Artikkeli kuva

PS ARKISTO

Putkonen: Onko suomalainen oikeusvaltio vaientamassa opposition?

29.06.2020 |13:43

Hallituksen koronatoimet ovat koetelleet erityisen voimakkaasti niitä suomalaisia, jotka ovat olleet heikoimmassa asemassa jo ennen kriisiä. Voiko kriisin myötä vahvistua kokemus samassa veneessä olemisesta? – Kyllä voisi, jos hallituksen tekemät toimet vain koettaisiin oikeudenmukaiseksi, perussuomalaisten työmies Matti Putkonen tähdentää.

Matti Putkonen totesi Tuumaustunnilla, että tällä hetkellä tilanne on kuitenkin se, että hallituksen toimia ei koeta oikeudenmukaisiksi.

Putkonen sanoo, että koronakriisin varjolla Sanna Marinin hallitus on jopa EU:n perussopimuksen ja Suomen perustuslain vastaisesti viemässä Suomen velka- ja tulonsiirtounioniin.

– Suomessa hallitus käyttää koronakriisiä häikäilemättömästi hyväkseen rahoittaakseen ideologisia tavoitteitaan. Marinin/Vanhasen hallitus syytää miljardeja EU:n elvytyspaketin rahoittamiseen, kehitysyhteistyö- ja haittamaahanmuuttohankkeisiin ja luo uusia EU-veroja. Viulut maksaa suomalainen työntekijä, pk-yrittäjä, eläkeläinen ja työtön.

Rahalla ohjataan keskusjohtoisesti

Putkosen mukaan nyt käsittelyssä olevalla 750 miljardin euron EU-paketilla, jota koronaelvytyspaketiksi nimitetään, ei oikeasti ole tarkoitus korjata koronan runtelemaa taloutta.

– Tarkoitus on näilläkin sadoilla miljardeilla ohjata poliittisilla päätöksillä keskusjohtoisesti, minkälaista teollisuus- ja energiatuotantoa on sallittua harjoittaa. Itänaapurissa tätä kokeiltiin joitain vuosikymmeniä ja seuraukset olivat katastrofaalisia.

Hyökkäyksiä perussuomalaisia kohtaan

Yhdeksi EU-varojen jakokriteeriksi hallitus on vaatinut oikeusvaltioperiaatteen toteutumisen.

– Mitenkä suu siten pannaan, jos kolmen vuoden sisällä paljastuu, että Suomen nykyhallituksella ja valtakunnansyyttäjällä olikin yhteisprojekti yrittää vaientaa suurin oppositiopuolue? Onko meille rantautumassa näytösoikeudenkulttuuri? Sillä sellaista hyökkäystä, joka nyt suuntautuu perussuomalaisia ja kristillisiä kohtaa, ei ole sodan jälkeen Suomen historiassa nähty kertaakaan, Putkonen sanoo.

 

SUOMEN UUTISET


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Kansanedustaja Joakim Vigelius kysyy: Onko tosiaan välttämätöntä kaataa Yleisradion kautta suomalaisten veronmaksajien rahaa noitapiirille tai tanskalaisille strippareille?

21.02.2025 |21:17
5.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Kasvisruokahörhöily menee liian pitkälle – Marttaliitto myötäilee vihervasemmistoa

17.02.2025 |18:24
6.
Suomen uutiset logo

Hulluus etenee Helsingissä – perussuomalaisten Raatikaisen esitystä niin sanotun Mariantunnelin hylkäämisestä ei kannattanut kukaan: “Yhdelle polkaisulle tuleva hinta on järjetön”

21.02.2025 |12:50
7.
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Vihervasemmisto ja kokoomus ajavat lisää maahanmuuttoa ja uudisrakentamista Helsinkiin, koska ne hyötyvät siitä – ”Vain suomalainen veronmaksaja ei hyödy”

17.02.2025 |18:35
9.
Suomen uutiset logo

Oppositiopuolueet SDP, keskusta, Liike Nyt, vihreät ja vasemmistoliitto käyttävät enemmistövaltaa Keski-Uudenmaan sotealueella – omaishoitajilta leikattiin juuri 400 000 euroa

20.02.2025 |14:28

Uusimmat










Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää