vihreät lähtee kunta- ja aluevaaleihin ylimielisessä woke-asennossa, eli puolue solvaa nyt äänestäjiä rasisteiksi. Kaksisuuntaisesta keskustelusta kieltäytyneen puolueen arvioidaan jo olevan kriisitilassa.

Perussuomalaisten kuntavaaliehdokas Mika Merano: Miksi Helsinki päätti lähettää 350 000 euroa Gazaan? – ”Kaupunkilaisten rahaa heitetty täysin hukkaan kohteisiin, jotka eivät hyödytä veronmaksajaa”
Helsinkiläinen Mika Merano herättelee kunta- ja aluevaalien alla keskustelua verovarojen käyttökohteista ja rahankäytön avoimuudesta. Monissa kunnissa verovaroja törsätään hankkeisiin, joilla ei ole mitään yhteyttä kunnan asukkaiden palveluihin ja hyvinvointiin. Merano painottaa, että kuntien tehtävä ei voi olla toimia hyvesignaloivana runsaudensarvena. - Lähtökohtaisesti on aina ajateltava, että jokaisen veroeuron tulee tavalla tai toisella tulla suoraan takaisin sen maksajalle.

Purra avasi Saabin puolustustarviketehtaan Tampereella: Suomen puolustusteollisuudella on suuri kasvupotentiaali
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra sai kunnian avata puolustusteollisuusyhtiö Saab Finlandin uuden tuotantolaitoksen Tampereella.

Tuhannet palestiinalaiset Gazassa vaativat mielenosoituksissa Hamasia ulos Gazasta
Tuhannet palestiinalaiset osoittivat tiistaina mieltään Gazassa Hamasin terroristeja vastaan Pohjois-Gazassa Beit Lahian kaduilla. Mielenosoittajat vaativat sodan lopettamista ja israelilaisten panttivankien vapauttamista.

Saksan armeijaa halutaan varustaa sodan varalta – 1 000 miljardilla saa aseita ja ammuksia, mutta mistä sotilaita?
Saksan armeijan komentajan mukaan Saksaan ja Eurooppaan kohdistuu todellinen sotilaallinen uhka. Venäjä olisi hyökkäyskykyinen saksalaisarvioiden mukaan vuonna 2029. Saksa aikoo panostaa puolustukseensa jopa yli 1 000 miljardia euroa ja laskee kuluja myös siltä varalta, jos USA jättää puolustusliiton.

Antikainen: Elokapina tulee lakkauttaa
Keskiviikkona eduskunnassa käsiteltiin kansalaisaloitetta, jossa vaaditaan ympäristöjärjestö Elokapinan lakkauttamista sekä sitä rahoittavan Elonvaalijat ry:n toiminnan kieltämistä. Kansalaisaloitteessa esitetään myös, että tuomioistuin määrittelisi Elokapinan rikollisryhmäksi. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen antoi aloitteelle vahvan tukensa ja korosti puheenvuoroissaan Elokapinan aiheuttamaa haittaa suomalaiselle yhteiskunnalle.

Purra Ylen puheenjohtajatentissä: Tärkeintä on turvallinen Suomi – ”Maahanmuuton aiheuttamat ongelmat ratkaistaan kiristämällä maahanmuuttopolitiikkaa”
Ylen alue- ja kuntavaalien kolmannessa puheenjohtajatentissä kohtasivat torstai-iltana perussuomalaisten Riikka Purra, vihreiden Sofia Virta ja Liike Nytin Harry Harkimo.
Uusimmat
Toimitus suosittelee

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää