Artikkeli kuva

LEHTIKUVA/ARKISTO

70 000 kävijän jättitapahtuma: Turku valmistautuu ammattitaidon suomenmestaruuskisoihin

26.04.2025 |09:14

Parin viikon kuluttua Turkuun pakkautuu melkoinen määrä väkeä, kun ammattitaidon suomenmestaruuskisa Taitaja käynnistyy 5.5.2025. Kaupunki on varautunut jopa 70 000 vieraan vastaanottamiseen.

Useista kymmenistä tuhansista kävijöistä puhutaan yleensä vain Suviseurojen tai vastaavien tapahtumien yhteydessä. Ammattitaidon mestaruuskilpailu on siten jättiläismäinen ponnistus. Tuhannet ammattiin opiskelevat nuoret, heidän opettajansa ja ohjaajansa, kisaorganisaatiot ja eri alojen yritykset ovat valmistautuneet koitokseen täysipäiväisesti useita kuukausia.

Nyt ollaan jo siinä vaiheessa, että kisakylä Turun Messukeskuksen ympäristössä alkaa pian näyttää pieneltä itsenäiseltä kaupungilta toreineen, telttoineen ja kilpailutiloineen.

Ammattitaidon SM-kilpailu Taitaja järjestetään kerran vuodessa. Tapahtuma on huipennus koville esikarsinnoille: semifinaaliin osallistui helmikuussa yli 1 800 nuorta, joista 400 selvisi toukokuun finaaliin.

Mitalisijat selviävät kilpailujen päättäjäisissä 8.5.2025.

Ammattialojen koko kirjo esillä

Nuoret kisaavat leipurintaidoissa, peliohjelmoinnissa, turvallisuusalalla, autonasennuksessa, rakentamisessa, eläintenhoidossa, logistiikassa ja niin edelleen – sarjoja on kaiken kaikkiaan 47. Veneenveistossa ei kilpailla, mutta siitäkin yleisölle tarjotaan ammattinäytöksiä.

Päävastuun koko revohkasta kantaa Turun ammatti-instituutti yhdessä yli kymmenen varsinaissuomalaisen koulutuksenjärjestäjän kanssa. Tukenaan niillä on Taitajat-Skills ry.

Yhteistyöverkosto kattaa joukon isoja yrityksiä, kuten Keskon, Electroluxin ja John Deeren. Julkisista organisaatioista ovat mukana muun muassa Puolustusvoimat, Rajavartiolaitos ja useat reserviläisjärjestöt. Kaikki haluavat esittäytyä nuorille potentiaalisina ammattiosaajien työnantajina.

Kisakylässä oma juna

Kilpailujohtaja Petri Hörkkö Turun ammatti-instituutista esittelee ylpeänä parhaillaan rakentuvaa kisakaupunkia, jossa yleisö ja osanottajat voivat ajella pienellä junalla paikasta toiseen.

Ulkopuolinen hengästyy jo kuunnellessaan Hörkön puhetta kisavalmisteluista. Tarkoituksenmukaisten ja turvallisten tilojen rakentaminen niin monen eri ammattialan kilpailijalle on työn takana: tarvitaan maansiirtoa, sähköjen vetämistä, seinien pystyttämistä, laitteitten ja koneitten asentamista.

Kolmeksi päiväksi pitää loihtia 10 000 ruoka-annosta. Valtavilla rekoilla täytyy olla tilaa peruuttaa ja kääntyä. Pelkästään sisällä toteutettaville kilpailulajeille on varattu noin 15 000 neliömetriä, ja päälle tulevat ulkolajien tilat ja muut tapahtuma-alueet, kuten levähdyspaikat ja ensiapupisteet.

– Onneksi meillä on näitä taitavia nuoria – myös ammattiopiskelijat itse osallistuvat valmisteluihin, kuten cateringiin ja ruoka-annosten tekemiseen tai sähkötöihin, ja saavat siitä opinto- ja harjoituspisteitä, Hörkkö kertoo.

– He ovat myös suunnitelleet kilpailutiloja, rakentaneet niitä ja tehneet markkinointimateriaalia.

Osa vieraista viipyy vain hetken, osa kolme päivää.

– Olemme varanneet 1 000 hotellihuonetta, mainitsee Hörkkö. Osa kisaajista on vielä alaikäisiä, joten heillä on huoltajatkin mukanaan.

Finalisteille tarjolla jatko-opinto- ja työpaikkoja

Hörkkö kuvailee, miten nuorten kilpailijoiden into tarttuu. Suomen Uutisten haastattelemat ammmatilliset opettajat puolestaan iloitsevat siitä, että oppivat itsekin uutta laatiessaan kisatehtäviä. Niiden pitää perustua ammattikoulussa opetettuihin asioihin, mutta samalla niiden tulee olla niin haastavia, että jyvät erottuvat akanoista.

Ammattitaitokisan tuomaristo arvioi myös tekoälyn käyttötapoja eri aloilla – siis sitä, kuinka viisaaasti tai tuottavasti kilpailija osaa tekoälyä hyödyntää.

Tänä vuonna Turun ammattikorkeakoulu tarjoaa 95 aloituspaikkaa menestyneille Taitaja-finalisteille. Osa heistä tosin löytää itselleen vakinaisen työn kilpailuun osallistuttuaan: jotkut yritykset lähettävät edustajansa ammattitaitokilpailuihin nimenomaan rekrytoimaan uusia taitajia.

Tapahtuman verkkosivut >

Mai Allo


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Helsingin teologisessa tiedekunnassa opiskeleva nainen kirjoitti loppuesseeseensä sanan “islamisaatio”, ja bumerangihan siitä tuli – “Ei voida arvostella”

22.04.2025 |16:13
4.
Suomen uutiset logo

Hallitus harkitsee vakavasti palkkojen veroalea – SAK, jonka pitäisi olla duunareiden puolella, aloitti heti neliraajajarrutuksen: Vastustaa työntekijöiden ostovoiman vahvistamista

22.04.2025 |15:13
8.
Suomen uutiset logo

Brittipoliisi varoitti miestä kadulla: “puhu englantia”-kehotus voi olla viharikos

23.04.2025 |11:25

Uusimmat

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää