Wihonen: Sahatoiminnan jatkajaa on haettava Aasiasta asti

05.07.2019 |10:30

Stora Enson vetäytyminen sahaustoiminnasta Kiteeltä aiheuttaa heijastevaikutuksia koko Keski-Karjalan alueelle.

Vetäytyminen uhkaa sammuttaa valot myös Puhoksen satamasta. Rääkkylän ja Tohmajärven kunnat kuuluvat yhtä lailla menettäjiin.

– Toivottava ratkaisu olisi löytää sahalle jatkaja, koska se tarjoaa reilusti toista sataa työpaikkaa seutukunnalle. Lieksassa ja Nurmeksessa tässä on onnistuttu, kun jatkaja löytyi Keski-Euroopasta. Nyt tulisi hakea jatkajaa jopa Aasiasta, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Jussi Wihonen.

– Ratkaisua tulee etsiä myös valtion ja maakunnallisten toimenpiteiden kautta. Hallituksen tulisi ohjata koko alueelle erityistukea sekä toimia ja maakuntahallinnon koordinoida aputoimia kaikille Keski-Karjalan kunnille.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Helsingin teologisessa tiedekunnassa opiskeleva nainen kirjoitti loppuesseeseensä sanan “islamisaatio”, ja bumerangihan siitä tuli – “Ei voida arvostella”

22.04.2025 |16:13
4.
Suomen uutiset logo

Hallitus harkitsee vakavasti palkkojen veroalea – SAK, jonka pitäisi olla duunareiden puolella, aloitti heti neliraajajarrutuksen: Vastustaa työntekijöiden ostovoiman vahvistamista

22.04.2025 |15:13
7.
Suomen uutiset logo

Brittipoliisi varoitti miestä kadulla: “puhu englantia”-kehotus voi olla viharikos

23.04.2025 |11:25

Uusimmat

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää